TalTech Industrial
Projekt Ettevõtete strateegia ja konkurentsivõime alased uuringud TalTech-is (TalTech Industrial, 2020-2024) ühendas endas andmeanalüütika, globaalsete väärtusahelate ja ettevõtete strateegia alased uuemad uuringud. Projekti viidi ellu Tallinna Tehnikaülikooli (Eesti), Bocconi Ülikooli (Itaalia), Aalto Ülikooli (Soome) ja Nesta (Ühendatud Kuningriigid) vahelises partnerluses.
EU Horizon H2020 finantseeritud projekti (grant nr 952410 summas € 899,600) eesmärgiks oli tõsta TalTechi teaduse taset tööstusstrateegia ja -poliitika ning arenenud andmeanalüütika valdkondades. Selle saavutamiseks loodi strateegiline koostöö Itaalia Bocconi Ülikooli, Soome Aalto Ülikooli ja Ühendkuningriigi mõttekojaga Nesta. Projekti raames korraldati mitmeid töötubasid ja üritusi, et arendada oskusi suurandmete halduse ja analüütika valdkonnas. Eesmärgiks oli uurida, kuidas kaasaegsed tehisintellekti tehnoloogiad saavad tuua kaasa uuendusi ja anda konkurentsieelise tööstusstrateegiate analüüsimisel.
Projekti raames keskenduti ka teadmiste majanduse ja selle piirkondlike ning valdkondlike mõjude mõistmisele. Rahvusvahelise kaubanduse gravitatsioonimudelite loomisel kasutati erinevaid masinõppe mudeleid. TalTechi teadlased kasutasid seejuures mitmeid masinõppe modeleid, nagu Random Forest, Graph Neural Networks, Temporal Fusion Transformers ja suured keelemudelid. See on viinud TalTechi tööstusstrateegia ja -poliitika alase uurimistöö valdkonna uuele tasemele; seda eriti rahvusvahelise kaubanduse andmete, sealhulgas UN Comtrade'i andmete, analüüsimisel.
TalTechi teadusuuringute juhtimisvõimekust parendati erinevate praktiliste koolituste ja töötubade abil, kus käsitleti projektijuhtimist, riskide juhtimist, ettepanekute koostamist ja vastavuse jälgimist. Lisaks viidi läbi strateegilisi töötubasid ja õppevisiite, mille käigus jagati teadmisi ja kogemusi, et edendada institutsionaalset arengut ja strateegilist joondumist TalTechis.
Projekti üks olulisemaid aspekte oli keskendumine juhtide koolitamisele, mis laiendas TalTechi innovaatiliste teadusuuringute rakendamist äriringkondades. See tegevus aitas täita projekti põhieesmärke ja kindlustas püsiva mõju. Lisaks pöörati erilist tähelepanu kaasaegsete andmemahukate uuringute eetilistele, privaatsuse ja juriidilistele küsimustele.
Projekti koostöö tööstusliitude, suurte ettevõtete ja väikese ja keskmise suurusega ettevõtetega tagas, et uurimistulemused olid teoreetiliselt tugevad ja praktiliselt rakendatavad, aidates kaasa Eesti ja Euroopa sotsiaal-majanduslikule arengule. Projekti raames korraldati mitu olulist üritust, sealhulgas iga-aastane "AI äritegevuses" töötubade sari ja suur innovatsioonikonverents "Kohalikud innovatsiooni ökosüsteemid globaalseks mõjuks".
Kokkuvõttes on projekt oluliselt suurendanud TalTechi teaduslikke ja strateegilisi võimekusi, muutnud selle juhtivaks uurimiskeskuseks ning tugevdades seeläbi varajases staadiumis teadlaste karjääri ja edendanud teadmiste vahetust akadeemiliste ja tööstussektorite vahel.