Tallinna Tehnikaülikool
1 / 2

Tehisarul on veel arenguruumi. Õpi teda õpetama.

Tehisintellekt on väga lai valdkond. See on kohal juba täna ja üha suuremas rollis tulevikus. TalTech on ainus tehnikaülikool Eestis, kes valmistab sind selleks tulevikuks igakülgselt ette. Valides "Informaatika ja tehisintellekt" bakalaureuseõppekava, ei ole sa lõpetajana lihtsalt passiivne tehisintellekti kasutaja, vaid insener, kes suudab ise närvivõrke luua, tehisaru arendada ja õpetada. Kombinatsioonis saadava laiapõhjalise IT- haridusega avab see sinu jaoks võimsad arenguteed – tööta ennast kasvõi maailma tippu!

Esita sisseastumisavaldus SAISis

Eriala sisu

“Informaatika ja tehisintellekti” bakalaureuseõppekava on Eestis ainulaadne programm, mis erinevalt teistest IT-alastest bakalaureuse õppekavadest ühendab süvateadmised informaatikast ja põhjaliku sissejuhatuse tehisintellekti. Mitmekülgne õppekava läheb kaugemale tavapärasest igale kasutajale tuttavast ChatGPTst, et valmistada lõpetajaid ette tõelisteks AI-spetsialistideks, kes on võimelised looma tehisintellektil põhinevaid lahendusi mistahes sektorites. Seega on sinu edasiõppimise ja karjäärivõimalused tulevikus lõputud ning tehnoloogiaõppe lipulaevana tuntud TalTechis saavad lõpetajad osa kõrgeimatest palkadest.

Kuidas me igapäevaselt asju ajame?

Teeme tihedat koostööd hariduspsühholoogidega ja liigume maailma parima tõenduspõhise ja õppijat toetava õppekava poole. Kasutusel on projektipõhised õppeained, mis sarnanevad sellele, mida tööturul päriselt oodatakse. Kuna tänasel tööturul ei saa üle ega ümber tiimitööst, saad õpingute käigus seda praktiseerida. Lisaks saad katsetada erinevaid rolle, mis sind tööturul ees ootavad. Seeläbi saad õppekava lõpus laialdase tunnetuse ärist, kuhu informaatika ja tehisintellekti lahendusi looma hakkad.

Siin saad teadmisi arvutivõrkudest programmeerimise, operatsioonisüsteemide, andmeanalüüsi, loogika ja loomulikult tehisintellekti arendamise kohta.

Miks seda päriselt vaja on?

Kuigi automatiseerimine muudab IT-sektorit, suureneb jätkuvalt vajadus spetsialistide järele, kes suudavad arendada, hinnata ja juhtida AI-süsteeme. Tulevikus on tehisintellekti süvateadmised ja selle eri valdkondades loomise ja arendamise oskus muutumas IT-valdkonnas elementaarseks vajalikuks oskuseks. Tehisintellekt on vahend, mis nõuab inimlikku sekkumist, eriti eetilistes ja strateegilistes otsustes. TalTechi “Informaatika ja tehisintellekti” õppekava mitte ainult ei õpeta, kuidas AI-süsteeme luua, vaid ka seda, kuidas neid targalt, loominguliselt, tõhusalt ja vastutustundlikult rakendada. Nende teadmistega ei pea sa ainult tehnoloogiasektoris töötama – tegemist on universaalselt vajalike oskustega maalt mereni ja maa alt kosmoseni. Mistahes valdkond sind tulevikus huvitama hakkab –  tõenäoliselt saad oma oskusi seal rakendada.

Tutvu Informaatika ja tehisintellekt õppekavaga

Tulevik

Infotehnoloogia, tarkvara ja tehisaru on üha enam lahutamatud komponendid peaaegu kõigis elu- ja majandusvaldkondades. Juba praegu on maailmas ligi 20 miljardit internetiga seotud seadet ja see arv kasvab kiiresti. Seda on kordades rohkem kui inimesi meie planeedil. Üha enam vajatakse neid, kes suudaksid hallata, arendada ja õpetada masinaid inimkonda paremini teenima. Digitaliseerumine kõigis eluvaldkondades on paratamatu, kuna see on ainus efektiivne meetod kahaneva füüsilise ressursi kokkuhoiuks. Ühes aastas genereeritakse meie planeedil ca 150 zettabaidi jagu digitaalset informatsiooni. Selles navigeerimiseks on tehisaru ja neurovõrgustikud asendamatud, kuna nende elukeskkond ongi informatsioon. Ometi on tehisaru ilma insenerideta pelgalt tarkvara, mis iseseisvalt ei loo mitte mingit väärtust.

11 valdkonda, kus IT&AI eriala lõpetaja saab luua väärtust juba täna

Kaubandus
Tehisintellekti insener seadistab kas klientidele või ettevõttesiseseks kasutamiseks AI põhise chatboti, kes oskab firma spetsiifikast lähtuvalt vastata. Nii teab see abimees klientidele öelda täpseid laoseise, toodete kirjeldusi, hallata partnereid, aidata valikuid täpsustada, broneerida kohtumisi, suhelda hankijatega jne.

Pilditöötlus ja tuvastus
Et AI-ga saab pilte genereerida, teavad tänaseks juba peaaegu kõik. Aga sama tehnoloogiat teistpidi kasutades võib see avastada defekte kuskil tootmises, tuvastada inimesi, parkimisplatsil vabu kohti, liikluses tihedust, satelliidifotode pealt tegevusi jne.

Prognoosimine
Teisisõnu – andmete analüüs ja adekvaatsete ennustuste tegemine nende põhjal. Näiteks müügiajaloo, kliima- ja majandusnäitajate põhjal on võimalik teha ennustusi, millal mingid kliendid mingeid tooteid võiksid tahta tellida. Saab optimeerida logistikat – saata lähestikku paiknevate klientidele kaubad ühe sõiduga jne.

Haridus
Hariduses võiks tehisintellektiinsener luua virtuaalse õpetaja, kes suhtleb õpilastega ja kontrollib nende tegemisi. TalTechis sedasorti asju täna juba katsetatakse. Lisaks võib AI parandada kodutöid ja teha tulemuste baasil ettepanekuid õpilünkade ületamiseks.

Kaitsetehnoloogia
Sõjanduses on praegu väga aktuaalne isejuhtivate (UAV) sõidukite loomine ja arendamine – droonid, maismaatransport jne. Aga mitte ainult – radarivõrgustikud suudavad andmete baasil ennustada ründerelvastuse sihtmärke ja luua kaitsetaktikaid. AI juhib rakette ja droone, et vähendada allatulistamise tõenäosust või tagada liikuva sihtmärgi parem tabavusprotsent.

Rahandus
Tehisintellektiinsener saab luua AI, mis jälgib finantsturgudelt tulevaid meeletuid andmehulkasid, automatiseerib ja grupeerib osa tegevusi ja saab teha ennustavaid järeldusi.

Teenussektor
Siin ei pea me silmas, et AI insener läheks massööriks või hakkaks kellegi juukseid lõikama, küll aga saab ta  AI abil optimeerida töögraafikuid; luua süsteemi, kus klient saab leida virtuaalselt sobivaima soengu või meigi.
Hotellinduses saab optimeerida tubade broneerimist seoses koristamisega – jagada lähestikkuasuvaid tube selliselt, et nende kasutamine lõpeb samal ajal. 
Kogu taksotellimise tarkvara jookseb täna AI peal – saabumisennustus, takso valik jms.
E-poed ja striimingteenused teevad lisasoovitusi puhtalt AI-st lähtuvalt. Samuti sotsiaalmeedia kohandab inimeste feedi AI abil.
Siri, Alexa ja teised virtuaalabilised põhinevad kõik suurtel keelemudelitel ning teevad ja pakuvad toiminguid ning infot AI põhiselt.

Tootearendus
Tarkvaraarendus kasutab aina rohkem AI abi nii koodi loomisel kui koodi toimivuse testimisel.
Autotööstus ja muud mehaanikavaldkonnad kasutavad AI-d projekteerimisel, et vähendada üledimensioneerimist ning simuleerida erinevaid tingimusi virtuaalsteks katsetusteks.
Uued teenuspõhised energiatooted põhinevad tehisarul, ennustades tarbimismustreid ja turuliikumisi, korraldades ennustuste baasil energia tootmist, ostmist ja müüki.

Tervishoid
Meditsiinis on kaks väga suurt suunda: personaalse meditsiini / ravimite loomine ja haiguste ennetamine. Näiteks on võimalik AI abil läbi varajaste sümptomite ennetada Parkinsoni tõbe ja see täielikult ära hoida. Käivad väga intensiivsed uuringud vähi ennetamise asjus. Usutakse, et AI abil on võimalik viia vähki suremine sisuliselt nulli.

Liiklus
Tesla ja teised iseliikuvuse propageerijad on ehitanud oma mudelid kõik väga võimsate neurovõrkude ümber. Tesla analüüsib kogu aeg kõikide autode kaameratest laekuvat infot sisuliselt reaalajas ja õpetab oma algorütme visuaalipõhiselt aina targemaks. Palju teised autofirmad kasutavad peamiselt LiDar andmeid samal põhimõttel. Kogu vaadeldav andmestik seotakse ilmastiku, eelneva ajaloo, juhi reaktsioonide ja teiste liikuvate tuvastatavate objektidega, et õppida ennetama ohtlikke olukordi või nendes adekvaatselt reageerima.

Tööjõud
Robotid on peaaegu valmis võtma üle enamuse nendest töödest, mida inimene ise teha ei saa või ei soovi. Ükskõik, milline on robot – kas keerukas humanoid või konkreetset ülesannet täitev tööstusrobot – kõik, mida ta teeb, põhineb tehisarul. Näiteks Tesla Optimus on võimeline suhtlema korraga mitme inimesega ning samal ajal sooritama kasulikke toiminguid ning vajadusel korrigeerima oma tegevust lähtuvalt kommunikatsioonist. Selle taga on just nimelt AI inseneride töö.

Kuula podcasti: IT-teaduskonna lõpetajaid ootavad laiad karjäärivõimalused

Kas sobib mulle?

See eriala sobib sulle väga hästi kui:

  • tahad süvitsi mõista, kuidas tehisintellekt toimib ja kuidas seda päris ellu rakendada
  • oled kirglik tehnoloogia ja innovatsiooni huviline ning tahad olla eesrindel selle juhtimises ja arendamises
  • naudid tehniliste probleemide lahendamist ja keerukate väljakutsete ületamist
  • oled tugev kriitilises ja loogilises mõtlemises ning kõva tegija matemaatikas
  • soovid osa saada projektipõhistest “käed-küljes” õppeainetest, mis sarnanevad sellele, mida tööturul päriselt oodatakse


See eriala sobib sulle kui:

  • Sind paelub loogika, probleemide lahendamine ja süsteemne mõtlemine.
  • Tahad süvitsi mõista, kuidas tehisintellekt toimib ja kuidas seda ellu rakendada.
  • Oled kirglik tehnoloogia ja innovatsiooni huviline ning tahad olla eesrindel nende arendamises.
  • Soovid saada õppijakeskset kõrgharidust ja osaleda praktilistes projektides, mis sarnanevad sellele, mida tööturul päriselt oodatakse
  • Sind kõnetab IT-valdkonna mitmekesisus ja AI lõputud võimalused, isegi kui sul pole varasemat programmeerimiskogemust.
  • Soovid saada osaks tehnoloogiahuviliste kogukonnast, kus on äge õppida ja koos aega veeta.

Mis oskused ma omandan?

  • Süvateadmised informaatika põhiprintsiipidest ja IT-alase kirjaoskuse, mis loovad kindla aluse edasiseks õppimiseks ja töötamiseks.
  • Põhjalikud teadmised informaatikast.
  • Põhjalik arusaam tehisintellekti tehnoloogiatest, nende loomisest ja rakendamisest, sh AI-algoritmide arendamisest ja optimeerimisest.
  • Oskus AI-algoritme arendada ja optimeerida.
  • Mõistmine terviklikust IT- ja tehisintellekti äri tervikpilidist – sul tekib arusaam, kuidas integreerida informaatika ja AI-lahendusi erinevates tööstusvaldkondades, et luua ärilist ja tehnilist väärtust.
  • Oskus analüüsida (suur) andmeid ja teha andmepõhiseid otsuseid.
  • Valmisolek vastutada tehnilistes ja strateegilistes ametipositsioonides.
  • Tugevad tiimitöö ja juhtimisoskused, sh tehniliste projektide planeerimine ja juhtimine ning suhtlus- ja esitlusoskused.

Veel huvitavat lisainfot

 

Ago Lubergi portree

Saame tuttavaks, mina olen Ago Luberg, informaatika ja tehisintellekti bakalaureuseõppekava programmijuht. Ma õpetan programmeerimist igal õppeaastal ligi 500-le tudengile ja nüüd ka 400-le gümnaasiumiõpilasele. Töötan iga päev selle nimel, et TalTechi informaatika ja AI õpingud annaksid meie tudengitele nii kõva hüppelaua, et nad saaksid tahtmise korral jõuda maailma tipptegijate hulka. Ja nad saavad, kuna siinsamas Eestis on juba päris mitu maailma juhtivat ettevõtet, kelle IT-süsteeme ja tehisarulahendusi haldavad nii mõnedki TalTechi vilistlased (Bolt, Wize, Pipedrive ja paljud teised).

Ma seisan ka selle eest, et lisaks tugevale teoreetilisele baasile oleks õpe ka praktiline ning projektipõhine. Ja mis põhiline – ülikoolis käimine peab olema lisaks pingutusele ka lõbus ja lahe!

Laeb infot...


IT_Akadeemia_Euroopa_Liidu_toetusmeetme_logod_rahastanud_euroopa_liit_eesti_tuleviku_heaks