TalTech Sustainable Futures 2024
17. mail toimunud üritusel esitlesid oma projekte EuroTeQ Collideriga liitunud erinevate õppeainete tudengitiimid.
Osales 12 meeskonda 7 erinevast ainest (Asjade internet, Probleem- ja projektõpe, Ettevõtlus ja äri planeerimine, Ettevõtluse alused, Sotsiaalne ettevõtlus, Semestriprojekt, Ettevõtte loomine)
EuroTeQ Colliderist tulenev keskne teema oli "Enhance Connections for Sustainable Futures", kus on alakategooriad: inimesed, loodus, tehnoloogia. Iga tudengiprojekti meeskond valis lähtuvalt enda projekti/väljakutse sisust ja tulemusest ühe kategooria, millega enim seostus:
-
Inimesed (nt inimestevaheliste kogukondade tugevdamine ja võimestamine, inimeste vajaduste ja soovide ühendamine tehnoloogia (sh nt digitaalsete lahenduste) abil eri valdkondades nagu heaolu, tervis, kultuur jne)
-
Loodus (nt teadlikud sidemed loodusega võttes arvesse meie keskkonnaressursse ja elusorganismide seotust keskkonnaga: vastastikmõjusid ökosüsteemis, bioloogilise mitmekesisuse ja looduskaitse tagamine, taastuva energia kasutamine jne)
-
Tehnoloogia (nt tõhusad ühendused tehnoloogia abil nii digitaalselt kui ka füüsiliselt eri valdkondades nagu infotehnoloogia, logistika, transport, tootmine, kommunikatsioon jne)
Tingimused
-
Meeskonnas 3-6 tudengit
-
Meeskonna projekti tutvustav TwoPager
-
Hindamiskriteeriumid (ei ole kohustuslikud, aga žürii võtab arvesse)
-
Pitch 3-5 minutit
Üritusel osalenud meeskonnad
Tehnoloogia kategoorias:
- Waste enclosure and pavilion design project: The direction towards a greener space
- Bio-tribo-corrosion: The synergy of biotechnology and engineering for a sustainable future
- Smart City Lights: Lighting the Path to Sustainable City Living
- SustainScout: Catalysing Corporate Impact
Looduse kategoorias:
- LabMeat: The wolves have eaten, the sheep are healthy!
- Antscape: Make the most of every piece of urban greenery
- WheaBot: Innovation meets agriculture!
Inimeste kategoorias:
- BrightSpark: Educating today, shaping tomorrow
- EL Kanüüla: Empowering safety, enhancing care: Together, we prevent!
- EZDRIVE: Reduce, reuse, re-drive: Upcycling should be on your mind
- Rohe Bowls: Mix, Match, and Nourish your way to wellness
- UTER: On a mission to prevent maternal mortality!
Žüriiliikmed
- Helen Sooväli-Sepping – TalTechi kestliku arengu ja rohepöörde nõunik
- Caroline Aruoja – uusettevõtluse juht, TalTechi ettevõtlusosakond
- Mark Toomsalu – majandusteaduskonna tudeng ja EuroTeQi tudengisaadik, tudengiesindaja
- Karl-Kristo Vene – FlyDog Marine asutaja ja tehnoloogiajuht, TalTechi vilistlaste esindaja
- Kädi Ristkok – Cleantech Estonia tegevjuht, TalTechi koostööpartnerite esindaja
Võidutiimide ideed
Looduse kategoorias võitis meeskond Antscape: Haljasalade piiramine ja nende halb ruumiline planeerimine on toonud kaasa tugeva keskkonnaseisundi halvenemise, mis mõjutab otseselt bioloogilist mitmekesisust. Meeskond pakub lahendusena automatiseeritud bioloogilist mitmekesisust säästva linnamaastiku kujundamise teenust, mis kohandab haljasalasid tegelike ruumiliste ja kohalike tingimustega ning tuginedes ökoloogilistele andmetele toetab säästvat planeerimist ning rohelisema ja vastupidavama linnakeskkonna loomist. Meeskonda kuuluvad Marja-Liisa Soone, Ann Rehemaa, Johan Valdemar Leoste.
Tehnoloogia kategoorias võitis meeskond Bio-tribo-corrosion: Bioühilduvad implantaadid (nagu puusa- või põlveliigesed) seisavad silmitsi väljakutsetega, mis on seotud nende triboloogiliste omadustega (hõõrdumine, kulumine ja määrimine) ja korrosioonikindlusega. Meeskond pakub lahendusena samaaegse bio-tribo-korrosiooni testimise seadistust, mille loomine võimaldab meil ennustada, kuidas bioloogiliselt ühilduvad materjalid reaalsetes olukordades käituvad ja kuidas parandada nende omadusi ja pikendada nende eluiga olles kasulik nii keskkonnale kui majandusele. Meeskonda kuuluvad Arash Kariminejad, Sibel Yöyler, Riddhi Hirenkumar Shukla, Tabeen Halawat Pampori, Shangavi Subramanian, Mayank Kumar Yadav.
Inimeste kategoorias võitis meeskond UTER: Sünnitusjärgne hemorraagia (PPH) on oluline emade suremuse põhjus kogu maailmas. Praegused standardsed hooldustavad ja tervishoiutöötajate poolt tehtavad massaažid ei suuda piisavalt panustada PPH-ga seotud surmajuhtumite ärahoidmisesse. Meeskond pakub lahendusena lihtsalt kasutatavat sensoritega varustatud massaaživööd. See pakub vajadusele naistele automaatselt põhimassaaži, mida muidu peaks tegema tervishoiutöötaja. Sensorid võimaldavad hoiatada tervsihoiutöötajaid õigeagse tegutsemise vajadusest. Meeskonda kuuluvad Liis-Marie Kütt, Berna Sarraf, Ashlyn Elizabeth Finney.
Eriauhinna väga hea pitchi ja olulise teema tõstatamise eest sai meeskond EL Kanüüla: Kriitiliselt haiged patsiendid vajavad erinevaid ravimeid, sealhulgas antibiootikume, valuvaigisteid, rahusteid ja kardiovaskulaarseid ravimeid ning nende manustamine läbi sama luumeni intravenoossetes kanüülides suurendab ravimite sobimatuse ohtu. Eesti haiglad kasutavad lahendusena suurt paberile trükitud maatrikstabelit – lähenemine on aeganõudev ja ebamugav. EL Kanüüla eesmärk on töötada välja lihtsalt kasutatav veebileht tervishoiutöötajatele, mis annab reaalajas teavet ravimite koostoimete kohta tsentraalveenikateetrites. Meeskonda kuuluvad Kaari Juhanson, Hendrik Randveer, Stefani Blüm, Heidi-Anett Väisinen.
EuroTeQaThon
Kolm TalTechi võidutiimi said võimaluse minna meid esindama rahvusvahelisele EuroTeQaThonile 8.-10. juunil Pariisis, EuroTeQ partnerülikooli École Polytechnique.