Õigusharidus on jõudnud pöördelisse hetke – paiknedes traditsioonide ja tehnoloogilise arenguhüppe ristteel –, mis nõuab süvitsi järelemõtlemist selle üle, milliseid oskusi ja pädevusi tuleviku juristid vajavad ning kuidas neid ülikoolides koolitada. "Selge on see, et senine lähenemine ei vasta enam muutuva maailma vajadustele," sõnab õigusteaduse professor Tanel Kerikmäe.

Tänapäeva õigusmaastikku kujundab järsult ümber üha rohkem vältimatu digitaalne innovatsioon. Teadmisi ja oskusi, mida digitaalne maailm ka Eesti juristidelt ootab, on kahjuks visad tulema.
LegalTech ja RegTech on muutunud õiguspraktika tõhususe ja innovatsiooni olulisteks tõukejõuks. Kui küsida, mida need endast kujutavad, siis lühidalt on legal technology viide tehnoloogiatele, mis asendavad või abistavad juriste igapäevatöös, samas kui RegTech ehk regulatory techology keskendub organisatsioonide abistamisele regulatiivsete nõuete täitmisel.
Ülikoolid ei võta vedu, ehkki vajadus on olemas
Vaatamata sellele faktile on paljud õigusteaduskonnad jäänud endiselt kõhklevaks, leides end kõlkumas traditsiooniliste õppekavade ja kiiresti arenevate tööstuse nõudmiste vahel. Oxfordi professor, bestsellerite autor Richard Susskind tõdes juba aastaid tagasi, et homne juriidiline maailm ei sarnane väga paljus enam minevikuga. See reaalsus, kus õigustehnoloogia kasutamine on viimastel aastatel pidevalt kasvanud, nõuab viivitamatuid ja ennetavaid muudatusi õigushariduses.
Suurbritannia õigusteadlane Francine Ryan tõi oma 2021. aasta uuringus esile, et tehnoloogia muudab põhjalikult õigusteenuste osutamise viisi, nihutades piire ja tekitades seega eetilisi, õiguslikke ja ühiskondlikke küsimusi. Siiski näitavad Ryani tulemused, et vaid murdosa õigusteaduskondadest pakub täna LegalTech-haridust, mis on selge märk sellest, et ülikoolid peavad oma pingutusi oluliselt suurendama. Kursused peavad üha enam ületama traditsioonilisi õigusalaseid teadmisi, hõlmates tehnoloogilist kirjaoskust, loovust ja interdistsiplinaarset koostööd.
Vaja on nutikat õigusteadust
TalTechi õiguse instituudi tehnoloogiapõhise hariduse visioon astus aga veel ühe sammu edasi, sõlmides vastastikuse mõistmise memorandumi juhtiva õigustehnoloogia ettevõttega SuitsLegal, mis on loonud tehisarul põhineva õigusplatvormi. Sel ajal, kui paljud ülikoolid (kahjuks ka Euroopas) õpetavad juriste vanamoodi, aitab tehisaru muuta õigusabi üksikisikutele ja ettevõtetele senisest kättesaadavamaks ja tõhusamaks, sh ka valdkondades, mida enne poleks ettegi kujutanud – näiteks pere- ja üüriõiguses.
Siinkohal tasub tutvustada USA õigusprofessori Dyane O’Leary lähenemisviisi „nutikale õigusteadusele“, mis rõhutab veelgi tehnoloogiapädevuse otsese integreerimise vajadust õigusõppekavasse. O’Leary on seisukohal, et õigusteaduse aluskursused peaksid integreerima tehnoloogiapädevusi traditsiooniliste oskustega. Väikeste, sihipäraste muudatuste rakendamisega (näiteks andmeturbe ja õigusanalüütika oskus) saavad õigusteaduskonnad üliõpilasi tõhusalt ette valmistada kaasaegseks õiguspraktikaks.
Õigusdisaini tähtsus aina kasvab
Sama oluline on inimkeskse disaini integreerimine õigusharidusse. Kui küsida, mis see on, siis siin on Eesti näitel just TalTechi õigusteaduskond piirkonna õigusdisaini akadeemilise kogukonna arendamise liider, kes on jõudnud ka üleilmsetesse võrgustikesse.
Nagu üks meie akadeemilistest partneritest, Yale’i taustaga Dan Jackson on väitnud, annab õigustehnoloogia õpetamise kombineerimine disainimetoodikatega (nagu empaatia kaardistamine, kiire prototüüpimine ja kasutajakeskne eksperimenteerimine) tudengitele võimaluse arendada tõhusamaid, kättesaadavamaid ja uuenduslikumaid õiguslahendusi.
Huvitav vastuolu: juriidika muutub tänu digiinnovatsioonile inimlikumaks
Teisisõnu õpetab disain tulevasi juriste minema lineaarsest probleemide lahendamisest kaugemale ja osalema interaktiivsetes, koostööl põhinevates ja loomingulistes protsessides, mis kajastavad inimeste reaalseid vajadusi. Seejuures toetab disainiharidus mitte ainult tehnoloogilist sujuvust, vaid ka sügavamat muutust selles, kuidas juristid oma rolli näevad – õigusemõistmise vahendajatena, mitte ainult reeglite tõlgendajatena.
Lisaks rõhutavad rahvusvaheliselt tuntud õigusteadlaste Alexanderi, McConnelli, Mitchelli ja McGrane’i hiljutised uuringud veelgi, et kuigi õigusalased põhioskused on endiselt olulised, on üha enam nõutud uued eksperdid, näiteks õigustehnoloogid ja õigusprojektide juhid. Nende uuring näitab, et õigusteaduskonnad peavad minema kaugemale pelgalt õigustehnoloogia mõju tunnistamisest ja hakkama aktiivselt kaasama õppekavasse asjakohaseid oskusi – nagu kohanemisvõime, andmepädevus ja projektijuhtimine. Lõpetajate ettevalmistamine õigustehnoloogiaga rikastatud töökeskkonnaks nõuab aga õppekava uuendamist, suuremat koostööd tööstusega ja kultuurilist nihet, kus tehnoloogiat ei nähta mitte ohuna, vaid võimalusena.
Kõigest sellest räägitakse mai lõpus ka järjekordsel Future Law konverentsil, mis toob Eestisse õigusinnovatsiooni tipud, olles ühtlasi kriitiliseks, aga oluliseks verstapostiks õigushariduse ümberkujundamisel.
Tulevik toob õigusarhitekti ameti
Võib-olla on huvitav teada, et TalTechi visioon on luua „õigusarhitektid“. Näeme ette nn tulevikuspetsialistide koolitamist, kes pole mitte ainult tehnoloogiliselt pädevad, vaid ka eetiliselt ja kriitiliselt teadlikud digitaalse transformatsiooni laiematest tagajärgedest õigusteaduses.
Õigustehnoloogia integreerimist haridusse ei tohiks vaadelda kutseõppe ettevalmistusena, vaid kui viisina, kuidas kaasata õpilasi sügavuti õiguse eetiliste, praktiliste ja loominguliste mõõtmesse digitaalajastul.
Kokkuvõtteks – maailm vajab juriste, kes ei ole seaduste tõlgendajad, vaid probleemide lahendajad, uuendajad ja vastutustundlikud digikodanikud. Õigushariduse tulevikku ei saa enam kuidagi vaadata tehnoloogilisest arengust eraldi.
Niisiis on käes viimane aeg, kui õigusteaduskonnad peavad selle muutuse otsustavalt omaks võtma või siis riskima enneaegse vananemisega ajastul, mis nõuab paindlikkust, innovatsiooni ja pidevat õppimist.
Kui oled alustamas oma kõrgharidusteed ja Sind kõnetab õiguse, tehnoloogia ja disaini integreerimine ning soovid olla muutuste esirinnas ning omandada väärtuslikku rahvusvahelist kogemust, siis on TalTechi õiguse instituut sinu jaoks õige koht. Õpe toimub inglise keeles.
Tutvu erialaga ja esita avaldus: taltech.ee/oigusteadus
Kui juba omandanud õigusteaduse alused ja soovid süvitsi minna tulevikku suunatud õiguse suunatud teemadega – nagu tehnoloogia, disain, andmeõigus ja juriidiline innovatsioon – ning saada rahvusvahelist kogemust, siis ootame Sind magistriõppesse. Õpe toimub inglise keeles.
Tutvu magistrikraadiga ja esita avaldus: taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/oigusteadus
Originaalartikkel on leitav siit.
Tutvu üritusega siin
