Tööstuskeemia labor loodi 2017. aastal emeriitprofessor Margus Lopi eestvedamisel. Labor rajati ettevõtluslepingute alusel, keskendudes tööstusettevõtete keemia- ja keemiatehnoloogiliste probleemide lahendamisele. Tänaseks on lisandunud mitmeid teadusprojekte, kuid tihe koostöö ettevõtetega püsib endiselt.
Üks labori peamisi fookusvaldkondi on läbi aastate olnud põlevkivi kasutamise paradigma muutmine – selle otsemuundamine väärtuslikeks kemikaalideks, nagu dikarboksüülhapped. Tehtav arendustöö on tihedalt seotud põlevkivis sisalduva orgaanilise aine struktuuri uurimisega, pakkudes teadmisi ja tööriistu selle selektiivseks „lahti harutamiseks“. Oksüdeerimise ja muude muundamismeetodite kombineerimisel saadakse erineva ahelapikkusega dikarboksüülhapped (DKH), mida kasutatakse polümeeride, värvide, määrdeainete ja ehituskeemiatoodete (nt ehitusvahud) tootmisel. Põlevkivikeemiast saadud teadmisi loodab labori meeskond rakendada ka teiste keerukate orgaaniliste materjalide uurimisel. Eriti huvipakkuvad on erinevad tööstusjäägid, nagu tuhad, jääkveed ja biomassi jäägid, milles sisalduvale ainele saab innovaatiliste lahenduste teel anda uue elu. Ühe tööstuse jääk võib olla teisele toore.
Tööstuskeemia laboris ei piirdu töö katsetega g-skaalas. Et olla ettevõtetele võimalikult lähedal, liigutakse võimalusel kiiresti tehnologiseerimise etappi, kus töötatakse välja ja testitakse protsessideks vajalikke seadmeid. Kui sobivaid seadmeid üldse ei eksisteeri, siis ehitatakse need ise. Kukersiitse kerogeeni alternatiivsete kasutusvõimaluste otsimisega seotud töö tulemusena on laboris võimekus viia läbi erinevaid tahke-vedelik-gaas vahelisi reaktsioone nii perioodilistes kui ka pidevates PLC-juhtimisega reaktorsüsteemides. Kuna reaktorsüsteemid on laborimeeskonna enda ehitatud, saab neid hõlpsasti vajadustele vastavalt kohandada. Töötades sageli suuremate kogustega, on laboris olemas ka ekstraktsiooni-, destillatsiooni- ja rektifikatsiooniseadmed saadud segude eraldamiseks. Lisaks on labor varustatud kaasaegse laborisisustuse ja piisavate analüütiliste mõõteriistadega tulemuste jälgimiseks.
Labori põhijõuks on noored ja entusiastlikud teadlased, kelle missiooniks on panustada Eesti tööstuse, innovatsiooni ja majanduse arengusse. Tööstuskeemia labor toetab oma tegevusega Eesti tööstuse konkurentsivõime kasvu ja uute tehnoloogiate rakendamist.
Me oleme alati avatud koostööle – võtke julgelt ühendust!