Tallinna Tehnikaülikool

Collider 24/25 õppeaasta

EuroTeQ Collideri näol on tegemist väljakutsepõhise- ning probleem- ja projektõppega, kus õppetöö käigus antakse tudengitele väljakutseid, millele meeskondadena lahendusi leitakse. Päriselu probleemide lahendamisel on olulisel kohal interdistsiplinaarsus, mille aluseks on teadmised eri valdkondadest ja oskus siduda neid ühiskonna ja tööstuse vajadustega. 2023/24 ja 2024/25 õppeaastal on keskseks teemaks Enhance Connections for Sustainable Futures, kus alateemad on:

Collider topics_1
  • Inimesed – tähistab sotsiaalset jätkusuutlikkust.  Eesmärk on suurendada sotsiaalset võrdsust, kaasatust, tervist, haridust ja ühtekuuluvust, et luua ühiskondi, mis austavad inimõigusi ja -vajadusi (nt inimestevaheliste kogukondade tugevdamine ja võimestamine,  inimeste vajaduste ja soovide ühendamine tehnoloogia (sh nt digitaalsete lahenduste) abil eri valdkondades nagu heaolu, tervis, kultuur jne)   
  • Loodus - tähistab keskkonna jätkusuutlikkust. Eesmärk on ökosüsteemide kaitsmine, ressursside säilitamine, jäätmete ja heitkoguste vähendamine ja.  inimmõju minimeerimimine, et tagada keskkonna pikaajaline tervis. (nt teadlikud sidemed loodusega võttes arvesse meie keskkonnaressursse ja elusorganismide seotust keskkonnaga: vastastikmõjusid ökosüsteemis, bioloogilise mitmekesisuse ja looduskaitse tagamine, taastuva energia kasutamine jne) 
  • Majandus - tähistab valitsemise/majanduslikku jätkusuutlikkust. Eesmärk on tõhus ja õiglane ressursside haldamine, et edendada stabiilset majanduskasvu ilma keskkonna- ja sotsiaalset jätkusuutlikkust ohustamata, töökohtade loomist ja vastutustundlikku tarbimist. 

Collideri nn lõpptoode on disain, kontseptsioon või prototüüp, mis näitab konkreetset lahendust väljakutsele/probleemile.

  • Kevadsemestril on võimalik Collideris osaleda järgmistes TalTechis õpetavates probleem- ja projektõppe ainetga liitudes (NB! Nimekiri on uuenemas!):

Kõikidel tudengitel  on võimalik oma teadmisi ja oskusi täiendada läbi Rohe- ja jätkusuutlikkuse mooduli ning maikuus toimuva pitchimise (esitluskõne) seminari. Ainete ülesed lisamoodulid aitavad teil oma projektile/teemale just jätkusuutlikkuse aspektist läheneda, mõista kommunikatsiooni vajadust ja arendada esitlusoskust.

Tule ühine ja saa osa teekonnast jätkusuutlikuma tuleviku suunas! 

ROHE- JA JÄTKUSUUTLIKKUSE MOODUL

Antud moodul annab ülevaate kliimamuutuste ja kliimatarkade strateegiate mitmekülgsetest mõjudest nii globaalsel, piirkondlikul, riiklikul kui ka kohalikul tasandil. Siin käsitletakse nii kliimamuutuste leevendamist kui ka nendega kohanemist strateegiliste raamistike ja meetmete ning praktiliste näidete kaudu.

Läbiviija: Kerli Kirsimaa, kliimanutika ülikooli strateeg 

Green Deal and Sustainability, salvestuse link ja slaidid

See moodul suunab õpilasi mõistma looduse omavahelist seotust ja aitab neil näha CO2 heitkoguste vähendamise eesmärgist kaugemale. Erinevatest teadusharudest lähtudes saavad õpilased arusaama sellest, kuidas säästvad lahendused võivad hõlmata väga erinevaid tegevusi, ulatudes ringalgatustest kuni looduspõhiste lahenduste kasutamiseni.

Läbiviija: Piret Vacht, Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse dotsent 

Sustainable Solutions, salvestuse link ja slaidid

See osa on pühendatud kommunikatsiooni rollile jätkusuutlike lahenduste rakendamisel. Põgusalt vaadeldakse strateegilise keskkonnakommunikatsiooni teoreetilisi põhimõtteid ning põhirõhk on praktilistel näidetel ja keskkonnakommunikatsiooni juhtumite kriitilise hindamise oskuse arendamisel – sh näiteks rohepesu äratundmisel. See juhendab üliõpilasi omandama põhiteadmisi, et vältida sarnaseid vigu oma jätkusuutlikest lahendustest teavitamisel ja tagada, et nende projektid saavad väärilist tähelepanu. 

Läbiviija: Piret Vacht, Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse dotsent 

Communicating Sustainable Solutions, salvestuse link ja slaidid

Esitluskõne (pitch) seminar

Seminari käigus antakse ülevaade esitluskõne ehk pitchi olemusest ja põhikomponentidest. Harjutatakse pitchi esitlust, et saada väärtuslikku tagasisidet nii seminari läbiviijalt  kui ka teistelt tudengitelt. Seminari täpne toimumisaeg ja -koht selgub veebruari jooksul.
 

Läbiviija: Selgub peatselt

tiimitöö

 TalTech Sustainable Futures (21.05)

Tegemist on üleülikoolilise tudengiprojektide võistlusega, mis toimub selle õppeaasta 21. mail TalTechi peamajas. Osalema on oodatud kõik tudengid, kes õppeaines teevad tiimidena projekte ja/või lahendavad probleemi/väljakutset, mis on seotud jätkusuutlikkuse eesmärkidele kaasaaitamisega.

 Ürituse käigus esitavad tudengid oma projekte spetsiaalselt valitud žüriile, kes valib välja kolm parimat projekti. 

 Lisaks pääsmetele EuroTeQaThonile, on kolmele parimale tiimile rahalised auhinnad. Kogu üritus toimub inglise keeles.

 Täpsemad tingimused: 

  • Meeskonna suurus 3-6 tudengit 
  • Meeskonna projekti tutvustav TwoPager 
  • Hindamiskriteeriumid (ei ole kohustuslik, pigem abistav ja konteksti loov abivahend) 
  • Pitch 3-5 minutit

Olulised kuupäevad:

  • 6.05 Esitluskõne seminarile ja TalTech Sustainable Futures üritusele registreerimise tähtaeg
  • 16.05 TwoPager esitamise tähtaeg
  • 20.05 kell 12.00 ettekande esitamise tähtaeg

Rohkem infot ürituse kohta kodulehelt - https://taltech.ee/en/taltech-sustainable-futures

EuroTeQaThon

Tegemist on kolmepäevase pitchimise ja networking üritusega parimatele meeskondadele EuroTeQ partnerülikoolist, kus: 

  • meeskonnad esitlevad oma projekte spetsiaalselt valitud žüriile 
  • kolm parimat meeskonda saavad auhinna ja võimaluse oma projekti edasi arendada

Sellel semestril toimub EuroTeQaThon 14. - 16. juunil Eindhovenis Eindhoveni Tehnikaülikooli`is. TalTech Sustainable Futures ürituse võitjate reisi- ja majutuskulud kaetakse ülikooli poolt.

EUROTEQATHONI VÕITJATELE:

  • rahalised auhinnad
  • võimalus osaleda 27. juunil toimuval Green Challenge'il DTUs (Taani Tehnikaülikoolis).

EuroTeQaThonil saab igast ülikoolist üks meeskond võimaluse oma projekti edasi arendada juuli lõpus toimuvas BootCampis, mis toimub Barcelonas IESE Ärikoolis.

Collider varasematel õppeaastatel

Samuti on varasematel aastatel olnud võimalik Collideris osaleda läbi erinevate probleem- ja projektipõhiste kursuste, mis toimuvad kevadsemestril. Alljärgnevalt on toodud nimekiri kursustest, mis on olnud osa Colliderist ja TalTechi Sustainable Futures üritusest:

  • MMJ3060 - Ettevõtte loomine
  • IHT1020 - Semestriprojekt
  • TMJ3300 - Ettevõtlus ja äri planeerimine
  • MMJ5240 - Sotsiaalne ettevõtlus
  • TMJ0140 - Ettevõtluse alused
  • MET0330 - Asjade internet
  • UTT0120 - Probleem- ja projektõpe
  • EPX5020 - Ehitatud keskkonna iduettevõtlus 
  • EKE8260 - Keskkonnajuhtimissüsteemid 
  • HHI0132 – techEstonia - Ettevõtliku riigi innovatsioonilabor 
  • UTT0110 - Mehhatroonika ja arukate süsteemide projekt
  • MNA5410 - Digitaalsed muutused avalikus sektoris
  • IXX1530 - Arvutisüsteemide projekt

Huvitavad materjalid varasemate Colliderite kohta: 

Kontaktid