Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu
Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu (INSÜK) moodustavad aktiivsed ja teotahtelised inseneriteaduskonna tudengid, kelle tegemised ei piirdu vaid õppetööga.
Meie põhiülesanne on olla inseneritudengite häälekandjaks ülikoolis ja väljaspool. Oleme võtnud omale südameasjaks, et teaduskonnas antav haridus oleks mitmekesine ja kvaliteetne. Teeme tihedalt koostööd nii suuremate kui väiksemate erialaettevõtete ja -liitudega, korraldame hariduslikke ja seiklusrohkeid väljasõite üle Euroopa ning mitmesuguseid suurüritusi.
Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu on õige koht, kui soovid anda panuse inseneriteaduskonna õppekvaliteedi edendamisele, proovida kätt ürituste korraldamisega või osalemisel praktiseerides enda teadmisi.
Tegeleme kõigi inseneriteaduskonna tudengite küsimustega.
Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu loodi 2017. aasta jaanuaris.
Meie tegemised pildis
Fotogalerii
Suurüritused
Inseneride Surväival on 24 tundi kestev ellujäämisvõistlus, kuhu on oodatud inseneritudengid, insenerid kui ka kõik teised huvilised!
Seal tõestatakse endale ja üldsusele, et 21. sajandi inimene saab metsas hakkama. Omavahel võistlevad kuni 3-liikmelised tiimid, kelle eesmärgiks on olla parem teistest ja iseendast. Surväival toimus esmakordselt 2019. aasta augustis.
Kõik osalejad annavad üritusele saabudes ära oma telefonid ning saavad vastu kompassid ja raadiosaatjad, millega järgmised 24 tundi sidet hoida. Tiimid üksi metsa kindlasti ei jää - ürituse vältel toimub palju võistlusi teiste tiimidega. Näiteks selgitatakse välja kõige parema onni ehitaja, kiirema parve ehitaja, kõige puhtama vee destilleerija, osavaim tuletegija ja kiireim orienteerumistiim. Ellujäämine lõppeb varahommikul takistusraja ja sooja saunaga.
Surväival toimub tavaliselt augusti keskpaigas.
Inseneritudengid Soojakus on iga sügissemestri alguses toimuv esmakursuslastele suunatud üritus. Projekti eesmärgiks on TalTech Tudengimaja parklasse püstitada ehitussoojakud, millest saab pooleteiseks nädalaks INSÜKi pesitsuspaik, et uusi rebaseid meeldejäävalt vastu võtta. Esmakordselt toimus üritus 2017. aastal ning on kasvanud üheks INSÜKi suurimaks projektiks.
Avapidu toimub eelnädala neljapäeval. Ürituse vältel toimuvad meeskonnavõistlused, individuaalvõistlused, teemaõhtud, erialaettevõtete juhtide motivatsiooniloengud, tudengiorganisatsioonide tutvustused, töötoad ja palju muud põnevat. Üritus lõpeb esimese õppenädala reedel. Avamisel ja lõpetamisel on traditsiooniliselt olnud ka tünnisaun. Lisaks sellele jagatakse terve ürituse jooksul rebastele tasuta Insenerirebase Aabitsaid ehk valemitega kaustikuid ning Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu kahel tutvumisõhtul ka rebaste stardikotte, mis sisaldavad rohkelt head paremat tudengielu alustamiseks.
Üritus toob igal sügisel kokku rohkelt inseneritudengeid ning aitab esmakursuslastel tudengiellu sisse elada. Tänu sellele üritusele leitakse omale kiiresti sõbrad, kellega koos vapralt ülikooliteed käia.
BuildIT on rahvusvahelise haardega kahepäevane ehitusteemaline üritus. BuildIT koosneb silmaringi avardavast konverentsist, proovile panevast võistluspäevast ning inseneriteaduseid tutvustavast gümnasistide programmist.
BuildIT on suunatud nii ehitushuvilistele, gümnaasiumiõpilastele, ehitusvaldkonna tudengitele, ehitusinseneridele, edukatele ehitusettevõtetele kui ka lihtsalt huvilistele. Ürituse raames on kõigil võimalik koguda uusi kontakte, suhelda oma ala spetsialistidega, sõlmida praktika- ja ka töölepinguid ning tutvuda uute suundadega ehitusvaldkonnas.
KONVERENTS. Ürituse esimesel päeval toimub traditsiooniliselt konverents, kus räägitakse antud hetkel olulistest teemadest ehitusmaastikul. Igal aastal on konverentsi teema olnud erinev ning aktuaalsed teemad ja kaasakiskuvad esinejad on tekitanud väga palju huvi. Esinejateks on edukad ettevõtjad, teadurid, insenerid ning avaliku sektori esindajad, kes tutvustavad kuulajatele oma kogemusi, teadmisi ning innovatiivseid tuleviku väljavaateid. Konverentsipäev algab iga esineja ettekandega ning peale kõiki ettekandeid toimub tihe diskussioon.
VÕISTLUSPÄEV. Konverentsile järgneval päeval toimub võistluspäev. Võistluspäevast võivad osa võtta kõik huvilised – nii gümnaasiumiõpilased, tudengid kui ka lihtsalt ehitushuvilised. Võistlused nõuavad erinevaid oskusi ja arendavad uusi mõttesuundi, kuid on samas lõbusad ja meelelahutuslikud. Proovile saab panne end nii individuaalselt kui ka meeskonnaga. Individuaalselt saab oma paremust näidata ehitusteemalises mälumängus, tugevat kambavaimu on aga võimalik tõestada näiteks müüriladumises või pabersilla ehitamises. Parimad saavad auhinnatud ning lõbus tuju ja uued teadmised on garanteeritud!
Ajaloost:
Üritusel BuildIT on käsitletud järgmisi teemasi:
2014 - BIM ja energiatõhusus
2015 - Klaas ehituses
2016 - Targa maja tehnoloogiad
2017 - Lammutus ja renoveerimine
2018 - Moodulmajad ja automatiseeritud ehitus
2019 - Liginullenergiataristu
2020 - Tuleviku linn
2021 – Akustika
2023 - Tuleohutus
Betoonitalent on hariv ja meelelahutuslik võistlus, kus kolmeliikmelised tiimid võtavad mõõtu kõige tugevama ja kõige täpsema betoonikuubiku valmistamises. Üritus sai alguse 2013. aastal.
Võistluspäev algab betooniteemalise loenguga. Seejärel peavad võistkonnad valmistama kaks 10x10x10cm katsekeha võimalikult suure survetugevusega. Lisaks on võimalus võistelda kategoorias, kelle kuubik on kõige lähemal korraldusmeeskonna valitud tugevusele nt 50 MPa. Materjalid ja vahendid on korraldajate poolt antud, et tagada kõigile võrdsed võimalused.
Valmis betoonikuubikud kivistuvad 28 päeva. Seejärel peavad tiimiliikmed valima kahest tehtud katsekehast visuaalselt ühe, mida purustada. Võidab tiim, kelle betoonikuubik lõhkeb kõige suurema survetugevuse tagajärjel.
TalTech Energy Conference on energeetikateemaline suurüritus, mis toimus esmakordselt 2020. aasta sügisel. Kahepäevase konverentsi eesmärk on tuua kuulajateni teemad uudsetest tehnoloogiatest ja silmapaistvatest arendustest energeetika vallas.
TalTech Energy Conference’i avab võistluste ja töötubade päev. Selle raames saab lahendada praktilisi käed-külge ülesandeid ning võistelda magusate auhindade nimel. Näiteks võib proovida ehitada ise päikesepaneeli, näidata osavust jootmises, rakendada teadmisi energeetikateemalises mälumängus ja palju muud.
Teisel päeval toimub päevakajalistel teemadel põhinev konverents. Päeva vältel saab kuulata mõnusas atmosfääris loenguid oma ala spetsialistidelt ja visionääridelt. Konverents kulmineerub tulise paneeldiskussiooniga energeetikasektori teemadel.
Golberg toimus esmakordselt 2022. aasta kevadel. Ürituse raames ehitavad kuni nelja liikmelised võistkonnad kümne tunni jooksul ahelreaktsioonimasina, mis täidab lihtsa ülesande võimalikult keeruliselt. Iga võistlus on ette antud ka mõned kindlad ahelreaktsiooni osad, mida kõikide tiimide masinad täitma või kasutama peavad.
BRICO on rahvusvaheline tudengitele suunatud terassilla ehitamise võistlus, mis on suurim omalaadne Euroopas. BRICO toimus TalTechis esimest korda 2016. aastal. Võistluse eesmärk on anda inseneritudengitele võimalus rakendada koolis õpitud teoreetilisi teadmisi päriselus ja äratada sügavamat huvi oma eriala vastu. BRICO on rahvusvaheline võistlus ning sellel on osalenud võistlejaid kümnest riigist, kaugeimad Austraaliast. Võistluse teeb eriliseks fakt, et seda korraldavad algusest lõpuni tudengid ning tänu TalTech’ile ja mitmetele eraettevõtetele on BRICO aastatega kujunenud tõeliselt laiahaardeliseks.
Osavõtvate võistkondade eesmärk on projekteerida ja ehitada 5-meetrise sildega terassillamudel vastavalt kehtivatele võistlusreeglitele. Silla puhul hinnatakse selle kaalu, tugevust 1000 kg koormuse all, kokku panemise kiirust ning esteetikat. Kvalifikatsiooninõuded täitnud meeskonnad saavad kutse TalTech’is toimuvale finaalvõistlusele, mis toimub tavaliselt mai kuus. Võistlusnädala lõppedes kuulutatakse välja esimesed kolm kohta ning lisaks võitjad kolmes erikategoorias. BRICO auhinnafond on 6000€.
Väikeüritused
Inseneritudengid Soojakutes üritusest järgneval neljapäeval saavad koguneda kõik värsked rebasekutsikad kohta, kus neid võetakse kogenud ja tarkade inseneritudengite sekka. Selleks, et ühel kenal ja kaugel päeval uhkelt ja ausalt paberid kätte saada, veedavad kõik noored koos unustamatu õhtu, mis on täis võistlust, mõõduvõtmist ja mõnusat seltskonda. Tule näita, et oled ustav enda teaduskonnale ning oskad meisterdada vahvaima kostüümi. Parimale kostüümi kandjale ka auhind! Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu värvid on must, hall, valge.
Peale teaduskonna ristimist on oodatud kõik Üliõpilasesinduse kõikide teaduskondade ühisele ristimisele ning peale mida saab juba koguda tutvusi Kultuuriklubi poolt korraldatud rebaste peol.
Insenerid hoiavad ühte!
Mehloween ehk mehaanikute halloween on pikkade juurtega üritus, mille algusajad ulatuvad otsapidi MEHÜN-i. Sisuliselt on tegemist volbriöö tähistamisega, millest võtavad osa kostümeeritud TalTech tudengid kõikidest teaduskondadest ning nende vahel korraldatakse erinevaid mänge ja võistlusi. Ürituse lõpus pärjatakse muidugi ka parima kostüümiga osaline.
Õuduste ÖÖ puhul on tegemist elamusi täis õhtuga, mille eesmärgiks on õppeaasta alguse pingest vabaneda ja kasvatada teaduskonna ühtset vaimu. See ei ole mingisugune tavaline filmiõhtu, kus näidatakse kõigi poolt korduvalt nähtud õudusfilme, vaid hoopis midagi ekstravagantsemat!
Õhtu jooksul on võimalik vaadata hirmujudinaid tekitavat filmi ja kätt proovida õudusfilmis olemises, mida tehakse läbi hirmuäratava õudusteraja läbimise. Meeldejääv õhtu toimub mõnes suurepäraselt kõhedas keskkonnas. Olgu selleks mahajäetud punker, haigla, vangla või hoopis mets.
Õuduste ÖÖ on õppeaasta üks esimesi projekte, kus värsked üliõpilased saavad kätt proovida projekti korraldamises ja meeskonnatöö arendamises.
Spagetisild on ühepäevane insenerivõistlus, kus pistavad üksteisega mõõtu nii võistkonnad gümnaasiumidest kui ka ülikoolidest üle kogu Eesti. Võistluse eesmärk on ehitada võimalikult tugev sild ning sellega demonstreerib spagetisild suurepäraselt, kuidas läbimõeldud ja materjali omadusi arvestav konstruktsioon on inseneriteaduses väga oluline. Auhindu jagatakse kolmes kategoorias: tugevus, disain ja parim gümnasistide sild. Kõik vajalikud vahendid on korraldajate poolt, võistlejate ülesandeks on ainult oma loovust ja nutikust kasutada.
2022. aastal toimus üritus 9. korda. Tiimide ülesandeks on kuue tunni jooksul ehitada tavalistest poes müüdavatest 500 g kaaluvatest spagettidest sild, mis ületaks vähemalt 0,5 m vahemaa ning mille laiuseks oleks vähemalt 10 cm. Spagettide ühendamiseks tuleb kasutada kuumaliimipüstolit ning liimi.
Rööpameister on Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu korraldavatest projektidest üks uuemaid, esimest korda toimus see 2022. aastal. Üritusel osalejad meisterdavad oma kätega raudteemaketi, millel saab edukalt sõita mudelrong. Lisapunkte annavad põnevad elemendid, mis on välja toodud reeglistikus. Lisaks võistluspäevale on huvilistel võimalik osaleda põnevates külalisloengutes ja objektikülastustel.
Iga õppeaasta kevadel saab mõõtu võtta teiste tudengitega 5 etapil, kus igal etapil on erinev inseneeria ala. Võistlus toimub 4-liikmelistes tiimides ning on jõukohane kõikidele, kuna aitab avardada silmaringi. Etappideks on olnud näiteks robootika, ehitus, keemia, mehhatroonika alased ülesanded.
Teised projektid
Inseneriteaduskonna varieeruva õppeperioodi tõttu võivad nii mõnelgi Teist tekkida küsimused: mida olen ülikooli õppima tulnud ja millised väljavaated on töökoha leidmisel. Aitamaks üliõpilastel neile küsimustele vastuseid leida, käivitasime 2011 a sügisel töövarju projekti.
Soovime aidata Teil, inseneriteaduskonna tudengitel, näha oma võimalikku tulevikku. Ülikoolis pakutav tekitab kindlasti hulgaliselt reaalse tööga seotud küsimusi, millele koolist rahuldavaid vastuseid ei saa. Just selleks tahamegi saata teid päevaks erinevate alade spetsialistide juurde töövarjuks.
Suur huvi projekti vastu kinnitas, et tudengid hoolivad oma tööalasest tulevikust ning soovivad end selleks võimalikult hästi ette valmistada. Taoline suhtumine kinnitab, et üliõpilased ei taha kobada pimeduses, vaid soovivad juba õpingute kestel omada teadmist, milliseks kujuneb elu pärast õpingute lõppu TalTechis.
Kuidas toimub?
Igal sügisel saab valida endale etteantud tabelist endale sobiva töövarju. Igale inseneriteaduskonna erialale on midagi! Varjutamine kestab ühe päeva, või lepitakse kokku lühem aeg, mille jooksul valitud ettevõtte töötaja võtab enda kõrvale oma eriala tudengi ning tutvustab talle oma igapäevast tööd ja vastab küsimustele.
Jälgimas on käidud mitmeid erinevaid ameteid: objektijuht, projektijuht, projekteerija, tehnik, erinevate alade insenere ja juhte sellistes firmades nagu Arro & Agasild Inseneribüroo, Merko Ehitus, Apex arhitektuuribüroo, TREV-2 Grupp, O3 inseneribüroo, Eesti Energia, Connecto, Tallinna Vesi, Logistika Pluss jpt. Projektis osalenud tudengid tunnistasid, et päev spetsialistiga aitas neil tõesti luua endale paremat arusaama tuleviku osas.
Antud projekt on hea viis tutvuda ettevõtetega, enda eriala võimalike töökohtadega, koguda tutvusi, kelle abil hiljem praktikale või tööle saada.
Mis on mentorlus?
INSÜKi vanemad liikmed (mentorid) võtavad endale terveks õppeaastaks tiiva alla ühe või kaks esmakursuslast (menteed), et tutvustada ülikooli ja selle salapära, aidata kodutöödega ning nõustada õppejõudude ja -ainete poolest, näidata tudengielu ja palju muud.
Menteedeks saavad kandideerida kõik INSÜKi liikmeks astunud esmakursuslased.
Kümmekond inseneritudengit on esindatud ka aprillis toimuval Hannoveri Messil. Tegemist on maailma suurima Saksamaal toimuva tööstusmessiga, kus ligi 6500 ettevõtet esindavad oma väljapanekutega tipptehnoloogiat. Messi külastab igal aastal ligi 220 000 inimesti. Industry 4.0 koondab endas nii digitehase, tööstusautomaatkia, IT, integreeritud energeetika, uurimistöid ja nende arendustegevuse alaseid teemasid. Lisaks on võimalus kuulata erinevaid loenguid.