Tallinna Tehnikaülikool

Eesmärk

VÕTA (varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine) eesmärk on arendada elukestva õppe ja erinevate õppeastmete ning õpingute ja tööturu vahelisi seoseid. VÕTA aitab muuta nähtavaks ja väärtustada inimese eelnevaid teadmisi, oskusi ja pädevusi nende omandamise viisist hoolimata. VÕTA võimaldab arvestada varasemaid õpinguid ja töökogemust näiteks õpingute osana.

VÕTA annab paindlikuma võimaluse hariduse omandamiseks ning hoiab kokku nii haridusasutuse, tööandja kui ka õppija ressursse ja aega, st aitab paremini kasutada inimeste isiklikku, sotsiaalset ja majanduslikku potentsiaali ja annab neile võimaluse ennast teostada. Kasu on vastastikune, kuna õppima tulevad elukogemusega ja motiveeritud õppijaid, kes rikastavad teoreetilisi õpinguid praktilise kogemuse lisamisega ja on võimelised kooli kiiremini lõpetama.

Olulise tähtsusega on taotlemisele eelnev kogemusest õpitu analüüs ning tõendusmaterjali kogumine ja koostamine taotleja poolt!

Võimalused

VÕTA võimaldab arvestada

  • varem õppeasutustes sooritatud õpinguid

  • täienduskoolitustel õpitut

  • töökogemustest saadud teadmisi ja oskusi

VÕTA-t saab kasutada

  • sisseastumisel

  • õppekava täitmiseks

  • poolelijäänud õpingute jätkamisel

NB! Alates 01.08.2020 esitatud taotluste alusel VÕTA raames arvestatud ainepunktid lähevad edaspidi semestri koormuse arvestusse!

    Mida hinnatakse?

    • mitte kogemust, vaid sellest õpitut

    • teadmisi, oskusi, pädevusi, sh oskusi teadmisi üldistada ja rakendada

    • vastavust õppeaine/õppekava eesmärkidele ja õpiväljunditele või kutsestandardile

    • vastaval tasemel toimetulekut

    • tervikut, mitte üksikuid aineid

    Kõige olulisem on varem õpitu sisuline sobivus õppekavas oleva õppeainega (või vabaõppemoodulit täitva ainega)!

      TalTechi VÕTA kord

      Kehtestatud Tallinna Tehnikaülikooli senati 12.12.2023 määrusega nr 9 
      Redaktsiooni jõustumise kuupäev: 14.12.2023

      Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise eeskiri

      Määrus kehtestatakse Tallinna Tehnikaülikooli seaduse § 5 lg 3 punkti 1 alusel.

      § 1.  Üldsätted

      (1) Käesoleva eeskirjaga sätestatakse varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (edaspidi VÕTA) tingimused ja kord Tallinna Tehnikaülikoolis (edaspidi TalTech või ülikool).

      (2) VÕTA eesmärk on:

      1) väärtustada elukestvat õpet ning tagada võrdsed võimalused isiku teadmiste ja oskuste hindamiseks ja tunnustamiseks, sõltumata nende omandamise ajast, kohast ja viisist;

      2) suurendada isikute, sealhulgas erivajadusega isikute, hariduslikku ja tööalast mobiilsust ning avardada elukestva õppe võimalusi;

      3) võimaldada haridustasemetest koosnevas haridussüsteemis õppimise (formaalharidus), muu organiseeritud õppetegevuse (mitteformaalne haridus) ja erialase töökogemuse kaudu ning igapäevase tegevuse ja vaba aja raames õppimise (informaalne haridus) tulemusi lugeda samaväärseks õppekava läbimisel saavutatavate õpiväljunditega või õppekavale kandideerimisel kandideerimise aluseks olevale kõrgharidusele kehtestatud eriala/valdkonna nõude täitmisel;

      4) võimaldada ülikoolil paindlikult reageerida tööturul toimuvatele muutustele ning tööjõuvajaduse muutumisele.

      (3)  VÕTA-t rakendatakse:

      1) õppekava täitmisel, v.a lõikes 4 nimetatud juhtudel;

      2) vastuvõtutingimustes nimetatud eelneva kõrghariduse eriala/valdkonna nõude täitmiseks.

      (4) VÕTA-t ei rakendata:

      1) lõpueksami ja lõputöö puhul;

      2) õppeaine osale, mille arvestamine toimub üliõpilase ja õppeainet õpetava õppejõu kokkuleppel;

      3) praktika sooritamisele, mille arvestamine toimub vastavalt praktika juhendile;

      4) kõrvaleriala mooduli täitmiseks;

      5) dekaani korraldusega määratud õppekava õppeaines, milles on VÕTA rakendamise keeld.

      (5) Lõputööd, lõpueksamit ja praktikat ei saa kasutada õppekava õppeainete arvestamiseks. Nendest õpitut on võimalik kasutada VÕTA taotluse eneseanalüüsis.

      (6) Kui üliõpilane on õppeaine õppeinfosüsteemis (edaspidi ÕIS) deklareerinud, ei saa ta pärast seda enam taotleda selle õppeaine VÕTA-ga arvestamist enne õppeaine deklareerimist sooritatud aine või töökogemusest omandatu, täienduskoolitusest või muul viisil õpitu alusel.

      § 2.  Nõustamise ja hindamise korraldamine

      (1) Üldist informatsiooni VÕTA rakendamise kohta annab VÕTA-t taotlevale isikule (edaspidi taotleja) õppeosakonna spetsialist.

      (2) VÕTA nõustamist teaduskonnas viib läbi dekaani nimetatud isik(ud) (edaspidi VÕTA nõustaja) ja hindamist teaduskonnas viib läbi dekaani nimetatud isik(ud) (edaspidi VÕTA hindaja). Eeskirja § 4 lõigetes 7 ja 8 nimetatud juhtudel moodustab dekaan VÕTA hindamiseks komisjoni.

      (3) Õppeprorektor moodustab VÕTA nõukoja teaduskondade, õppeosakonna, avatud ülikooli ja üliõpilaste esindajatest. Üliõpilaste esindaja nimetab VÕTA nõukotta üliõpilasesindus.

      (4) VÕTA nõukoja ülesandeks on VÕTA rakendamise ühtlase taseme tagamine, VÕTA üldküsimuste otsustamine, VÕTA-ga seotud juhtumite analüüsimine ja ettepanekute tegemine eeskirja muutmiseks.

      § 3.  Taotluse esitamine ja menetlemine õppekava täitmisel

      (1) Taotleja saab taotleda tasemeõppe õppeainete, täienduskoolitusest, töökogemusest või iseseisvalt õpitu arvestamist õppekava täitmisel vastavalt tema esitatud taotlusele (edaspidi VÕTA taotlus).

      (2) VÕTA taotlus koosneb:

      1)  taotleja isikuandmetest;

      2) taotluse sisuks olevate õppekava õppeainete loetelust ja nende täitmiseks kasutatavatest andmetest;

      3) taotletavate õppeainete õpiväljundite täitmiseks esitatud tõendusmaterjalidest.

      (3) Taotleja esitab VÕTA taotluse ÕIS-is.

      (4) Lõputööd, lõpueksamit ja praktikat ei saa kasutada õppekava õppeainete arvestamiseks. Nendest õpitut on võimalik kasutada VÕTA taotluse eneseanalüüsis.

      (5) Tõendusmaterjalideks on:

      1) varasemaid õpinguid, sh täienduskoolituse läbimist tõendav diplom, akadeemiline õiend, tunnistus või muu haridust tõendav dokument koos õpitud õppeaine õpiväljundite/sisukirjeldusega;

      2) erialase töökogemuse või igapäevase tegevuse ja vaba aja raames toimunud õppimise korral eneseanalüüs ja muud asjassepuutuvad tõendusmaterjalid (ametijuhend, kutsetunnistus, näidiste mapp, viide valminud tööle vms).

      (6) Taotleja vastutab tema poolt esitatud dokumentide ja muude materjalide tõele vastavuse eest.

      (7) Tasemeõpet tõendavad paberkandjal olevad dokumendid tuleb esitada originaaldokumentidena dekanaati. Välisriigi tasemeõppe kvalifikatsioonile tuleb lisaks esitada ENIC-NARIC keskuse hinnang.

      (8) VÕTA tasumäärad ja tasumise korra kehtestab õppeprorektor. VÕTA taotluste hindamine on tasuline, v.a juhul, kui õppeprorektori korralduses (edaspidi Korraldus)  VÕTA tasumäärade kohta on öeldud teisiti.

      (9) Taotlejale esitatakse arve VÕTA taotluse menetlemiseks pärast selle esitamist ÕIS-is vastavalt Korraldusele. Pärast taotleja poolt arve tasumist ja tasu laekumist TalTech-i arvelduskontole edastab VÕTA nõustaja taotluse VÕTA hindajale. Arve tähtajaks tasumata jätmisel VÕTA taotlust ei menetleta ja see loetakse kehtetuks.

      (10) VÕTA hindaja vaatab VÕTA taotluse läbi ja teeb hindamisotsuse 30 kalendripäeva jooksul taotluse saamisest. VÕTA hindajal on õigus nõuda taotlejalt lisadokumentide esitamist, testi, arvestuse või eksami sooritamist, samuti intervjuul osalemist. Hindamisotsuse tegemiseks ettenähtud periood pikeneb sel juhul vastavalt lisatoimingute tegemiseks kulunud ajale. Nii VÕTA taotluse rahuldamisel kui ka rahuldamata jätmisel lisab VÕTA hindaja VÕTA taotlusele tehtud hindamisotsuse koos põhjendusega. VÕTA taotluse alusel tehtud positiivne hindamisotsus vormistatakse ÕIS-is VÕTA nõustaja poolt õppekava täitmisena. Taotlejale, kes ei ole üliõpilane, vormistatakse hindamise otsus ÕIS-is.

      (11) Üliõpilase jooksva semestri õppekoormusesse  arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud VÕTA taotluse alusel positiivse hindamisotsuse saanud õppeained. Nimetatud tähtaegu ei kohaldata semestri jooksul külalisüliõpilasena, välisõppes või TalTech-i avatud õppes sooritatud õppeainetele.

      (12) VÕTA nõustaja:

      1) kontrollib esitatud VÕTA taotlust, vajadusel laseb taotlejal seda muuta või täiendada;

      2) esitab arve ning kontrollib arve tasumist;

      3) edastab korrektselt täidetud VÕTA taotluse VÕTA hindajale;

      4) kinnitab ja registreerib ÕIS-is taotleja VÕTA taotluse selle täielikul või osalisel rahuldamisel. Hindamisotsus on taotlejale kättesaadav ÕIS-is;

      (13) hindamisotsus taotlejale, kes ei ole üliõpilane, kehtib kuni VÕTA taotluse aluseks olnud õppekava versioonil toimub õppetöö. Üliõpilaseks immatrikuleerimise järel esitab taotleja VÕTA nõustajale kirjalikult soovi vormistada ÕIS-is õppekava täitmine hindamisotsuse alusel.

      § 4.  Hindamise üldpõhimõtted õppekava täitmisel

      (1) Tasemeõppes läbitud varasemate õpingute arvestamisel hinnatakse omandatud õpiväljundite sobivust õppekava täitmisel. Positiivse otsuse korral kantakse üliõpilase sooritustesse originaalsooritus. Juhul kui teise õppeasutuse hindamissüsteem erineb TalTech-is kehtivast hindamissüsteemist, kasutatakse mitteeristavat hindamist, kus arvestamise korral on positiivne tulemus „arvestatud”. Välisriigi tasemeõppes läbitud õpingute arvestamise korral on positiivseks tulemuseks „arvestatud“.  Õppeosakond kannab väljaspool TalTech-i sooritatud õppeained (edaspidi “välisaine”)  ÕIS-i välisainete registrisse ja seob need vastava kõrgkooliga. Välisriigi kõrgkoolide puhul märgitakse ÕIS-i ka riik. Kui VÕTA taotlusele lisatud dokumendis puudub õppeaine sooritamise kuupäev, loetakse selleks õpitulemuste ülekandmise kuupäev.

      (2) Täienduskoolitusest või töökogemusest õpitu taotlemisel õppekava täitmisel hinnatakse omandatud teadmiste vastavust õppekava täitmiseks sobivale õppeainele. Positiivse otsuse korral kantakse üliõpilase sooritustesse õppekava täitmiseks sobiv õppeaine. Täienduskoolituse arvestamisel õppekava täitmiseks võib arvestada üksikuid täiendusõppes läbitud õppeaineid eraldi või täiendusõppe kava tervikuna. Töökogemusest õpitut võib arvestada õppekava täitmiseks vastavas õppeaines. Hindamise tulemus märgitakse mitteeristava hindega „arvestatud”. Kuupäevaks märgitakse ülekandmise kuupäev.

      (3) Täienduskoolitusega omandatud erialaste teadmiste taotlemisel õppekava täitmiseks doktoriõppes, milles puudub erialastele teadmistele vastav õppeaine, hinnatakse koolitusega saavutatud õpiväljundite sobivust õppekava või selle mooduli õpiväljunditega. Koolitusel omandatavad õpiväljundid peavad enne koolitusel osalemist olema heaks kiidetud nii doktorandi juhendaja kui programmijuhi poolt. Juhul kui doktorandi juhendaja ja programmijuht on sama isik, peab koolitusel omandatavad õpiväljundid enne koolitusel osalemist heaks kiitma ka dekaan. Koolituse maht, sisu ja suunitlus peavad doktorandi poolt olema selgelt tõendatavad. Kursuse maht peab olema EAP-des väljendatav või EAP-deks ümber arvutatav. Positiivse otsuse korral kantakse üliõpilase sooritustesse originaalsooritus, positiivseks tulemuseks on „arvestatud“.

      (4) Kombineeritud VÕTA taotluse puhul on võimalik arvestada tasemeõppes ja täiendusõppes sooritatut või töökogemusest õpitut. Õpitu puhul hinnatakse omandatud teadmiste vastavust õppeainele, mis on sobiv õppekava täitmiseks. Positiivse hindamisotsuse korral kantakse üliõpilase sooritustesse õppekavajärgne õppeaine. Hindamise tulemus märgitakse mitteeristava hindega „arvestatud”. Kuupäevaks märgitakse ülekandmise kuupäev.

      (5) Täiendusõppe, töökogemusest ja VÕTA eri liikidest kombineeritud õpitu arvestamise taotlemisel vabaõppe mooduli täitmiseks hinnatakse vastavust aineregistris olevale õppeainele. VÕTA hindaja nimi on nähtav ÕIS-is.

      (6) VÕTA hindaja võib vajadusel kaasata hindamisprotsessi vastava valdkonna akadeemilise töötaja. VÕTA taotlusele märgitakse sellisel juhul ka hinnangu andnud akadeemilise töötaja nimi ja arvamus.

      (7) Kui taotletakse bakalaureuse-, rakenduskõrgharidus-, integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppe või magistriõppe õppekava täitmist enam kui 50% mahus töökogemusest või iseseisvalt õpitu või täienduskoolituste või kombineeritud VÕTA-ga, viib VÕTA hindamist läbi dekaani moodustatud VÕTA hindamise komisjon,  millesse kaasatakse õppeosakonna esindaja.

      (8) Kui taotletakse doktoriõppe õppekava täitmist enam kui 50% õppekavas olevate õppeainete mahust  töökogemusest või iseseisvalt õpitu või täienduskoolituste või kombineeritud VÕTA-ga, viib VÕTA hindamist läbi dekaani moodustatud VÕTA hindamise komisjon, millesse kaasatakse teadusosakonna esindaja.

      (9) VÕTA taotluse alusel kantakse üliõpilase sooritustesse õppekavas määratud mahust rohkem aineid juhul, kui:

      1) õppeained sooritatakse vahetusüliõpilasena välisriigi kõrgkoolis;

      2) õppeained on sooritatud varasemalt TalTech-is.

      (10) Hindamisotsuse aluseks olevatest dokumentidest peab olema selgelt ja üheselt mõistetav otsuse kujunemine. Hindamisotsuse tegemisel lähtutakse taotleja teadmiste ja oskuste vastavusest õppeaine või mooduli õpiväljunditele.

      § 5.  VÕTA rakendamine vastuvõtutingimuste täitmisel magistriõppesse kandideerimisel

      (1) VÕTA taotlus  koosneb:

      1) taotleja isikuandmetest;

      2) taotluse sisuks olevatest andmetest nõutud erialaste eelteadmiste saavutamise kohta;

      3) tõendusmaterjalist.

      (2) Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseks esitab taotleja, kelle kandideerimise aluseks oleva kõrghariduse eriala/valdkond ei vasta magistriõppesse kandideerimisel kehtestatud täpsustatud nõudele, teaduskonna VÕTA nõustajale vormikohase VÕTA taotluse hiljemalt käesoleva vastuvõtuperioodi 10. juuniks. Dekaani nõusolekul on erandkorras võimalik dokumente esitada vastuvõtuperioodi lõpuni.

      (3) VÕTA hindamine viiakse läbi järgmiselt:

      1) VÕTA hindaja vaatab VÕTA taotluse läbi ja teeb otsuse 14 kalendripäeva jooksul taotluse saamisest. VÕTA hindajal on õigus taotlejalt nõuda lisadokumentide esitamist; intervjuul osalemist või testi, arvestuse või eksami sooritamist;

      2) VÕTA hindaja tunnistab varasemad õpitulemused magistriõppekavale kandideerimise nõuetele vastavaks või mittevastavaks;

      3) kui varasemad õpitulemused on soovitud õppekavale kandideerimiseks mittevastavad, määrab VÕTA hindaja taotleja soovil enne kandideerimist sooritamist vajavad õppeained;

      4) hindamisotsus väljastatakse taotlejale teaduskonna dekanaadist.

      § 6.  Vaidlustamine

      (1) VÕTA rakendamisest või rakendamata jätmisest tulenevaid otsuseid võib vaidlustada õppekorralduse eeskirjas ettenähtud korras.

      § 7.  Määruse rakendamine

      (1) Tunnistatakse kehtetuks Tallinna Tehnikaülikooli senati 22.10.2019 määrus nr 7 „Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise tingimused ja kord“.

      (2) Määrus jõustub allakirjutamisel.

      Tasumäärad

      Kinnitatud õppeprorektori korraldusega 15.02.2024 korraldusega nr 48 
      Redaktsiooni jõustumise kuupäev: 01.07.2024

      Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise tasumäärade kinnitamine

      Tuginedes Tallinna Tehnikaülikooli senati 12.12.2023 määruse nr 9 „Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise eeskiri“ § 3 lõikele 8:

      1. Kinnitan varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (edaspidi VÕTA) hindamise tasumäärad õppekava täitmisel ainepunktide (EAP) alusel järgmiselt:
        1. tasemeõppe õpingute arvestamise taotlemisel mahus kuni 30 EAP (k.a) on 1 EAP tasumäär 15 eurot;
        2. tasemeõppe õpingute arvestamise taotlemisel alates mahust 31 EAP-d ja rohkem on tasumäär sõltumata EAP-de arvust 450 eurot;
        3. täienduskoolitusest õpitu arvestamise taotlemisel mahus kuni 30 EAP (k.a) on 1 EAP tasumäär 15 eurot;
        4. täienduskoolitusest õpitu arvestamise taotlemisel alates mahust 31 EAP-d ja rohkem on tasumäär sõltumata EAP-de arvust 450 eurot;
        5. töökogemusest õpitu arvestamise taotlemisel on 1 EAP tasumäär 30 eurot;
        6. erineval viisil õpitu (varasemate tasemeõppe õpingute, täienduskoolitusest, töökogemusest, iseseisvalt õpitu) kombineeritud arvestamise taotlemisel on 1 EAP tasumäär 30 eurot. Kombineeritud arvestamiseks loetakse ka erinevates haridusasutustes sooritatud õpingute arvestamist üheks vastavusaineks.
      2. Arve tulenevalt punktist 1 koostatakse ja esitatakse üliõpilasele tasumiseks nende Tallinna Tehnikaülikooli õppekava õppeaine ainepunktide alusel, mida taotleja soovib VÕTA-ga arvestada, va juhul, kui tasemeõppe õppeaine arvestamise taotlemisel ei valita valikaine moodulis vastavusainet või kantakse õppeaine üle vabaõppe moodulisse. Nimetatud juhul väljastatakse arve originaalsoorituseks oleva tasemeõppe õppeaine ainepunktide alusel.
      3. Punktis 1. sätestatud tasumäärasid ei kohaldata tasuta õppivale üliõpilasele, sh sihtstipendiumiga õppivale üliõpilasele, kui:
        1. kõrgkoolide vahel on ühisõppe koostöölepingus nii kokku lepitud (külalisüliõpilasena õppimine);
        2. üliõpilane on õppeainete sooritamise teises kõrgkoolis (välisriigi kõrgkoolis vahetusüliõpilasena õppimine, EuroTeQ-i raames õppeainete sooritamine) enne nende õppeainete õppima asumist teaduskonnas kirjalikult kokku leppinud.
      4. VÕTA taotluse hindamine on semestritasu maksvale üliõpilasele tasuta, kui üliõpilane läheb ülikoolidevahelise lepingu alusel välisriigi kõrgkooli vahetusüliõpilaseks ja õppeainete sooritamine on programmijuhiga eelnevalt kokku lepitud või sooritab programmijuhiga kooskõlastatud õppeaineid EuroTeQ-i raames.
      5. VÕTA taotluse tasumäärasid ei kohaldata Tallinna Tehnikaülikoolis varem sooritatud õppeainete arvestamise taotlemisel, v.a soorituste puhul, mille kuupäevast on VÕTA taotluse esitamise hetkel möödas enam kui 12 aastat. Nimetatud juhul kohalduvad punktides 1.1 ja 1.2 sätestatud tasumäärad tasemeõppe õpingute arvestamise taotlemiseks.
      6. VÕTA taotluse hindamise tasumäärasid ei kohaldata magistriõppesse kandideerijale vastuvõtutingimustes nõutud hariduse nõude täitmise taotlemisel.
      7. Tunnistan kehtetuks 30.10.2019 korralduse nr 136 „Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise tasumäärade kinnitamine“.
      8. Korraldus jõustub 1. juulil 2024.

      Kuidas taotleda?

      Taotleja

      • Võrdle varem õpitut õppekavaga mille soovid lõpetada. Väljavõtte juba sooritatud TalTechi ainete kohta saad vajadusel dekanaadist.

      • Tutvu õppeainete õpiväljunditega ÕIS-is. Õpiväljund näitab, mida aine läbinu peab teadma/oskama.

      • Olemasolevad teadmised ja oskused peavad täitma õppekavas oleva aine kõik õpiväljundid.

      • Kui leiad oma õppekavast aine(id), mille õpiväljundid oled enda hinnangul omandanud juba varem õpitud aine, töökogemuse või täiendkoolituse raames, saad taotleda aine(te) VÕTA-ga arvestamist.

      • Kõige olulisem on varem õpitu sisuline sobivus õppekavas oleva õppeainega!

      • Õppekavad õppeainete ja õpiväljunditega leiad TalTechi õppeinfosüsteemist ois2.ttu.ee.

      Töökogemusest ja iseseisvalt õpitu tõendamiseks tuleb alati kirjutada põhjalik eneseanalüüs, mille juures on soovitav võtta aluseks STARR meetod.

      Enne taotlemist vii end kurssi TalTechi VÕTA reeglitega (sh õppekoormus, tasumine, tähtajad).

      VÕTA küsimustega pöördu teaduskonna VÕTA nõustaja poole, kes selgitab, kuidas taotlemine toimub, millised on võimalikud kitsaskohad ja annab nõu, kuidas sobib varem õpitu õppekava konteksti.

      VÕTA üldpõhimõtete kohta saad lugeda VÕTA juhendist TAOTLEJALE.

       VÕTA taotlus esitatakse ÕIS-is.

      Tutvu ÕISi kasutusjuhendiga.

      Taotlusele tuleb ÕIS-is lisada tõendusmaterjalid:

      • varasemad õpingud – akadeemiline õiend, hinneteleht, diplom (välismaal asuva õppeasutuse puhul ka ENIC-NARIC keskuse tõend), ainete sisukirjeldused, õpiväljundid;

      • täienduskoolitus – kursuste diplomid ja tunnistused, sisukirjeldused, programmid, päevakavad vm;

      • töökogemus – kogemusest õpitu eneseanalüüs, ametijuhend, tõend asutusest, õpimapp, kutsetunnistus, tehtud tööde näidised, CV vm;

      • kombineeritud taotlus – konkreetsetest kogemustest lähtuvalt, täiendusõppest ja/või formaalsest õppest õpitut tõendavad asjassepuutuvad materjalid (vt eespool nimetatut);

      Konkreetsest taotlusest ja kogemusest sõltuvalt võib juurde lisada ka muud asjakohast materjali.

      NB! Tasemeõpet tõendavate dokumentide originaalid tuleb esitada dekanaati. Võõrkeelsetel dokumentidel tuleb vajadusel lisada ka tõlked. Nõustaja võtab taotlejaga ühendust, kui taotlus on ebakorrektne või dokumendid puudulikud.

      • Taotlust võib esitada kogu õppeaasta jooksul. NB! Jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained.

      • Juhul kui taotluse hindamine on tasuline, saadetakse dokumendid hindamisele pärast arve tasumist. Vt VÕTA tasumäärad

      • VÕTA nõustaja edastab taotluse hindajale, kes vaatab taotluse läbi 30 kalendripäeva jooksul.

      • Hindaja küsib vajadusel taotlejalt lisadokumente, kutsub vestlusele, testi sooritama vm.

      • Hinnatakse varem õpitu vastavust õppekava vastava aine(te) õpiväljunditele. Seda on oluline silmas pidada ka õpitu eneseanalüüsi kirjutamisel.

      • Hindamisotsusest teavitatakse taotlejat 14 kalendripäeva jooksul alates otsuse tegemisest.

      • Positiivse hindamisotsuse korral teeb nõustaja vastava sissekande ÕIS-i üliõpilase õpingukaardile.

      • Varasemate tasemeõppes läbitud ainete puhul läheb õppeinfosüsteemi kirja originaalsooritus (sh märgitakse ka vastav õppeasutus ja ainepunktid), mis kajastub hiljem akadeemilisel õiendil.

      • Välismaa kõrgkoolis sooritatud tasemeõppeained kantakse akadeemilisele õiendile hindega "arvestatud".

      • Täiendusõppe, töökogemuse ja kombineeritud taotluse puhul läheb ÕISi kirja õppekavas olev aine ja tulemuseks märgitakse "arvestatud".

      • Vabaõppe mooduli täitmiseks täiendusõppest või töökogemusest õpituga tuleb leida sobivate õpiväljunditega õppeaine TalTechi aineregistrist.

      • VÕTA-ga ei arvestata lõputööd või lõpueksamit.

      • Alates 01.08.2020 esitatud taotluste alusel VÕTA raames arvestatud ainepunktid lähevad semestri koormuse arvestusse.

      • Esimesel õppetööst osavõtu semestril peab üliõpilane õppekoha säilitamiseks sooritama vähemalt 15 EAP mahus oma õppekava aineid. Seda ka juhul, kui oled VÕTA-ga õppeaineid arvestanud. Küsimuste korral pöördu oma teaduskonna dekanaati.

      • Jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained.

      Kuidas kirjutada eneseanalüüsi - STARR meetod

      Kui soovid taotleda õppekava täitmisel töökogemusest õpitu VÕTA-ga arvestamist, tuleb taotlusele lisada ka eneseanalüüs. Eneseanalüüsi võib tarvis olla ka täiendkoolitusest õpitu ja kombineeritud taotluste puhul. Üks võimalus on ehitada eneseanalüüs üles, järgides STARR meetodit.

      Soovitus: vali iga õpiväljundi tõendamiseks töökogemusest üks konkreetne asjakohane näide.

      S – situation; olukord, kus kogemus saadi (taust, osapooled, asukoht jm), nt töökoha kirjeldus või konkreetne üksikjuhtum.

      T – task; ülesanded ja rollid, mida täideti, nt koht organisatsiooni struktuuris, vastutusala, regulaarsed tööülesanded ja kes need ülesanded andis.

      A – activities; tegevused ja meetodid (tehnikad, ettevalmistus, meetodi valiku põhimõtted ja alternatiivid).

      R – results; kõige olulisemad tulemused (parimad, aga ka üllatuslikumad, mis panid oma tegevust analüüsima ja muutma), kes, kuidas ja mille põhjal hindas, mida tulemustega edasi tehti. Kõige parem on, kui seletus lähtub põhimõttest „enne ja nüüd“ – taotleja eristab varem saavutatud tulemusi praegustest, kirjeldab nende vahet ja näitab oma arengut.

      R – reflection; analüüs, milles selguvad taotleja pädevused ja taotletava aine õpiväljundite vahelised seosed

      Analüüs peab loogiliselt seostuma eelnevate osade ja esitatud tõendusmaterjalidega.

      Tooge välja enda õppimis- ja arengukohad, mis läks hästi, mida võinuks teisiti teha.

      Hindaja peab eneseanalüüsi lugedes ja seda tõendusmaterjalidega kõrvutades mõistma, et teil on vajalikud teadmised/oskused olemas.

      Näide

      S (olukord)

      Osalesin 2019. aastal märtsist juunini täiskasvanute koolitusega seotud projektis X.

      T (ülesanded)

      Minu üks ülesanne oli teha projekti ja täiskasvanute koolitusvõimaluste kohta teavitustööd, kirjutada nendest võimalustest ülevaatlik artikkel (lisatud tõendusmaterjalide hulka) ning pakkuda seda meediaväljaannetele avaldamiseks.

      A (tegevused)

      Töötasin läbi vastavasisulise õigusloome, täiskasvanuharidust puudutavad varasemad artiklid ja kommunikatsiooniteooriad ning kaardistasin erinevad täiskasvanukoolitust pakkuvad asutused.

      R (tulemused)

      Artikkel avaldati ajalehes Y ja veebiväljaannetes A, B, C ning Z. Projektijuht ja teised meeskonnaliikmed andsid positiivset tagasisidet ja sain ülesande kirjutada teisel teemal veel üks artikkel.

      R (analüüs)

      Artiklit kirjutades õppisin otsima, koguma ja süstematiseerima asjakohast infot. Andmete analüüsimiseks kasutasin infotehnoloogilisi vahendeid. Õppisin artiklikirjutamise põhitõdesid ja kasutasin neid reaalse tööülesande täitmisel. Täiesti uue oskusena õppisin oma tehtud tööd n-ö maha müüma. Plaanisime alguses avaldada artikli kahes väljaandes, kuid selle vastu tundis huvi veel kaks väljaannet.

      Korduma kippuvad küsimused

      Kas VÕTA taotlemine on tasuta või tasuline?
      VÕTA taotlemine TalTechis viimase kaheksa aasta jooksul sooritatud ainete osas on tasuta, teistes õppeasutustes sooritatud õppeainete, töökogemusest, iseseisvalt või kombineeritud variandi alusel taotlemine on tasuline, vt täpsemalt VÕTA tasumäärad. 

      Kui palju ainepunkte on võimalik õppekava täitmiseks arvestada?
      VÕTA abil õppekava täitmiseks õppeainete osas mahupiirangut ei ole, kuid vastavalt kõrgharidusseadusele ei ole lubatud varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist kasutada lõputöö kaitsmisel või lõpueksami sooritamisel.

      Kas VÕTA raames arvestatu läheb semestri koormuse arvestusse?
      Jah, jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained. 
      NB! Üliõpilaskoha säilitamiseks peab esimese ja teise astme üliõpilane esimesel õppetööst osavõtu semestril deklareerima ja sooritama oma õppekava õppeaineid vähemalt 15 EAP mahus!

      Kas varasemate õpingute arvestamisel kehtib teatud ajaline piirang ehk kas minu läbitud ainepunktid võivad mingi hetk muutuda kehtetuks?
      Läbitud ainepunktid kehtetuks ei muutu ning kindlat ajalist piirangut selles osas sätestatud pole. Teatud juhtudel võib ette tulla õppeainete sisulist aegumist, mida hinnatakse juba juhtumipõhiselt. 
      Ning arvestada tuleb seda, et viimase kaheksa aasta jooksul TalTechis sooritatud ainete taotlemine õppekava täitimiseks on tasuta, aga varem sooritatud õppeained tasu eest.

      Kas VÕTA taotluse esitamiseks on konkreetsed tähtajad?
      Ei, VÕTA taotlust saab esitada kogu õppeaasta vältel (pane tähele, et suvel on periood, kus üks õppeaasta on lõppenud ja uus pole veel alandu - sel ajal saab VÕTa taotluse esitada, aga sel perioodil VÕTA taotlusi ei hinnata).
      Oluline on teada, et jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud VÕTA-taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained.

      Millal ei saa õppeaine kohta VÕTa taotlust esitada?
      Kui õppeaine on deklareeritud, siis võtate sellega kohustuse õppeaine sooritada, ja sellisel juhul selle aine kohta enam VÕTA taotlust esitada ei saa.

      Milliseid täiendavaid dokumente ja tõendusmaterjale on vaja VÕTA avaldusele juurde lisada?
      Avaldusele lisatavad dokumendid ja muud tõendusmaterjalid sõltuvad sellest, mille arvestamist taotlete ning mille abil saate oma teadmisi ja oskusi tõendada. Teadmiste ja oskuste tõendamine ongi dokumentide ja muude materjalide lisamise eesmärk - nende alusel peab hindaja aru saama, et omandatud teadmised täidavad.nõutud õpiväljund(id) vajaliku sügavuse ja ulatusega.

      • varasemate õpingute puhul - akadeemiline õiend (lõpudiplomiga), hinneteleht, õpisoorituste väljavõte, ainete sisu kirjeldus ja õpiväljundid;

      • täienduskoolituste puhul - kursuste tunnistused, sisu kirjeldused ja õpiväljundid vm;

      • töökogemuse puhul - kogemusest õpitu analüüs (STARR meetodil), tehtud tööde näited jm töö tulemusi tõendavad materjalid, ametijuhend, tõend asutusest, CV vm.

      Kas VÕTA abil on võimalik jätkata pooleli jäänud õpinguid TalTechis? 
      Kui tõpingud on kunagi katkenud ja soovite õpinguid jätkata, on võimalik samal kaval jätkamiseks taotleda taasimmatrikuleerimist või teisele kavale astumiseks kandideerida teaduskonda üliõpilaskohale. Selleks tuleb pöörduda oma teaduskonna dekanaati.
      Üliõpilaskohta saab taotleda kaks korda õppeaastas, enne semestri algust, esitades akadeemilises kalendris näidatud tähtajaks avalduse ning VÕTA-taotluse.

      VÕTA tähendab varasemate õpingute ja töökogemusest õpitu arvestamist, seega kui olete huvitatud VÕTA kasutamisest õppekava läbimisel, tuleb alustada sellest, et lisaks tasemeõppes varem läbitud ainetele võrdlete nt oma täienduskoolitustelt/töökogemusest (juhul kui need teil on) saadud teadmisi/oskusi vastava õppekava õppeaine õpiväljunditega, et selgitada välja, millised õppeained õppekavast sobiksid VÕTA-taotlusele. Siit saate täpsemalt lugeda VÕTA taotluse esitamisest.

      Millal kasutatakse VÕTA-t sisseastumisel? 
      Juhul kui lõpetatud kõrgharidus ei ole vastuvõtutingimusteś nõutud erialalt või valdkonnast, kuid vajalikud erialased teadmised õpingute jätkamiseks on omandatud muul moel (täidetud on vastav kõrvaleriala moodul, vajalikus õppeained on läbitud, teadmised on täienduskoolituse või töökogemuse kaudu omandatud,vmt), on võimalus taotleda nende arvestamist vastuvõtutingimuste täitmiseks ja soovitud erialale kandideerida.

      Näiteks on TalTechi IT-teaduskonna magistriõppesse äriinfotehnoloogia õppekavale astumiseks nõutud eelnev IT-alane haridus, kuid kui potentsiaalsel sisseastujal on nt bakalaureusekraad metsanduses, aga samas on ta töötanud 15 aastat IT-vallas, siis just see on koht, millal esitada vastav taotlus.
       
      Samas ei ole võimalik astuda magistriõppesse, kui kõrgharidus ei ole lõpetatud.

      Kontakt

      vota@taltech.ee
      tel 620 3490
      tel 620 3530

      VÕTA nõustaja on vastava õppekava õppekonsultant

      Igal õppekaval on eraldi VÕTA nõustaja.

      Õppekonsultandid - emeranoustajad@taltech.ee (ruum 223)