Tallinna Tehnikaülikool

Õigusteaduse õpingud Tallinna Tehnikaülikoolis teevad sinust tipptasemel asjatundja, kelle nõu vajavad ettevõtted nii Eestis kui kaugemal.

  • Tehnoloogia kiire areng muudab maailma üha raskemini mõistetavaks paigaks, kus on ka kõige vilunumal ettevõtjal raske orienteeruda. Senised arusaamad õigusest on ajale paljuski jalgu jäänud, sest praktiline elu ei muutu enam aastate, vaid nädalatega.
  • Moodsatel ettevõtetel on uutes tingimustes võimatu ellu jääda, kui neid ei nõusta inimene, kes end AI ja teiste tehnoloogiatega seotud õigusküsimustes hästi tunneb. See inimene võid olla sina, kui oma õpingutele õige fookuse annad.
  • Tallinna Tehnikaülikoolis saab sinust kõrgelt kvalifitseeritud jurist, õigusinsener ning õiguslahenduste arhitekt, kes kujundab tänaste ettevõtete homset õiguslikku mänguruumi.

Meie õigusteaduse õppekava:

  • kombineerib traditsioonilise ja kaasaegse õigushariduse – programm annab sulle põhjaliku arusaama nii klassikalisest kui moodsast õigusest ning ühendab traditsioonilised õigusprintsiibid kaasaegsete teemadega, nt tehnoloogiaõigus, digitaalse ühiskonna õigus ning ELi ja rahvusvaheline õigus
  • on digitaalse ja tehnoloogilise suunaga - meie programm hõlmab kursusi küberturvalisuse õigusest, andmekaitseõigusest ja IT-alustest; sa omandad kõik oskused, et töötada digiajastu rahvusvahelise eksperdina
  • on tihedalt seotud tegeliku äri- ja ettevõtluskeskkonnaga, meie programm pakub moodsale turule orienteeritud kursusi – rahvusvaheline äri, ettevõtlus jmt –, mis valmistavad su ette tööks pidevalt muutuvas ärikeskkonnas
  • arendab sinu praktilisi oskusi – me õpetame sulle kohtus väitlemist ning viime su kokku ekspertidega, kes oma praktilisi kogemusi ja oskusi sinuga jagavad.

Eriala sisu

Tallinna Tehnikaülikoolis kasutatakse kaasaegseid õppemeetodeid. Töötame kombineeritud õppe põhimõttel – sa omandad oma teadmised nii kontaktõppe kui veebiloengute vormis. Nii saad oma aega paindlikumalt planeerida, järeleandmisi või kompromisse tegemata.

Projektõpe arendab sinu kriitilist mõtlemist ning praktilisi oskusi reaalsete projektide toel, kohandatud õpe isikupärastab haridust ning koostöine õpe parandab meeskonnatöö- ja suhtlemisoskusi. 
Sul on võimalus osaleda teadusprojektides, mis teevad sinust tehisintellekti ja teiste kõrgtehnoloogiliste lahenduste asjatundja. 

  • Üldõppe moodul (21 EAP) – sisaldab kohustuslikke kursusi, nagu säästev areng ja keskkonnakaitse õiguslikud aspektid, IT-alused I ja II, statistika ja ettevõtluse alused. 
  • EL-i ja rahvusvaheline õigus (18 EAP) – sisaldab kohustuslikke kursusi, nagu ELi õigus, võrdlev eraõigus ja rahvusvaheline eraõigus, rahvusvaheline avalik õigus. 
  • Õigusalase põhiõppe moodul (33 EAP) – sisaldab kohustuslikke kursusi, nagu Võrdlev konstitutsiooniõigus digitaalses ühiskonnas, Inimõiguste kaitse digitaalses ühiskonnas, Sissejuhatus karistusõigusesse ja kriminaalmenetlus, Õiguslik süllogism ja tsiviilõigussüsteemide üldosa, Sissejuhatus asja- ja intellektuaalomandiõigusesse, Euroopa lepinguõiguse alused. 
  • Õigusteooria ja -meetodid (12 EAP) – sisaldab kohustuslikke kursusi, nagu õiguse alused ja õigusteooria, Õiguslik analüüs, argumentatsioon ja kirjutamine. 
  • EL-i ja rahvusvahelise õiguse valdkonnapõhiste ainete moodul (30 EAP) – Andmekaitseõigus, Tehnoloogiaõiguse alused, Euroopa Liidu siseturg ja konkurentsiõigus, Rahvusvaheline humanitaariõigus ja küberkonfliktid. 
  • Praktiline õigus (6 EAP) – õigusalane õppepraktika või osalemine harjutuskohtu võistlusel.
  • Valikained (42 EAP) – Õiguslikud vahendid Start-up’ide loomiseks, Vaidluste kohtuväline lahendamine, Lepingulised läbirääkimised ja lepingute koostamine, Internetikasutajate õigused, kohustused ja vastutus ning tarbijakaitseõigus jt. 
  • Valikained (6 EAP) – üliõpilased saavad valida ülikooli pakutavate kursuste hulgast endale sobiva.  
  • Lõputöö (12 EAP) – individuaalne õiguslik uurimistöö üliõpilase valitud teemal. Lõputöö asemel on võimalik kirjutada uurimisartikkel ja osaleda teadusprojektides koos juhendajaga, rikastades oma CV-d. 

Kursuseid viivad läbi õiguse ja tehnoloogia valdkonna eksperdid Eestist ja mujalt maailmast, nende seas:

  • Professor Tanel Kerikmäel on pikaajaline kogemus erinevate ökosüsteemide ning võimekuste, sealhulgas tehisintellekti, juriidiliste ja eetiliste riskide hindamisel.
  • Professor Thomas Hoffmanni teadustöö keskendub võrdlevale eraõigusele, eelkõige pankrotiõigusele, rahvusvahelisele eraõigusele, digitaallepinguõigusele ja tarbijaõigusele. Mitmete Euroopa Komisjoni pakkumuste raames teeb Thomas Hoffmann erinevatele huvigruppide jaoks põhjalikke  Eesti, Saksamaa ja rahvusvahelise õiguse alaseid uuringuid.
  • Külalisprofessor Katrin Nyman-Metcalf on spetsialiseerunud eelkõige info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaõigusele, sealhulgas sõnavabadusega ning e-valitsemisega seotud õigusele.
  • Külalisprofessor Ondrej Hamulak on spetsialiseerunud teadustöös Euroopa Liidu ja siseriikliku õiguse omavahelise koostoime uurimisele, samuti Euroopa Liidu liikmelisuse teoreetilist mõju liikmesriigi suveräänsusele, legitiimsusele ja  õigusriigi põhimõtetele Euroopa Liidu koosseisus, eelkõige põhiõiguste kaitse süsteemile riigiülesel tasandil.
  • Vanemteadur Archil Chochia keskendub tehnoloogiaõigusele, digitaaliseerimise eetilistele küsimustele ning Euroopa Liidu integratsioonile ja naabruspoliitikale. Archilil on ulatuslik rahvusvaheline kogemus, olles osalenud mitmetes rahvusvahelistes uurimisprojektides ning esinenud konverentsidel ja seminaridel üle maailma.
  • Vanemteadur David Ramiro Troitiño ekspertiis on suunatud ELi integratsioonile, digitaalsetele poliitikatele ja e-valitsemisele. Lisaks oma rollile tehnikaülikoolis on David Jean Monnet'i Euroopa Liidu digitaalse arengu õppetooli liige ning Jean Monnet'i võrgustiku e-valitsemise ja digitaalse arengu asejuhataja. 

Miks õppida õigusteadust Tallinna Tehnikaülikoolis?

Muutuv maailm on kehtestanud uued mängureeglid ja normid. Senised teadmised juriidikast eeldavad kaasaegses ärikeskkonnas hakkama saamiseks ohtralt teadmisi, mida traditsiooniline õigusharidus veel piisavalt ei väärtusta. Meie juures õppides ei tule sul ülehomme otsast alustada, sest meie õigusteaduse õppekava on loodud suunaga tulevikku. Sa jätad vahele hulga ülearuseid samme ning liigud homsesse maailma eilsesse liigselt takerdumata.

Tallinna Tehnikaülikooli lõpetanuna on sul põhjalik arusaam: küberturvalisusest, andmekaitsest, digitaalsest intellektuaalomandis ja tehisintellekti õiguslikest aspektidest. Sa tunned hästi e-valitsemise, rahvusvahelise küberdiplomaatia ja digitaalse ühisturu põhimõtteid; lisaks orienteerud meditsiinivaldkonnas, mõistad ehitusega seotud õigust, oskad kasutada õigustehnoloogia võimalusi, ning valdad energiaõigust, õiguslikku disaini ja palju muud.

Parimad õppejõud parimas keskkonnas. Tallinna Tehnikaülikoolis hoolitsevad sinu tuleviku eest oma ala absoluutsed tipud. Lisaks kohalikele õpetajatele on sul erakordne võimalus kuulata MITi, Uppsala Ülikooli, Helsingi Ülikooli ja mitmete teiste tunnustatud õppeasutuste lektorite loenguid. 
Meie õppekeskkond on tõeliselt rahvusvaheline – meie õiguse instituudis on inimesi rohkem kui 38 riigist. Et oskaksid mõista õigussüsteeme kogu maailmas ning ajada edukat äri riigipiiridest sõltumata, kaasame sind juba õpingute ajal ülemaailmsetesse koostööprojektidesse, mis laovad kindla aluse sinu rahvusvahelisele karjäärile.
Teeme koostööd hinnatud õigusühingute, ELi institutsioonide ja ministeeriumidega. Oleme osutanud teenuseid juhtivatele digiajastu ettevõtetele nagu Meta ja Bolt. Korraldame igal aastal rahvusvahelist tudengikonverentsi LAITech, millest võtab osa pea 500 inimest. Lisaks toimub meie egiidi all ka Future Law konverents maailma innovaatilisematele õigusspetsialistidele.

Tulevik

Majandusteaduskonna tudengid

Põnev tulevik on paari sammu kaugusel!

Tule meile õppima ning ühine teiste Tallinna Tehnikaülikooli vilistlastega, kes töötavad täna juriidiliste strateegidena nii Euroopas, Aasias kui Aafrikas. Maailma suuruse määravad inimese teadmised ning meie ülikooli ustest väljudes võid olla kindel, et oskuste taha sinu ambitsioon ei jää.

Kui otsid aga täiendavat spetsialiseerumist, siis pakume magistriõppeprogrammi, mis aitab sul arendada pädevust õigustehnoloogiliste uuringute valdkonnas. Meie lõpetajad on edasi liikunud tunnustatud ülikoolidesse Helsingis, Leidenis, Uppsalas, Stockholmis, Stanfordis, Lundis ja mujal. 

Silmapaistvad vilistlased

  • Kerli Veski, Eesti diplomaat ja Eesti Vabariigi Välisministeeriumi juriidilise osakonna peadirektor
  • Tatsiana Zaretskaya, Laava Tech-i kaasasutaja ja tegevjuht, kes töötas välja tarkvara ja riistvara kombinatsiooni, mis vähendab siseruumides tegutsevate farmide valgustite energiatarbimist ning samas suurendab saaki. See tehnoloogia ühendab LED-tuled masinõppe, tehisintellekti ja asjade internetiga, et luua erinevatele põllukultuuridele optimaalsed kasvutingimused
  • Margus Raava, Eesti diplomaat, erivolitustega Eesti diplomaatiline esindaja Aafrika majandusküsimustes
  • Sandra Särav, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna asekantsler
  • Bogdan Kelichavyi, vastne Ukraina Lääne-Ternopili piirkonna Kopychyntsi linna linnapea

Intervjuud tudengitega:

Being a student in TLS gave me a feeling of studying in an international atmosphere from my home country. In contemporary digital society, our educational choices must be more astute than ever. Thus, I am delighted to have TLS as my threshold to the ever-expanding career path. And this is not a subjective view - my confidence in choice has further been supported by the forward-looking former President of Estonia, Mr Toomas Hendrik Ilves, who upon meeting him, assured me that studying law and technology "is a very wise choice". Indeed, the Law and Technology degree has offered me flexicurity in my career path – even a lawyer can't just be a lawyer anymore, digital by default presumes a digitally intertwined walk of life.  Following my graduation, I did a 5-month stage at the European Commission, in the Vice-President Ansip’s Digital Single Market team, employing my freshly gained skills varying from digital evidence to data protection and cybersecurity, working towards the effectuating of a seamless digital market in the EU. Following the experience from Brussels, I joined the Estonian Council of the EU Presidency team, coordinating digital policies during the Presidency from the capital, undertaking tasks varying from drafting legislation to writing speeches for our Prime Minister. As of 2018, I take a wider look at the digital revolution, being the Global Affairs Director at the Government CIO Office of Estonia, whereat my duties include promoting e-Estonia and fostering cooperation with other bright digital minds in the World. Taking a look back at my degree studies and at my career path now, I can assure you that digital is the new normal – if our society keeps innovating, why should our career choices stand still?

Looking back, as a current Stanford Law School graduate student and having  worked in international law firms and in-house legal departments of leading technology companies, I can say that many of those opportunities would not have been there if not for my studies in TalTech. The way that the programme encourages students to think outside the context of their own country teaches an especially valuable lesson. I can highly recommend studying in TalTech for anyone who is willing to embrace an international career path.

The reason I came to study in the Law programme is that it is offered in Estonia and the country is renowned for its advanced e-governance systems and start-ups. Secondly, the programme is offered at technical university, so what would be a better place to study law and technology! The programme has lived up to my expectations – we have had many exciting courses such as digital evidence, cyber security and a course on how to build start-ups, all this through the prism of law, which gives the programme a stimulating touch of interdisciplinarity.

Kas sobib mulle?

Majandusteaduskonna tudengid
  • oled huvitatud Euroopa Liidu, rahvusvahelisest ja tehnoloogia õigusest;
  • soovid saada tasuvat tööpakkumist mõnes rahvusvahelises ettevõttes või organisatsioonis;
  • õpid meeleldi ingliskeelses keskkonnas;

Siis pole sul põhjust kaugemale vaadata – sinu rahvusvaheline tulevik asub siinsamas Tallinna Tehnikaülikoolis. Võta meiega ühendust ning ühine sadade rahvusvaheliselt tunnustatud õigusspetsialistidega, kes tunnevad lisaks Rooma õigusele ka seda, mida moodne maailm vajab. Õiguse asjatundja räägib, mida teab; Tallinna Tehnikaülikooli lõpetanud õiguse asjatundja teab, mida räägib! 
 

Laeb infot...