Kas VÕTA taotlemine ja nõustamine on tasuline?
VÕTA taotlemine TalTechis on üldjuhul tasuline, vt täpsemalt VÕTA tasumäärad. Võimalike erisusi tasub uurida teaduskonna dekanaadist. VÕTA nõustamise eest tasu ei võeta.
Kui palju ainepunkte on võimalik õppekava täitmiseks arvestada?
VÕTA abil õppekava täitmiseks õppeainete osas mahupiirangut ei ole, kuid vastavalt kõrgharidusstandardile ei ole lubatud varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist kasutada lõputöö kaitsmisel või lõpueksami sooritamisel.
Kas VÕTA raames arvestatu läheb semestri koormuse arvestusse?
Jah. Alates 01.08.20 esitatud taotlused - jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained.
NB! Üliõpilaskoha säilitamiseks peab esimese ja teise astme üliõpilane esimesel õppetööst osavõtu semestril deklareerima ja sooritama oma õppekava õppeaineid vähemalt 15 EAP mahus.
Kas varasemate õpingute arvestamisel kehtib teatud ajaline piirang ehk kas minu läbitud ainepunktid võivad mingi hetk muutuda kehtetuks?
Läbitud ainepunktid kehtetuks ei muutu ning kindlat ajalist piirangut selles osas sätestatud pole. Teatud juhtudel võib ette tulla õppeainete sisulist aegumist, mida hinnatakse juba juhtumipõhiselt.
Kas VÕTA taotluse esitamiseks on konkreetsed tähtajad?
Ei ole. VÕTA taotlusi saab esitada kogu õppeaasta jooksul. NB! Aine deklareerimisega võtate te endale kohustuse aine sooritada, siis enam VÕTA taotlust ei esitata. Jooksva semestri õppekoormusesse arvestatakse sügissemestril enne 30. novembrit ja kevadsemestril enne 30. aprilli esitatud taotluse alusel positiivse otsuse saanud õppeained.
Milliseid täiendavaid dokumente on vaja VÕTA avaldusele juurde lisada?
Avaldusele lisatavad dokumendid sõltuvad sellest, mille arvestamist te taotlete:
-
varasemate õpingute puhul - akadeemiline õiend, hinneteleht, õpisoorituste väljavõte, ainete sisu kirjeldus;
-
täienduskoolituste puhul - kursuste diplomid ja tunnistused, päevakavad, sisu kirjeldused vm;
-
töökogemuse puhul - ametisse nimetamise käskkirja koopia, ametijuhend, tõend asutusest, kogemusest õpitu analüüs, CV vm.
Kas VÕTA abil on võimalik jätkata pooleli jäänud õpinguid TalTechis?
Kui teil mingil hetkel õpingud katkenud ja soovite õpinguid jätkata, on esiteks vaja lasta ennast õppetööle ennistada. Selleks tuleb pöörduda oma teaduskonna dekanaati. Ennistamist saab taotleda kaks korda õppeaastas, sügis- ja kevadsemestri alguses, kui soovitud õppekaval on vabu õppekohti.
VÕTA tähendab lahtikirjutatult varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist, seega kui olete huvitatud VÕTA kasutamisest õppekava läbimisel, tuleb alustada sellest, et võrdlete nt oma täienduskoolitustelt/töökogemusest (juhul kui need teil on) saadud teadmisi/oskusi vastava õppekavaga (kuhu teid ennistatakse), et selgitada välja, millised ained praegusest õppekavast sobiksid ülekandmise taotlemiseks. Siit saate juba täpsemalt lugeda VÕTA taotluse esitamisest.
Kuidas saab VÕTA-t rakendada sisseastumisel?
Juhul kui sisseastuja eelnev haridus ei vasta sisseastumisel kehtestatud vastuvõtutingimustele, kuid vastavad tingimused on täidetud muul moel (nt töötamine vastaval erialal, tegelemine teadustööga, täiendavad erialased õpingud, vabatahtlik tegevus jms), on võimalus taotleda nende arvestamist vastuvõtutingimuste täitmiseks ja soovitud erialale kandideerida.
Näiteks on TalTechi IT-teaduskonna magistriõppesse äriinfotehnoloogia õppekavale astumiseks nõutud eelnev majandus- või IT-alane haridus, kuid kui potentsiaalsel sisseastujal on nt bakalaureusekraad metsanduses, aga samas on ta töötanud 15 aastat IT-vallas, siis just see on koht, millal esitada vastav taotlus.
Kui aga eelnev haridustase lõpetatud ei ole, siis puudub ka praeguse seadusandluse kohaselt võimalus järgmisele tasemele kandideerida ehk lõpetamata keskharidusega siiski ülikooli astuda ei saa.
Olen õppinud 4-aastases bakalaureuseõppes, läbisin 3 aastat, kuid kool jäi lõpetamata. Kas saan VÕTA-t kasutada ja astuda otse magistriõppesse? Millised on minu võimalused?
Selleks et asuda õppima magistriõppesse, peab olemas olema bakalaureusekraad, seega ei saa te pooleli jäänud bakalaureusekraadiga otse magistriõppesse astuda. Et minna magistriõppesse, tuleks esiteks lõpetada oma pooleli jäänud õpingud ning seejärel kandideerida magistrantuuri. VÕTA abil saate taotleda varasemate õpingute arvestamist bakalaureuseõppe õppekava täitmisel ja seeläbi võimalusel ka varem lõpetada.