Tallinna Tehnikaülikool

Merenduse Küberjulgeoleku Keskus

Projekti eesmärk on luua ülikooli merenduse küberjulgeoleku keskus, mis ühendaks Eesti Mereakadeemia ja Tarkvarateaduse instituudi teadussuutlikkuse selles valdkonnas, et tegeleda merendussektori digitaaliseerumisest tulenevate küberturvalisuse probleemidega.

Keskuse eesmärk on saada rahvusvaheliselt tunnustatud akadeemiliseks uurimiskeskuseks, mis toetab turvalist, usaldusväärset ja jätkusuutlikku merendussektorit.  Keskus teeb koostööd mitmete oluliste partneritega selles valdkonnas, näiteks NATO Küberkaitse Kompetentsikeskus, Eesti merenduse valdkonna erinevate sektorite esindajad, ettevõtted.

Keskuse teadustöö keskendub uuenduslike lahenduste väljatöötamisele, et vastata merendussektori julgeolekuga seotud väljakutsetele. Eesmärgiks on süsteemide haavatavuse tuvastamine ja küberjulgeoleku meetmete väljatöötamine, et vähendada küberrünnakutest tulenevaid riske. Teadusuuringute peamine fookus on mõista merenduskeskkonna erilisi väljakutseid, sealhulgas piiratud ühenduvus ja vajadust reaalajas toimuva teabevahetuse järele. Keskus saab nendele valdkondadele keskendudes tagada, et teadusuuringutel on praktilised rakendused, mis aitavad parandada merendussektori küberjulgeolekut.

Konkreetsed fookused ja pädevused on järgmised:

  • Küberteadlikkus ja laevaohvitseride väljaõpe
  • Küberturvalisuse ja autonoomsete laevade jaoks mõeldud usaldusväärne tehisintellekt
  • Küberturvalisuse strateegia, mida rakendatakse merenduse digitaliseerimisel
  • Merenduse küberturbe operatsioonide keskuse tegevus

Horisont 2020 EraChair programmist rahastatud MariCybERA projekt toetab silmapaistvate akadeemikute ja kõrgetasemeliste TalTechi spetsialistide kaasamist, et arendada meresõiduohutusalaseid ekspertteadmisi. Projekt võimaldab ühtlasi TalTechi juurde luua Merenduse Küberjulgeoleku Keskuse.

MariCybERA has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 952360

Rohkem infot leiad MariCybERA kodulehelt

Vaata samuti MariCybERA projekti videot

Merenduse Küberjulgeoleku Keskuse uurimisrühm

Uurimisrühma juht: Sihtrahastusega Professor Sanja Bauk

Sihtrahastusega Professor Sanja Bauk on määratud Eesti Mereakadeemias MariCybERA projekti juhatajaks alates 1. augustist 2023. aastal.

Tema erialad on elektroonilised navigatsiooni- ja infosüsteemid, operatsiooni-uuringud ja teadusmetoodika.
Ta on avaldanud kolmteist raamatut. Neist kolm raamatut on merendusvaldkonnas (avaldatud inglise keeles) ja need on kättesaadavad paberkandjal Eesti Mereakadeemia raamatukogus:

  1. Bauk S., "Electronic Chart Display and Information System in Brief", Durban University of Technology, South Africa, 2021.
  2. Bauk S., Dimov S.I. (Eds.), "Proceedings of the 1st International Conference on Maritime Education and Development ICMED", Springer, Boston, USA, 2021.
  3. Bauk S., "Maritime Issues in Digital Age", ELIT, Podgorica, Montenegro, 2018. 

Käimasolevad projektid

Järjest kasvavate küberturvalisuse intsidentide valguses oodatakse ülikoolidelt järjest kõrgemat kvaliteeti tööturule sisenevate lõpetajate kaasaegsete küberturvalisuse teadmiste osas ning et ka täiend- ja ümberõppe õppekavad oleksid varustatud ajakohase teabega. CyberSecPro eesmärgiks on läbi praktilise küberturvalisuse koolitusprogrammi vähendada vahet akadeemia, tööturu vajaduste ja küberturvalisuse oskusteabe vahel.

ATHENA eesmärgiks on tõsta ühisveevärgi avaliku- ja erasektori (peamiselt väikese- ja keskmise suurusega ettevõte) töötajate teadmisi ja oskusi tegelemaks järjest sagenevate küberrünnakute ärahoidmise ning mõjude minimeerimisega. Selleks tõstetakse küberteadlikkust ning suurendatakse valmisolekut küberjulgeoleku kaitseks läbi koolituste ning praktiliste treeningute ning võimaldades kõikidel töötajatel reageerida küberintsidentidele.

Küsi lisainfot