Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi sügisene stipendiumikonkurss on täie hooga käimas. Esmakordselt on nii bakalaureuse- kui magistritasemel stipendiumi välja pannud Välisluureamet. Uurime Välisluureameti peadirektorilt Kaupo Rosinalt, miks nad otsustasid TalTechi talendikaid tudengeid stipendiumiga toetada.
Millega tegeleb Välisluureamet?
Me tahame teada oma vastaste saladusi ja kaitsta enda omasid. Välisluureameti peamine ülesanne on luureinfo kogumine ja analüüs ning salastatud teabe kaitse. Mõlemal suunal on vaja nutikaid heade tehniliste teadmistega inimesi, kes oskaksid toimetada tänapäevaste IT-süsteemidega. Kogume luureinfot Eestit puudutavate väliste julgeolekuohtude kohta selleks, et riik saaks ohu korral juba ennetavalt reageerida. Näiteks sõjalise ohu korral nõuab reservarmee põhimõttel ülesehitatud kaitseväe kogunemine aega ning selleks on vajalik, et riigil oleks eelhoiatus võimaliku rünnaku kohta juba varakult olemas. Et meie kogutud väärtuslik luureinfo jääks ainult nende teada, kellel seda päriselt vaja teada on, tuleb seda teavet kaitsta.
Välisluureamet on esmakordselt Tehnikaülikooli Arengufondi stipendiumikonkursil välja pannud stipendiumid. Ja seda nii bakalaureuse kui ka magistriõppe tasemel. Miks?
Teadmistemahukas ühiskonnas konkureerivad kõik tööandjad andekate IT- ja insenerivaldkonna ekspertide värbamiseks. Meie huviks on kaasa aidata nende noorte enesearengule, kes on oma eriala fännid, tegutsevad kirega ning soovivad areneda valdkonna tipptegijaks. Samuti soovime ennast tutvustada üliõpilastele kui asutust, kus on võimalik teha ainulaadset tööd. Tehnoloogiavaldkonna spetsialistidele ei leidu Eestis teist samaväärset töökohta nii tööülesannete, kui ka tööks kasutatava tehnoloogia unikaalsuse mõttes.
Teie stipendiumid on suunatud nii inseneri- kui ka IT-valdkonna tudengitele. Miks need valdkonnad on hetkel Välisluureametile (ja ka Eestile) olulised?
Võib öelda, et tänapäeva luureasutused ongi suuresti IT-majad, kus kesksel ja olulisel kohal on IT-süsteemid info kogumiseks ja talletamiseks, suurte infomahtude töötlemiseks, kaitsmiseks ja analüüsimiseks. Välisluureameti eripäraks on, et enamik meile vajalikke, uudseid ja spetsiifilisi tööriistasid on majasisesed, mistõttu soovime toetada oma valdkonna arendamisele pühendunud spetsialiste, kes näeksid võimalust teha koostööd ka meie asutusega.
Millised väljakutsed on valdkonnas lähiaastatel? Kas ja mis võimalused on hakkajal üliõpilasel nende väljakutsete lahendamises kaasa lüüa?
Igal sekundil luuakse maailmas juurde hoomamatu hulk uusi andmeid, millest käsitsi väärtuslike infoterade leidmine pole lihtsalt võimalik. Tänapäeval on edukas see, kes suudab suurandmetes näha mustreid ja seoseid. Aina kasvavad andmemahud sunnivad mõtlema innovaatiliselt ja andmetega eksperimenteerima. Initsiatiivikas tudeng saab välja pakkuda uudseid lahendusi eriilmeliste ja -tüübiliste andmete töötlemiseks. Hakkajad tehnoloogiaeksperdid, kes soovivad ehitada uue generatsiooni luuret, on alati oodatud meiega koostööd tegema.
Milliseid üliõpilasi ootate oma stipendiumitele kandideerima?
Otsustasime kuni 2028. aastani toetada stipendiumitega neid bakalaureuse- ja magistriõppe inseneri- ja IT-valdkonna üliõpilasi, kellel on hea õppeedukus ja aktiivne eluhoiak, kes on uuendusmeelsed oma eriala fännid ning kelle eesmärgiks on areneda valdkonna tipptegijaks. Eeldame, et stipendiaat soovib end edaspidi rakendada õpitud erialal ning tal on valmisolek kirjutada lõputöö VLA-ga kokkulepitud teemal. Omavahelises suhtluses saame leida ka edasisi koostöövõimalusi praktika või muu koostöö näol.
On mõni soovitus, mida kandidaatidele anda? Millele tasuks oma motivatsioonikirjas erilist tähelepanu pöörata?
Meie igapäevatöös on oluline näidata initsiatiivi, võtta kaalutletud riske ja keskenduda eesmärkide saavutamisele. Seetõttu annamegi inimestele maksimaalse vabaduse valida, mida ja kuidas teha, kuid sellega kaasneb maksimaalne vastutus see lõpule viia ning eesmärk saavutada. Seega soovitame kandidaadil kujutleda tuleviku luuramist ja/või saladuse kaitsmist enda valdkonna vaatevinklist nõnda, et sealt selguksid kandidaadi võimete piirid, aga ka tema motivatsioon õppida, areneda ja julgus väljakutsetele vastu astuda.
Kes ei pälvi stipendiumi, kuid näevad, et see suund oma õppes on põnev, on mõni soovitus neile?
Kuna stipendiumite hulk on piiratud, ei saa me kahjuks kõiki kandidaate stipendiaadiks valida. See aga ei välista luurevaldkonnast huvitatud talentidel meiega tulevikus koostööd tegemast.
Oleme oma valdkonna ekspertidest alati huvitatud ning pakume väljakutseid väga paljude erialade inimestele. Välisluureametisse võib alati tööle kandideerida. Rohkem infot meie pakutavate võimaluste kohta leiab siit.
Arengufondi stipendiumitele saab kandideerida 24. oktoobrini.