Teadus 3 minutiga
IT-teaduskonna teadlased ja koostööpartnerid avavad lühikestes videotes uurimistööd ning teevad „puust ja punaseks“, kes ja kuidas tehtavast teadusest kasu saavad. Videotest saate teada, miks on vaja turvalist riistvara või usaldusväärset tarkvara, kuidas aitavad nutikad sensorlahendused sadamates konteinereid leida või kuidas aitasid meie tarkvarateadlased luua innovatsiooni globaalses kaubanduses. Kindlasti on oluline teema, kuhu on meie teadlased jõudnud 5G uuringutes, kuidas aitame tervishoiul arendada maailmatasemel kaugteenuseid või mil moel rakendame tehisintellekti keerulise hooneautomaatika juhtimiseks.
Nutikad sensorlahendused koos masinõppe algoritmidega aitavad luua tarka taristut
TalTechi sardtehisintellekti labor on teadur Mairo Leieri sõnul loonud ettevõtetele lahendusi, mis aitavad kokku hoida nii aega kui ka raha. Ligi 80 protsenti projektidest toimuvad koostöös erasektoriga. Labori poole pöördutakse siis, kui olemasolevaid lahendusi on vaja muuta efektiivsemaks või luua võimalus erinevaid protsesse juhtida ja jälgida. Täna on labori põhifookuseks targa taristu, transpordi ja merenduse digitaliseerimisega seotud teemad ning põhikompetentsiks nutikate sensorlahenduste loomine, mis kasutavad masinõppe algoritme.
Eurora Solutions ja TalTechi digiriigi teadlaste koostöö viis innovatsioonini globaalses kaubanduses
TalTechi uurimisrühma Digiriigi tehnoloogiad ja arhitektuur juht Ingrid Pappel ja Eurora Solutions OÜ innovatsioonijuht Kaie Hansson räägivad, kuidas loodi ettevõttele teenuseplatvormi tarkvara, millest saavad kasu e-kaubanduse platvormid, e-poed, Euroopa Liidu riigid, rahvusvahelised posti-, kuller- ja logistikafirmad ning Euroopa Liidu tolliametnikud ja maksuhaldurid. Tehnikaülikooli koostöö Euroraga algas aastal 2019, kui Euroopa Liit kehtestas käibemaksudeklaratsioonide andmete vahendamise korra, mis hakkab kehtima käesoleva aasta 1. juulist. Eesmärk oli luua lahendus, mis aitab automatiseeritult e-kaubanduse pakkujatel ostuhetkel arvutada maksusumma ning pärast kauba eest tasumist koostab eeltäidetud tollideklaratsiooni ja edastab digitaalselt sihtriigi tolliametile.
Kuidas disainida turvalist riistvara?
2021. aasta IT-innovatsioonifestivalil rääkis TalTechi riistvara turvalisuse keskuse professor Samuel Pagliarini, mida tähendab riistvara turvalisus ning kuidas disainida turvalist riistvara vaatamata ebausaldusväärsele tarneahelale. Keskus töötab välja hulgaliselt meetodeid, et muuta kiibid pahatahtlike osapoolte jaoks raskemini mõistetavaks. Kui nad ei saa selle ehitusest aru, ei ole seda võimalik ka kopeerida. Kui selle ehitust ei ole võimalik täielikult mõista, siis ei ole ka tagaukse loomisel võimalik hiljem andmeid kätte saada.
Miks on vaja luua usaldusväärset tarkvara ja arvutisüsteemide "materjaliteadust"?
TalTechi kompositsiooniliste süsteemide ja meetodite laboratooriumi juht, professor Pawel Sobocinski avab videos, mida tähendavad usaldusväärsed tarkvaratehnoloogiad ja miks neid vaja on. Usaldusväärsed tarkvaratehnoloogiad tähendavad selliste tarkvara kirjutamise põhimõtete mõistmist, kus saame programmi usaldada - see tõesti töötab viisil, mida koostaja on lubanud. Näiteks, kui ehitusinsener ehitab silla, siis kasutab ta selleks sajandite jooksul välja töötatud materjaliteaduse vilju. Nii võime üsna kindlad olla, et kvalifitseeritud ehitusinseneri kavandatud sild järgmise tormiga kokku ei kuku. Sama ei saa paraku öelda tarkvara kohta. Tarkvarainseneridel puudub juurdepääs tarkvara materjaliteadusele. Füüsika, keemia või bioloogiaga võrreldes on arvutiteadus lapsekingades: ta pole isegi 100 aastat vana. Me paneme endiselt paika põhiprintsiipe.
TalTech teeb laiaulatuslikku teaduskoostööd tervishoiu kaugteenuste arendamisel
TalTechi E-meditsiini keskuse analüütik Maarja-Liis Elland ja Haigekassa kaugteenuste arendamise projektijuht Jaarika Järviste räägivad keskuse viimase aja ühest põnevamast väljakutsest: kuidas toetada kaugteenuste integreerimist tervishoiusüsteemi. Kaugteenused tervishoius on teenused, mida pakutakse distantsilt, kasutades meditsiiniandmete- ja info vahetamiseks erinevaid info-ja kommunikatsioonitehnoloogiaid.
Arukate süsteemide keskus arendab tehisintellektil ja andmetöötlusel põhinevat hooneautomaatikat
"Efektiivsed juhtimissüsteemid on kaasaegse tehnoloogia lahutamatu osa ja neid rakendatakse erinevates valdkondades. Hooneautomaatika on juhtimissüsteemide seisukohalt kahtlemata üks olulisematest," rääkis arukate süsteemide keskuse juht professor Eduard Petlenkov. Ta märkis, et praktikas on kõige suuremaks väljakutseks olemasolevate süsteemide asendamine kaasaegsete andmepõhiste arukate tehnoloogiatega. Siin aitab meid tehisintellekt, mis tõhustab efektiivsete juhtimissüsteemide projekteerimist. Samuti aitab see kohandada hoone kütte, jahutuse ja ventilatsiooni automaatikat võimaldades kiiresti ja ennustatavalt reageerida välistingimustele, mis omakorda säästab raha ja keskkonda.
TalTechi uurimisrühma tehnoloogiad pakuvad ühiskonnale väärtust ja tõstavad inimeste elukvaliteeti
TalTechi kommunikatsioonisüsteemide uurimisrühma juht, professor Muhammad Mahtab Alam tutvustab IT-innovatsioonifestivalil näidatud videos, milliseid probleeme nad lahendavad uute kommunikatsioonitehnoloogiatega nagu 5G või kitsasribaline asjade internet (NB-IoT). Nad soovivad muuta uusi tehnoloogiad usaldusväärsemaks - see tähendab lühema viiteajaga suuremate andmemahtude edastamist ja samuti jätkusuutlikku ning energiasäästlikku andmeedastust.
5G tehnoloogia põnevad kasutusjuhud ja teenused sünnivad Telia ja TalTechi laiapõhjalisest koostööst
Telia Eesti tehnoloogiajuht Andre Visse räägib IT-innovatsioonifestivalil näidatud videos, kuidas telekommunikatsiooniettevõte ja tehnikaülikool teevad parimal moel koostööd ning mida on kumbki pool sellest juba võitnud. Tema meelest on koostöö olnud eriti viljakas tänu sellele, et Telias on praktiline teadmine ja kliendi tundmine ning TalTechist on võimalik saada akadeemilist ja teaduslikku tarkust juurde.