Tallinna Tehnikaülikool

“Ma tean, et tahan minna õppima, aga ma ei tea mida?”. Pole hullu, kui oled kunagi need sõnad välja öelnud ja ära muretse - sa ei ole ajaloos ainukene. Paljud edukad TalTechi vilistlased ja tudengid on kunagi sama küsimuse ees seisnud. Tallinna Tehnikaülikooli tudengid jagavad nõu, kuidas läheneda tulevase eriala valikule. Teiste kogemusest võib abi olla. 

Brit Keskra,
rakendusfüüsika 3. kursus

Picture of Brit Keskra

Kui tead, mis sind huvitab või mida õppida tahad - palju õnne, oled tõeline õnneseen! Kui kuulud nende hulka, kel puudub igasugunegi aim, mida õppida, ole mureta - sa pole kohe kindlasti ainuke. Lihtsaim ja kõige kasulikum viis on pöörata pilk korraks nutiseadmete ekraanidelt kaugemale, liigutada veidi jalgu ning külastada erinevaid ülikoole ja messe. Uuri, küsi, pinni ning ole julge - keegi ei hammusta ning tihtipeale ei tea paljud noored pooltestki õppimisvõimalustest ja valikus olevate erialade hulgast päris mitmed on enamikule tundmatud. Seepärast ongi avatud uste päevad ja messid väga soojalt soovitatud! 

Kui oled leidnud huvipakkuva eriala või lausa mitu, mine tudengivarjuks. Varjutamine annab täitsa kobeda ülevaate õpitavast ning ühtlasi annab võimaluse küsida tudengitelt/õppejõududelt igasuguseid küsimusi. Kusagil pole piirangud, mitu korda võib minna, seega kasuta iga võimalust ning külasta ja varjuta kasvõi kõiki. Kui sa ei tea, kelle poole varjutamiseks pöörduda, kirjuta ülikooli või teaduskonda, küll keegi vajalikud nimed annab. 

Sven Põder,
rakendusfüüsika 1. kursus

Sven Põder

Eriala tuleks valida selle järgi, mis sulle endale kõige rohkem huvi pakub. Oma lähedaste arvamust tasub valiku tegemisel kuulata, kuid lõpuks peaks tulevane tudeng endale eriala ikkagi omaenda sisetunde järgi valima. Kui sa ei usu sellesse, mis sa õpid, või see ei paku sulle huvi, siis on keerulisem tulevikus toime tulla.

Karolina Kudelina,
energiamuundus- ja juhtimissüsteemide magistriõppe 2. aasta

Karolina Kundelna

Eriala valimise otsus peab olema teadlikult läbi mõeldud. Minu nõuanne tulevastele tudengitele: valige kõigepealt see, mis pakub just teile huvi. Mõelge ka sellest, mis on Teie tugevused ja nõrkused ning mida tulevane töö võiks pakkuda. Oluline ja mõnus on see, et inimene tegeleks sellega, mis talle meeldib. 

Viktor Rjabtšikov,
energiamuundus- ja juhtimissüsteemide tudeng

Viktor Rjabtšikov

Esiteks tuleb erialavalikul meeles pidada, mis on sinu jaoks huvitav. See peaks olema midagi, mida saate rõõmuga teha, nagu see oleks hobi. Ma ei kujuta ette, et teeksin midagi sellist, mis mulle ei meeldi.

Teiseks mõtle, mis on su tugevad küljed. Mida rohkem sa tegeled asjadega, mis tulevad sul hästi välja, seda rohkem sa saad sisemist motivatsiooni ja positiivset tagasisidet.

Kolmandaks, kus on sinu soov olla 5 või 10 aasta pärast ja kellena tahad töötada? Kas tahad töötada laboris või kontoris, tiimis või iseseisvalt, tehnikaga või inimestega?

Ats Vesiaid
Eesti Mereakadeemia laevamehaanika 3. kursus

Ats Vesiaid

Tulevase eriala valik on alati keeruline - väga vähesed meist teavad kohe peale keskkooli lõpetamist, mida nad elus teha soovivad. Selleks, et jõuda õige erialani, tasub võtta aega ning läbi mõelda, mis pakub sulle huvi: milliseid aspekte sa oma tulevase elukutse juures hindad (kontoritöö stabiilsust või meremeheameti ettearvamatust jne), mis pakub sulle kõige rohkem rahuldust (kunst, millegi oma kätega tegemine, füüsiline töö või programmeerimine jne). Kindlasti on siin oma roll ka su vanematel, kelle elukutseid ja tööd sa oled ehk kõige lähemalt pealt näinud. Kui ka su vanemate valitud rada ei ole sinu jaoks atraktiivne, küsi neilt nõuandeid seoses tulevikuvalikutega - teavad ju nemad sind kõigist paremini.

Joan-Taaniel Ševtsov
Eesti Mereakadeemia laevamehaanika 2. kursus

Joan-Taaniel Ševtsov

Erialavaliku juures on vaja olla väga hoolikas, sest sellest saab alguse edasine elusuund. Valikute läbimõtlemisega on vaja hakata tegelema võimalikult varakult. Siis on aega mõelda, milleks seda vaja on; mis saab minuga pärast õpingute lõpetamist; kas tulevikus sellel erialal tööd on ehk kui mõttekas on seda õppima minna; kas see aitab saavutada minu elu eesmärke ja kui ei, siis mis aitab jne... Erialasid võrreldes on oluline aru saada, mida üks või teine endast kujutab, kasuks tuleb rääkimine erialade kogenud esindajatega, kes saavad nii mõndagi huvitavat nende kohta jagada. 

Kõige olulisem on aru saada, mis on eesmärk, kuhu ma tahan jõuda. Mida ma tahan tulevikus omada? Kus ma tahan elada? Kui on olemas siht, siis on vahendite (erialade) vahel palju kergem ja ka tõhusam valikut teha.

Laeb infot...