Tallinna Tehnikaülikool

Võõrkeeles õppimine avab mitmeid uksi – see arendab erialast inglise keelt, loob rahvusvahelisi kontaktvõrgustikke ning pakub võimalust tundma õppida erinevaid kultuure ilma kodumaalt lahkumata. Lisaks annab see väärtusliku kogemuse, kuidas on omandada kõrgharidust võõrkeeles. Et paremini mõista, mida see tudengitele tähendab, vestlesime kolme eestlasega, kes on otsustanud TalTechis õppida just inglise keeles. Oma kogemusi jagavad rahvusvahelise ärikorralduse tudeng Britt Marii Venderström ning õigusteaduse tudengid Kristiina Lell ja Miia-Liisa Musting.

Vasakult: Britt Marii Venderström, Miia-Liisa Musting ja Kristiina Lell
Vasakult: Britt Marii Venderström, Miia-Liisa Musting ja Kristiina Lell

Miks otsustasite eestlasena just ingliskeelse õppekava kasuks?

Britt Marii: Otsus tulla õppima TalTechi rahvusvahelist ärikorraldust tuli tegelikult väga kaootiliselt. Olin täiesti kindel, et alustan ülikooli teed üldsegi Inglismaal Nottinghamis, kuhu olin juba varasemalt vastu võetud ning tegelesin juba viisa taotlemisega, kuid olin igaks juhuks kandideerinud ka TalTechi. Valik Eestisse jääda tuli päris viimasel minutil, kui TalTechi vastuvõtmise kinnitamiseks oli jäänud vaid paar päeva. Kuid miks rahvusvaheline ärikorraldus? Kuna alguses oli soov minna välismaale õppima, siis tundsin, et tahaksin siiski saada sarnast kogemust ja õppida ingliskeelsel õppekaval erinevatest rahvustest tudengitega. Pärast esialgset soovi tundus eesti keeles õppimine liialt mugavustsooni kinnijäämisena ja lisaks jäi püsima mõte jätkata õpinguid välismaal või töötada rahvusvahelises keskkonnas.

Miia-Liisa: Eestis on päris suur hulk noori tudengeid, kes tahavad õppida juurat. Ja ka neid, kelle jaoks on ainuõige valik seda teha traditsionaalses Tartu Ülikoolis. Minu jaoks on TalTechi õigusteaduse võlu selles, et tegelikult on võimalusi pärast lõpetamist nii palju rohkem. Olen hariduse omandanud inglise keeles ja seda spetsiifilisemalt EL ja rahvusvahelises õiguses, mis annab mulle võimaluse teha tööd väljaspool Eestit, erinevate EL organisatsioonidega ja ka välismaiste klientidega. Kuna mu emakeel on siiski eesti keel, saan soovi korral ka Eestis advokaadina töötada. Tuleb vaid advokatuuri eksam sooritada, aga miski siin maailmas pole võimatu. Ingliskeelne õppekava annab mulle minu silmis eelise teiste ees ja kindlasti avardab silmaringi mitmetes valdkondades. Alustades keeleoskusest ja lõpetades välismaiste tutvustega.  

Millist kasu on andnud teile ingliskeelses keskkonnas õppimine?

Kristiina: Ingliskeelne õppekava võimaldab õppida rahvusvahelises keskkonnas ja tutvuda inimestega eri paikadest nii kaasüliõpilaste kui ka õppejõudude näol. Olen tänu ülikoolile kohtunud inimestega üle kogu maailma, minu sõbrad ülikoolis on pärit näiteks Soomest, Norrast, Ukrainast ning paljudest muudest kohtadest. See on hästi mõjunud ka minu inglise keele kasutamisele, sest olen enesekindlam, mis tuleb kasuks ka väljaspool kooli.

Britt Marii: Tänu sellele, et suhtlen nüüd juba peaaegu kaks aastat igapäevaselt inglise keeles nii akadeemilises keskkonnas kui ka vabal ajal, olen muutunud palju julgemaks suhtlejaks. Enne ülikooli pigem pelgasin inglise keelt kasutada, kuid praegu tunnen end kindlalt nii kirjalikult kui ka suuliselt, ehk hirm on täitsa kadunud. … Samuti olen saanud palju uusi sõpru igast maailmanurgast, kes kutsuvad külla ja tutvustavad oma kodukanti. Eelmisel aastal käisin perega Mauritiusel, kust ka üks mu kursakas pärit on ja ta lendas samuti selleks ajaks koju.

Millised on Su tulevikuplaanid?

Kristiina: Tulevikus soovin töötada rahvusvahelises organisatsioonis ja hoida lahti võimalikult palju uksi, et mitte siduda end ühe kindla riigiga. Minu suureks unistuseks on ka välismaal õppida, näiteks Erasmuse programmi kaudu, mida TalTech väga soosib.

Britt Marii: Kindlasti soovin jätkata õpinguid ka magistris. Olen varasemalt mõelnud seda teha välismaal, sest mulle väga meeldib reisida ja kui mitte praegu, siis millal veel see paar aastat napsata ning muud maailma nii lähedalt näha. Siiski kaldun suuresti ka TalTechi poole, sest olen osa Kultuuriklubist ja seal on tekkinud selline missioonitunnetus, kus tahaks ikka veel ja veel areneda.

Mis läbitud õppeainetest kõige huvitavamaks Sinu jaoks osutanud? 

Miia-Liisa: Minu kaks lemmikut õppeainet on siiani olnud. Kõigepealt tooksin välja Foundations of Law, mis oli sisult väga põnev ja mille õppejõud oli nii äge, et mul vajus suu lahti teda kuulates. Minu teine lemmikaine on siiani olnud Public International Law. See kursus andis väga hea ülevaate ja baasi kogu rahvusvahelisest õigusest. Lisaks on ka õppejõud ülimalt tark ja kogenud mees, kellel on alati iga infokillu juurde mõni põnev fakt rääkida.  
Millised näevad välja Su koolipäevad?

Kristiina: Minu koolipäevad on semestrite jooksul väga erinenud ja tõenäoliselt oleneb see õppejõudude graafikutest. Näiteks oma ala spetsialistid, kelle igapäevatöö pole loengute andmine, saavad ülikooli tulla alles õhtul, samal ajal kui täiskohaga lektorid eelistavad tunde anda päevasel või hommikusel ajal. Üldiselt on esmaspäevad ja reeded meil vabad ning palju on võimalik ära teha ka interneti teel, et muuta välistudengite elu võimalikult lihtsaks, eriti pühade ajal. Koolipäevadel on tavaliselt 2-3 loengut järjest ja nende vahel pausid, et süüa või puhata.

Milline on TalTechi tudengielu? 

Miia-Liisa: ÄGE! TalTechis on tõesti põnev ja ma ei ütle seda vaid sellepärast, et ma õpin siin. TalTech on Eesti ainus ülikool, millel on suur ülikoolilinnak ja kus kogu möll siin samas toimub. Iga nädal toimuvad põnevad üritused, konverentsid, võistlused, peod… you name it. On tavaline, et peale loengut kohvi ostma minnes, võid kokku sattuda mõne põneva kambaga, kes mingit challengit läbi viib. Muidugi leidub igale üliõpilasele just sobiv tudengiorganisatsioon, kus enda unistused ellu viia ja tutvusi leida. Mina olen MTÜ Õiguses juhatuse liige ja soovitan seda kõikidele tulevastele juuratudengitele. Korraldame põnevaid üritusi ja külastame kohti nii Eestis kui ka välismaal, kuhu niisama ei pääse. Eelmisel aastal käisime välis- ja justiitsministeeriumis ning sõtsime ka Riiga, kus meile räägiti advokaadibüroo telgitagustes ja kohtusime Riia juuratudengitega. Kogu tudengielu aitab networkida, saada sõpru kogu eluks ja kogeda ägedaid ning meeldejäävaid sündmusi.  

Miks otsustasid just TalTechi majandusteaduskonnas õppida rahvusvahelist ärikorraldust/õigusteadust?

Britt: Soovitan õppida rahvusvahelist ärikorraldust, sest olen tõesti saanud väga tugeva inglise keelse põhja ja tunnen end kindlalt rääkides ja lugedes ka väljaspool kooli, mingeid inglise keelseid dokumente ja uurimistöid. See on super lahe, et sul on võimalik koos õppida nii paljude erinevate kultuuridega ja see, võiks öelda võõras keskkond, aitab sul palju paremini mõista, mis on sinu enda tugevad ja nõrgad küljed. Mugavustsoonist väljas olles tunnen, et on võimalik palju rohkem areneda.

Kristiina: Soovitan õppida TalTechi majandusteaduskonnas õigusteadust, kui tunned huvi rahvusvahelise ja/või Euroopa Liidu õiguse vastu. Samuti, kui soovid oma karjäärivõimalusi laiendada ja tunned huvi, kuidas toimivad erinevad õigussüsteemid üle maailma.

Lisaks vali just TalTech, kui sind vähegi huvitavad tuleviku teemad ja tehnoloogia, sest meie programm on suuresti ka selle valdkonnaga seotud. Näiteks õpime palju tehnoloogiaõiguse väljunditest, nagu andmekaitse, küberturvalisus – ja konfliktid, intellektuaalomand, tehisintellekt ja sellega seotud regulatsioonid.

Miia-Liisa: TalTech majandusteaduskond on väga modernne ja käib ajaga kaasas- mulle meeldib see. Lisaks on majandusteaduskond suuresti seotud välismaailmaga tänu teistele ingliskeelsetele õppeainetele ja koostööpartneritele. Minu jaoks ei olnud küsimustki, kus ingliskeelset juuraõpet Eestis saada.

Õigusteaduse õpingud Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonnas valmistavad Sind ette tipptasemel asjatundjaks, kelle nõu vajavad ettevõtted nii Eestis kui ka kaugemal. Kiire tehnoloogia areng muudab maailma keerukaks, kus traditsioonilised õigusarusaamad jäävad ajale jalgu. TalTech majandusteaduskonnas saadakse mitte ainult kõrgelt kvalifitseeritud juristiks, vaid ka õigusinseneriks ja õiguslahenduste arhitektiks, kes aitab ettevõtetel uutes tingimustes edukalt tegutseda.

Tutvu lähemalt erialaga õigusteadus: taltech.ee/oigusteadus

Rahvusvahelise ärikorralduse õppekava läbides omandad laiapõhjalised teadmised ja oskused, mis avavad uksi nii kodumaistele kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele. Saad töötada erinevates valdkondades – turunduses, rahanduses, raamatupidamises ja personalitöös – või rakendada oma teadmisi oma ettevõtte loomisel. Õpingute käigus lood väärtusliku rahvusvahelise kontaktvõrgustiku, mis toetab Sind nii töö- kui ka õpikarjääris.

Tutvu lähemalt erialaga rahvusvaheline ärikorraldus: taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/rahvusvaheline-arikorraldus 

Vastuvõtt nii õigusteaduse kui ka rahvusvahelise ärikorralduse ja muudele õppekavadele on alanud 1. märtsil ja kestab kuni 3. juulini 2025.