Arhitektuuri erialale kandideerimiseks tuleb läbida sisseastumiskatsed, mis koosnevad esseest, loomingulisest testist ja vestlusest erialakomisjoniga.
Katsed toimuvad 2022 aastal kevadsemestril vastavalt valitud sisseastumisperioodidele:
- II perioodil 18.-20. märtsil
- III perioodil 6.-8. mail
- IV perioodil 8.-12. juulil
ESSEE
Kandideerijad peavad kirjutama essee teemal "Arhitekti roll ühiskonnas" (maksimaalselt 2000 tähemärki, 1 lk, PDF). Essee kirjutatakse kodus ja laaditakse SAIS-i, tähtaeg on vastavalt valitud sisseastumisperioodile kas:
- 16. märts
- 4. mai
- 5. juuli
LOOMINGULINE TEST
Kandideerijad sooritavad loomingulised katsed spetsiaalses veebikeskkonnas, kus peab täima erinevaid ülesandeid - joonistama, lahendama mahulisi ülesandeid ja kirjutama. Loomingulise testi ülesanded ja juhendid nende täitmiseks saadetakse kandidaadi e-mailile. Testi lahendatakse kodus, aega on 3 päeva vastavalt valitud sisseastumisperioodile kas:
- 18. märts – 20. märts
- 6. mai - 8. mai
- 8. juuli -10. juuli
Loomingulise testi jaoks peaks varuma: Joonistamiseks ja visandamiseks pliiatseid 2B- 4B, söepliiatseid, markereid (hallid, must) ning vastavalt sellele 5 paberit A4 (150 - 250 gr). Vormiülesande jaoks 2 paberit A3 (alates 250 gr) töövahendid - lõikenuga, liimipulk, käärid, joonlaud, kolmnurk. Vabaülesannete jaoks visuaalset materjali – koopiaid fotodest, väljalõikeid, värvilisi pabereid jt. Loomingulised ülesanded paberil ja 3D vormiülesanne pildistatakse (telefon vm) ja laetakse veebikeskkonda.
VESTLUS
10- 15 min vestluse käigus esitatakse lisaküsimusi essee ja loomingulise testi põhjal ning tutvutakse üliõpilaskandidaadi muude omaloominguliste töödega (portfoolioga vms), mis on soovitavalt digitaliseeritud, et seda vestlusel erialakomisjonile mugavam esitleda oleks.
Palume võtta kaasa mobiiltelefonist suurema ekraaniga seadme või saata esitluse PDF fail eelnevalt triinu-liis.looveer@taltech.ee. Portfooliosse kogutud töödeks võivad olla joonistused, maalid, fotod, videod, arvutigraafika, disainitud objektid vms, mis ei pea olema otseselt arhitektuuriga seotud, aga näitavad kandidaadi loomingulist võimekust.
Vestlused erialakomisjoniga toimuvad kohapeal Arhitektuuri ja urbanistika akadeemias (Tõnismägi 14, ruum 44) 11.-12. juulil sõltumata loomingulise testi sooritamise perioodist.
TULEMUSED
Sisseastumiskatsete tulemused tehakse teatavaks 2 – 3 päeva jooksul pärast sisseastumisperioodi lõppu ja õppekoht kinnitatakse kandidaadi poolt hiljemalt 15. juulil, kui on selgunud gümnaasiumite lõpueksamite tulemused ja kinnitatud lõplik pingerida.
KONSULTATSIOONID
Katsetele eelnevad konsultatsioonid aadressil Tõnismägi 14 või onlines.
- 17. märts
- 5. mai
- 30. juuni
Kell 11:00 loomingulise testi konsultatsioon, Anu Juurak, Ioannis Lykouras, Üllar Ambos.
Kell 11:45 kohtumine eriala õppejõudude ja programmijuhiga, Kimmo Lylykangas, Jaan Kuusemets, Emil Urbel, Irina Raud, Üllar Ambos.
HINDAMISKRITEERIUMID
Hindamine toimub kahes osas. Essee ja vestluse eest on võimalik saada kuni 10 punkti ja loomingulise testi eest samuti maksimaalselt 10 punkti. Vastuvõtuks tuleb sooritada mõlemad osad vähemalt punktidele 5,00.
Katsete koondpunktid on kokku maksimaalselt 20.
Essee ja vestluse hindamiskriteeriumid
Positiivne skaala 5,00 kuni 10 punkti:
Kandidaat omab analüüsi- ja improviseerimisvõimet ja tal on piisav eneseväljendusoskus essee kirjutamisel. Kandidaadil on nõutaval tasemel omaloomingulisi töid, mida ta esitleb vestlusel. Kandidaadil on eelteadmisi arhitektuurivaldkonnast ja hästi põhjendatud huvi eriala vastu, ta on motiveeritud õppekava kui terviku läbimisest. Kandidaadil on nägemus isiklikust tööalasest spetsialiseerumisest pikas perspektiivis ning arhitektuuri õppekava rollist seoses tulevase tööalasele karjääriga.
Negatiivne skaala 0 kuni 4,99 punkti (ei kvalifitseeru vastuvõetuks):
Kandidaadi analüüsi- ja improviseerimisvõimed ning eneseväljendusoskus essee kirjutamisel pole piisavad. Kandidaadil ei ole nõutaval tasemel omaloomingulisi töid vestlusel esitlemiseks. Kandidaadil on küll huvi õppekaval õppimise vastu, kuid puudub selge arusaam ja eelteadmised arhitektuurivaldkonnast. Õpingute ühildamine õppetegevusvälise tegevusega on keeruline ning oht õpingute poolelijätmiseks on suur. Kandidaat ei oma ettekujutust tööalasest spetsialiseerumisest pikas perspektiivis ning ei oska seostada õpinguid arhitektuuri õppekaval tulevase tööalase arenguga.
Loomingulise testi hindamiskriteeriumid:
Positiivne skaala 5,00 kuni 10 punkti:
Loomingulised ülesanded on teostatud leidlikult, tööd on isikupärased ja väljendusrikkad. Kandidaat tunneb pildi pinna organiseerimise kompositsioonilisi võtteid, oskab rakendada perspektiivireegleid ning jälgida proportsioone ja hele-tumedust. Mahulise kompositsiooni ülesanded on teostatud heal tasemel, etteantud tingimusi on järgitud, otsuste ja valikute tegemisel on loovust, lahendus on terviklik.
Negatiivne skaala 0 kuni 4,99 punkti (ei kvalifitseeru vastuvõetuks):
Loomingulised ülesanded ei ole teostatud leidlikult, tööd pole isikupärased ega väljendusrikkad. Kandidaat ei tunne piisavalt pildi pinna organiseerimise kompositsioonilisi võtteid, ei oska rakendada perspektiivireegleid ning jälgida proportsioone ja hele-tumedust. Mahulise kompositsiooni ülesanded ei ole teostatud rahuldaval tasemel, etteantud tingimusi pole järgitud, otsuste ja valikute tegemisel pole piisavalt loovust, lahendus on ebaõnnestunud.
VASTUVÕTT EELNEVA KÕRGHARIDUSE BAASIL (nn magistritasemele)
Kandideerimise aluseks on eelnevad arhitektuurialased kõrgkooliõpingud (näiteks rakendusarhitektuur, maastikuarhitektuur, disain, sisekujundus jt).
Kandideerimiseks on vaja:
- Läbida eelhindamine portfoolio alusel. Digitaalne portfoolio (soovitavalt A3 mõõdus) esitada hiljemalt 28. juunil 2022 aadressil triinu-liis.looveer@taltech.ee
- Seejärel toimub vestlus erialakomisjoniga. Vestluse toimumise aeg on 30. juuni 2022 (lepitakse kokku individuaalne kellaaeg), toimumiskoht Tõnismägi 14, Tallinn, ruum 44. Vestlusele palume võtta kaasa paberkandjal portfoolio ning eelnevat haridust tõendav diplom ja akadeemiline õiend.
- Juhul kui hindamisel saadud otsus on positiivne, tuleb täita ning esitada VÕTA taotlus ja tõendusmaterjalid (diplom, akadeemiline õiend jm), tähtaeg 1. august 2022. Esitatud ja hinnatud VÕTA taotluse alusel selgub, millised ained 5-aastasest arhitektuuri õppekavast saavad varasemate õpingutega täidetud ja millised ained tuleb edaspidi õpingute käigus sooritada. VÕTA taotlus on tasuline, täpsemat infot tasumäärade kohta leiab SIIT. Kontakt katrin.soone@taltech.ee.
- VÕTA hindamisotsuse saamise järel (15. august 2022) esitada vabale õppekohtale kandideerimise avaldus, tähtaeg 22. august 2022 kell 12.00. triinu-liis.looveer@taltech.ee
NB! Eelneva erialase kõrghariduse olemasolul palume SAISi kaudu avaldust mitte esitada.