Tallinna Tehnikaülikool

Rakenduskeemia ja geenitehnoloogia eriala lõpetanud Diana Maslova on ülikoolis olnud tõeliselt aktiivne tegutseja ja on inspiratsiooniks noortele, kes alles mõtlevad loodusteaduste õppimisele. Diana jagas oma lugu, mis aitab paljudel tulevastel üliõpilastel paremini mõista, mida loodus- ja täppisteadused endast kujutavad ning milliseid võimalusi need pakuvad.

Diana Maslova
Diana Maslova, Foto: erakogu

Palun räägi, millist eriala Sa õppisid ja miks valisid just selle? Mis Sind teadusesse tõmbas?

Lõpetasin eelmisel õppeaastal rakenduskeemia ja geenitehnoloogia eriala, spetsialiseerudes rakenduskeemiale. Valisin just selle eriala, kuna olen olnud lapsest saadik väga uudishimulik ning minu üks unistustest on anda panus ühiskonna arengusse. Vaatasin erialasid ning keemia jäi silma. Mõtlesin, et proovin ja vaatan, kas see meeldib mulle. Lohutasin end mõttega, et alati saab ju eriala vahetada. Nii leidsingi tee keemiani ja sain teada, et unistused täituvad. 

Mis Sind edasi õppima innustab ja millised on Sinu plaanid magistriõppes?

Jätkan magistriõppes rakenduskeemia ja biotehnoloogia õppekaval, kus spetsialiseerun samuti rakenduskeemiale. Lisaks soovin võtta kõrvalerialaks informaatika, kuna teaduses on andmeanalüüs väga vajalik. TalTech pakub mitmeid võimalusi, millest püüan võtta maksimumi.

Foto: TalTech meresüsteemide instituut merel. Autor: Diana Maslova
TalTech meresüsteemide instituut merel. Foto: Diana Maslova

Kuulsin, et käisid bakalaureuse õpingute ajal merel vee proove võtmas, palun räägi täpsemalt, kuidas Sa sinna jõudsid ja mida Sa täpsemalt laeval tegid?

Kuna oma esimesel ülikooli päeval liitusin loodusteaduskonna üliõpilaskoguga, siis avanes mul võimalus lüüa kaasa tudengielus – korraldada erinevaid üritusi ning saada tuttavaks uute inimestega. Just tutvused andsid mulle võimaluse minna kohe esimese aasta lõpus meresüsteemide instituuti praktikale. Praktika raames sain osaleda nädalapikkuses riiklikus seires, kus käisin uurimislaevaga Salme Läänemerel proove kogumas. 

Nädala jooksul olid meie tööpäevad 24/7 ehk me töötasime nii varajastel hommikutundidel kui ka öösel. Laeval oli minu ülesandeks igast jaamast sügavuste kaupa veeproovide võtmine. Sügavale põhja läehedale visatakse rosett, mille küljes on 10 batomeetrit, kuhu vesi koguneb ettemääratud sügavustelt. Kui see veest välja võetakse, siis valame batomeetritest väikestesse pudelitesse merevett, mis hiljem läheb laborisse analüüsimiseks. Samuti tegelesin laeva laboris klorofülli ja keskkonna DNA filtreerimisega. Meeskond oli väga toetav, mis aitas sisse elada ja tõi kogemuse, mida niisama õpingutes ei saa.

Mis on Sulle selle eriala õppimisel kõige põnevam olnud?

Olen saanud teada, et keemia on palju laiem valdkond, kui ma gümnaasiumis arvasin. Näiteks merekeemia, millega ma nüüd tegelen, oli mulle ülikooli astudes täiesti uus mõiste. Enne eeldasin, et keemiku töö piirdub peamiselt analüütikaga, kuid tegelikult on nii palju erinevaid suundi, milles ennast arendada.

Kuhu selle eriala lõpetanud hiljem tööle suunduvad?

Rakenduskeemia ja geenitehnoloogia eriala annab tugeva keemia ja bioloogia põhja, mistõttu on töövõimalused laiad. Töökohti leidub haiglates, teaduslaborites ja eraettevõtetes. Olen ise tegutsenud nii ülikooli teaduslaboris kui ka Ida-Tallinna keskhaiglas bioanalüütikuna, mis on andnud kogemusi ka väljaspool akadeemilist teaduslaborit. Ükskõik, kas huvi on biokeemia, farmaatsia või merekeemia vastu, leiab keemik tööd peaaegu igas laboris, kus teadus ja tehnoloogia kokku saavad.

Foto: Loodusteaduskonna tudengid. Autor: Diana Maslova
Loodusteaduskonna tudengid. Foto: Diana Maslova

Mida soovitaksid gümnaasiumiõpilasele, kes kaalub sellele erialale tulekut?

Kindlasti soovitan proovida! Kui Sa ei proovi, ei saa teada, kas see eriala võiks Sulle sobida. Hea mõte on minna tudengivarjuks, et näha, kuidas ülikoolipäev välja näeb. Erialale juba õppima tulles saad lisaks teada, kui toetavad on õppejõud ning kursusekaaslased. Loodusteaduskonnas leiad sõpru, kellega ühiselt koolielus läbi lüüa. Ei tasu karta, et ülikoolielu on igav - seda rikastavad erinevad tudengiorganisatsioonid, kus saab tutvusi ka erialaväliselt. 

Kas Sul on üks lõbus seik, mis seoses õppimisega kohe meelde tuleb?

Ma tõesti ei osanud arvata, et loodusteaduskond nii kokkuhoidev on. Kõik aitavad teineteist, õppejõud on vastutulelikud ja mega vinged. Ma ei osanud oodata, et mul tekib võimalus ennast arendada õppetööväliselt näiteks müügis, turunduses või hoopis tiimijuhtimises. Tudengiaktivismiga tegelemine aitab ka paremini keskenduda eriala õpingutele. Mulle on alati öeldud, et kui ma erialaained ära ei tee, siis ma ei saa ka tudengielus kaasa lüüa. See on aidanud mul pingutada lõpuni välja. Lõpuks on erialased ained tehtud, suur kogemuste pagas ning bakalaureuse kraad käes. Siit saab veel ainult kõrgemale pürgida!

Ülikoolis õppimine pakub palju rohkem kui ainult ainepunkte – see annab võimaluse panustada, kasvada ja avastada teadusmaailma võimalusi. Tule ka sina loodusteaduskonda õppima!