Tallinna Tehnikaülikool

Geenitehnoloogia tudeng Katariina Laretei jagab oma kogemusi TalTechi õpingute teekonnast. Loe ja saa inspiratsiooni! Kas see võiks olla ka sinu tuleviku eriala? TalTechi loodusteaduskonnas saad omandada Rakenduskeemia ja geenitehnoloogia bakalaureusekraadi ning jätkata õpinguid Rakenduskeemia ja biotehnoloogia magistriõppes.

Foto: tudeng Katariina Laretei laboris
Tudeng Katariina laboris. Foto:Katariina Laretei

Mis eriala sa õpid ja miks otsustasid just selle valida? 

Õpin geenitehnoloogiat Rakenduskeemia ja biotehnoloogia magistri erialal. Geenitehnoloogia eriala valimine oli minu jaoks väga naturaalne valik, sest olen juba lapsest saati tundnud huvi bioloogia vastu ja see eriala oli selleks ideaalne valik - bioloogia valdkond, mis hõlmas mõningal määral meditsiini, kuid ka teisi põnevaid valdkondi, nagu viroloogia, immunoloogia, mikrobioloogia, biotehnoloogia jne. 

Milline on olnud kõige põnevam teadmine või kogemus, mille oled oma õpingute jooksul saanud?

Minu jaoks oli kõige põnevam kogemus kindlasti immunoloogia praktikumis hiire immuunorganite analüüsimine. Ma tunnen, et sellel erialal on väga tugev praktiline pool, mistõttu teoreetilise osa omandamine, mõistmine ja seoste loomine toimub lihtsamalt. Lisaks praktikumides oma kätega millegi ära tegemine on just see, mis seda uudishimu ja põnevust teaduse vastu säilitab. Isegi õpingute raskematel hetkedel. 

Millised karjäärivõimalused selle eriala lõpetajaid ees ootavad ja millised on sinu enda tulevikuplaanid? 

Geenitehnoloogia eriala pakub väga mitmekülgset töömaastiku. On võimalus töötada haigla laborites, eraettevõtetes või jätkata akadeemilist teekonda ülikoolis. Meie eriala bakalaureus annab laia põhja. Seega valdkondi, mille suunas liikuda, on palju, olgu selleks näiteks ravimitööstus, biotehnoloogia või hematoloogia.  

Mina ise soovin kindlasti jätkata selles valdkonnas ja olen avatud igasugustele põnevatele väljakutsetele! 

Mida soovitaksid gümnaasiumiõpilasele, kes kaalub sellele erialale tulemist? 

Kindlasti soovitan tulla tudengivarjuks, sest see on ideaalne võimalus näha, mida see eriala endast igapäevaselt kujutab. Lisaks, kui õpilases leidub natukenegi kirge ja sädet selle valdkonna vastu, siis ma ütleks, et geenitehnoloogia erialal igav ei hakka! 

Kas saad jagada mõnda erilist või lõbusat lugu, mis sulle õpingutega seoses meelde tuleb? 

Kui ma peaks välja tooma ühe mälestuse, mille üle ma enim tänulik olen, siis selleks oleks kindlasti minu bakalaureuse õpingute praktika, mille raames sain veeta suve ühes Taani biotehnoloogia ettevõttes. See praktikakogemus õpetas mulle väga palju uut laboritöö kohta ja aitas mul panna enda jaoks paika selge visiooni tulevikuks. See oli minu jaoks esimene kokkupuude teaduse ja innovatsiooniga erasektoris ning olen tänaseni sellest inspireeritud. 

Rakenduskeemia ja geenitehnoloogia bakalaureuse ja rakenduskeemia ja biotehnoloogia magistri erialad avavad uksed laiade karjäärivõimaluste maailma, ulatudes teadustööst kuni erasektorini. See sobib ideaalselt neile, keda köidab bioloogia sügav mõistmine ja kes tahavad muuta maailma teaduse kaudu. Kui oled valmis väljakutseteks ja praktiliseks õppeks, on see eriala just sinu jaoks!