Tallinna Tehnikaülikool

 8.-10. juunil leidis aset järjekorras juba neljas EuroTeQaThon. Tegemist on EuroTeQ Collideri tipphetkega, mis toob kokku EuroTeQ partnerülikoolide tudengitiimid, et üheskoos tähistada väljakutsepõhise õppe vilju. Loe lähemalt, mis üritusega on tegemist ja kuidas meil läks!

uujuj

EuroTeQaThon toob kokku EuroTeQ partnerülikoolide Collideriga liitunud õppeainete parimad tiimid, kes on otsinud lahendusi väljakutsetele, mis panustaksid läbi innovatsiooni, ettevõtlikkuse ja koos-loome jätkusuutlikkuse eesmärkidesse. Ühendavaks lüliks on katusteema „Enhance Connections for sustainable futures“ – eesmärgiga juhtida positiivseid muutusi kolmes võtmevaldkonnas: inimesed, loodus ja tehnoloogia, mis olid projektide alamkategooriateks. Üritus toimus Pariisis Ecole Polytechniques, kus TalTechi esindasid kolm meeskonda, kes võitsid kohalikul TalTech Sustainable Futures üritusel. Loe lähemalt kohaliku ürituse ja meid esindanud tiimide kohta. 

Kokku osales EuroTeQaThonil 21 tiimi 8 partnerülikoolist. See tähendab, et tiimid tegid kokku 21 väga erinevat esitluskõne (i. k. pitch), kus kolme minutiga edasi anda enda idee/lahenduse kõige olulisem. Selle aasta ürituse võitjateks kuulutati: 

  • Looduse kategoorias: FarmElf (TUM): Farm Elf on innovatiivne teenus, mis parandab kariloomade heaolu, pakkudes põllumeestele tööriistu sööda kvaliteedi ja lehmade piimatootmise jälgimiseks ja hindamiseks, kasutades satelliitide ja droonide andmeid põllu energiataseme arvutamiseks. Rakendus kombineerib andmed ennustusmudelitega, et soovitada optimaalset aega rohu niitmiseks, suurendades piimatoodangut 17% ja vähendades süsinikuheidet 12%. 
  • Tehnoloogia kategoorias: Revolty (HEC Paris): Revolty pakub taskukohast ja kestlikku päikeseenergia salvestuslahendust, taaskasutades elektrisõidukite akusid, võimaldades päikesepaneelide omanikel salvestada üleliigset energiat ja saavutada 90% isetarbimise määr. See lahendus mitte ainult ei kahekordista elektriarvetelt säästetud summasid, vaid panustab ka kestlikkusse, vähendades CO2-heidet ja vältides uute toorainete kaevandamist.  
  • Inimeste kategoorias: Ahead of new (DTU): Ahead of New on platvorm, mis juhib tarbijaid elektroonikaseadmete remondivõimaluste juurde, kasutades tehisintellekti probleemide diagnoosimiseks ja ühendades kasutajad kohalike remonditöökodadega, muutes remondiprotsessi kulutõhusaks ja mugavaks. Platvorm sisaldab keskkonnamõju kalkulaatorit, mis näitab remondi eeliseid asendamise ees, edendades seeläbi remondikultuuri ja panustades vastutustundliku tarbimise ja tootmise säästva arengu eesmärki. 

Lisaks kategooria võitnutele oli esmakordselt kõigil osalenutel võimalik hääletada enda lemmikprojekti poolt ja selleks osutus väljateenitult TalTechi tiim UTER (koosseisus Liis-Marie Kütt, Berna Sarraf, Ashlyn Elizabeth Finney E-tervise magistriõppekavalt), kes tegeles sünnitusjärgse hemorraagia probleemiga. Ühtlasi saab UTERi tiim minna edasi IESE majanduskooli poolt korraldatavasse juuli lõpus toimuvasse jätku-programmi Bootcamp, et oma projektile hoogu juurde saada. Igast partnerülikoolist on seal osalemas üks tiim. 

Rahvusvahelises ja eri-profiililises žüriis oli TalTechi esindajana uus ettevõtlusosakonna juhataja Kristo Reinsalu (hindas projekte looduse kategoorias), kelle jaoks oli see inspireeriv kogemus, mille kaudu sai ta väga hea ülevaate EuroTeQ Colliderist. Ta tõi välja, et EuroTeQathonil žüriiliikmena osalemine andis hea ülevaate, milline on hetketase ning kuidas on võimalik tudengiettevõtlust edendada. „Meil on tänu EuroTeQile olnud juba mõni aasta ligipääs ettevõtlikku mõtteviisi viljelevate eeskuju-ülikoolide teadmiste ja kogemiste varamule. Mida ei saa õpetada, on väärtused ja harjumused, kuid aja jooksul kohenevad ka need ning muutused on võimalikud. Sellega seoses küsigem endalt, mida me saaks TalTechi sees interdistsiplinaarselt üle teaduskondade ja instituutide, tihedas koostöös oma partneritega (à la koos Tehnopoliga) teha selleks, et juba lähema aasta-paari jooksul kooruks välja mõni järgmine maailmamuutev tudengite projekt?“ 

TalTechi delegatsiooni kuulusid lisaks Collideri tööpaketi liikmetele, Üliõpilasesinduse esindajatele ja tudengitele ka majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi õppejõud Katrin Arvola  (õppejõud ja rahvusvahelise ärikorralduse ning juhtimise ja turunduse programmijuht) ning  Ekaterina Demiankova (õppejõud ja doktorant-nooremteadur), kes modereerisid tudengite tagasisidesessiooni ja toetasid ja juhendasid tudengeid esitluskõne (i. k. pitch) täiendamisel ning jagasid teiste ülikoolide Collider kurususte õppejõududega kogemusi ühisel sessioonil. Õppejõud tõid välja, et koostöö teiste ülikoolide Collider kursuste õppejõududega oli väga väärtuslik, pakkudes inspiratsiooni uuteks õpetamisviisideks ja laiendades rahvusvahelist koostööd. Katrin Arvola lisas: „Olen kindel, et sellised kogemused aitavad tudengeid veelgi paremini ette valmistada globaalseks ärimaailmaks ja innovaatilisteks lahendusteks.“ 

Kõikide osalenud projektide kohta saab lähemalt lugeda siit. 

Järgmise aasta juunikuus toimub EuroTeQaThon väljakutsepõhise õppe (challenge-based learning, CBL)  ühes „lipulaev“ ülikoolis – Eindhoveni Tehnikaülikoolis (TU/e). 

Soovid ka kaasa lüüa EuroTeQ Collideris uuel õppeaastal? Lisainfo: Ethel Praks (ethel.praks@taltech..ee), Karl-Erik Karu (karl-erik.karu@taltech.ee