Tallinna Tehnikaülikool

Tehnoloogia valitsemise ja kestliku arengu õppekava keskendub kestliku arengu ning seda toetava tehnoloogilise ja ühiskondliku valitsemiskorralduse peamistele võtmeküsimustele:

  • Kuidas tagada, et tehnoloogilised muutused ja eelkõige kaasaegsed digitehnoloogiad panustavad senisest rohkem globaalselt kestlikusse arengusse nii sotsiaalselt, majanduslikult kui ka keskkonnaalaselt? Vaata meie õppejõu, ühe maailma juhtiva majandusajaloolase, Erik S. Reinert’i videot õppekavaga seotud kanalil TheOtherSchool.
  • Milline on erinevate osapoolte roll sotsiaalsetes, majanduslikes ja ökoloogilistes transformatsioonides ning ennekõike riigi roll tehnoloogilises arengus ehk kuidas saab riik kõige paremini toetada innovaatorite ja ettevõtjate katseid muuta maailma või olla ise tehnoloogilise arengu eestvedajaks? Loe meie õppejõu, tehnoloogilis-majanduslike paradigmade teooria autori, Carlota Perez’i intervjuud ajakirjale Forbes.
     

Tehnoloogia valitsemise ja kestliku arengu õppekaval omandate teadmised ja oskused, mis on vajalikud valitsemiseks kui ka tehnoloogiliste muutuste ja innovatsiooni rakendamiseks parema homse nimel. Õppekava arendab praktilisi oskusi jätkusuutlike tehnoloogiliste, avalike ja sotsiaalsete innovatsioonide juhtimiseks. Lõpetajatele avanevad karjäärivõimalused avalikes ja rahvusvahelistes organisatsioonides, samuti erafirmades ja kogukonnapõhistes organisatsioonides, mis on sotsiaal-tehnilise muutuse keskmes. 

Pane tähele! Nurkse instituudi õppetöö toimub tööpäevade õhtutel Tallinnas, mis võimaldab õppetöösse oma kogemusi tutvustama kaasata ja tudengitega Eesti tuleviku üle arutlema valdkonna praktikuid. Õpe toimub inglise keeles.

Eriala sisu

Õppekava on üles ehitatud kolmele alussambale:

Kuidas mõelda tehnoloogiast ja ühiskonnast

  • Esimene sammas keskendub tehnoloogia ja ühiskonna dünaamilise suhte mõistmisele erinevate teoreetiliste ja praktiliste vaatenurkade kaudu:
  • Ühiskond ja tehnoloogia: ühiskondlike struktuuride ja tehnoloogiliste edusammude vastastikune mõju ehk kuidas kumbki mõjutab teist.
  • Kestliku arengu sotsiaal-tehnilised kontseptsioonid: Kriitiline analüüs, kuidas sotsiaal-tehnilisi süsteeme saab kasutada jätkusuutlike tulemuste saavutamiseks.

Kuidas valitseda tehnoloogiat ja ühiskonda kestliku tuleviku suunas

  • Teine sammas rõhutab valitsemisraamistikke ja strateegiaid sotsiaal-tehniliste süsteemide suunamiseks kestliku arengu kasuks:
  • Sotsiaal-tehniliste ja kestlike üleminekute valitsemine: Ülevaade sotsiaal-tehniliste süsteemide üleminekute kohta ning nende juhtimisest, et edendada kestlikku arengut.
  • Avaliku sektori võimekused ja transformatiivne valitsemine: Strateegiad avaliku sektori võimekuste arendamiseks ja suurendamiseks, et toetada ühiskondlikke muutusi.
  • Andmed strateegia ja analüüsi jaoks: Tehnikad ja metodoloogiad andmete kasutamiseks strateegias ja analüüsis, rõhutades kriitilise mõtlemise oskusi.

Kuidas tegutseda kestlikku arengut toetava tuleviku suunas

  • Viimane sammas on pühendatud praktilistele lähenemistele ja metodoloogiatele kestliku arengu algatuste rakendamiseks:
  • Rohujuure tasandi innovatsioon ja ühisvara: Uurimus kogukonna juhitud innovatsioonidest ja kollektiivsete ressursside rollist jätkusuutlike praktikate edendamisel.
  • Vastutustundlik ja jätkusuutlik ettevõtlikkus: Loengud ettevõtlikkusest, andes üliõpilastele teadmised ja oskused kestlike innovatsioonide juhtimiseks ja organisatsioonide käivitamiseks ning haldamiseks.

Tutvu tehnoloogia valitsemise ja kestliku arengu õppekava täisversiooniga

Miks õppida tehnoloogia valitsemist ja kestlikku arengut just TalTechis?

  • Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut on suurte küsimuste üle arutlemiseks ja lahenduste otsimiseks parim koht Eestis.
  • Loenguid annavad mitmed välisprofessorid ning kohalikud tippteadlased. Nurkse Instituudis töötab viis Eesti Vabariigi sotsiaalteaduste valdkonna riikliku teaduspreemia laureaati - Wolfgang Drechsler, Rainer Kattel, Tiina Randma-Liiv, Ringa Raudla, Anu Masso - ning mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud tippteadlasi nagu Erik S. Reinert, Carlota Perez, Jan A. Kregel, Vasilis Kostakis.
  • Oleme Eesti ja Läänemere regiooni juhtiv teaduskeskus innovatsiooni, kestliku arengu ja digitaalsete muutuste võtmeküsimustes. Nurkse instituudis viiakse läbi mitmesuguseid rahvusvahelisi rohepöörde, avaliku sektori innovatsiooni ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja uurimisega seonduvaid projekte, mis tagab, et meie õppetöö on klassikalistest õpikuteadmistest aastaid ees ja palju praktilisem. Vaata täpsemalt: cosmolocalism.eu, finesttwins.eu, sohjoabaltic.eu, centrinno.eu.
  • Tudengina õpid ühes Eesti rahvusvahelisemas õppekeskkonnas – lisaks välistudengitele on Nurkse instituudis tööl teadlasi ligi 10 rahvusest. Samuti on sul võimalik õppida kümnetes Euroopa tippülikoolides.

Tulevik

Vajadus professionaalsete rohepöörde, innovatsiooni ja laiemate ühiskondlike muutuste eestvedajate ja juhtide järele on tulevikus ainult kasvamas.

  1. Rohepööre, tehnoloogiline areng ja ühiskondlike ootuste areng teevad muutuste tsüklid ühiskonnas üha kiiremaks ja tekivad pidevalt uued keerukad väljakutsed;
  2. Eestil on üha suurem ambitsioon olla uute tehnoloogiate ja avaliku sektori innovatsiooni valdkonnas üks üleilmseid suunanäitajaid, mis loob pideva nõudluse rohepööret, tehnoloogilise arengu ja innovatsiooni ning nende valitsemist ja juhtimist mõistvate ekspertide järele;
  3. Üleilmsed suured väljakutsed - kliimasoojenemine, migratsioon, rohepööre jpm - on muutumas üha keerulisemaks ja neile lahenduste leidmine vajab aina enam nutikust ja initsiatiivi.

Laia kasutusalaga teadmised kestlikust arengust, majandusest, tehnoloogiast, innovatsioonist ja valitsemisest annavad võimaluse teha karjääri nii era-, avalikus kui ka kolmandas sektoris, samuti rahvusvahelistes organisatsioonides.

KES SAAB SINUST PÄRAST LÕPETAMIST?

Vilistlasi leiabki nii Eestist kui piiri tagant, nii avalikust kui ka erasektorist – äriteenuste, panganduse, iduettevõtluse, infotehnoloogia valdkonnast jm. Samuti vabasektorist, näiteks poliitikaanalüüsi keskustest. Lõpetajate valikud näitavad ka väga häid võimalusi jätkata õpinguid doktoriõppes – 121 vilistlasest 17 on TalTechis või mujal ülikoolides doktorandid või juba doktorikraadiga.

Vilistlased töötavad näiteks:

  • Jorund Holterud Aarsnes (Norra) – krediidianalüütik, Apollo Global Management LLC
  • Pil Berner Strandgaard (Taani) – projektijuht poliitikaanalüüsi keskuses Cevea
  • Johannes Schmidt (Saksamaa) – juht, EY Innovalue Management Advisors GmbH
  • Caetano Penna (Brasiilia) – abiprofessor Rio de Janeiro Föderaalses Ülikoolis
  • Matouš Kostlivy (Tšehhi) – spetsialist Valeo teadus- ja arenduskeskuses
  • Piret Tõnurist – innovatsioonispetsialist OECD-s
  • Merilin Truuväärt – nõunik Riigikantselei Strateegiabüroos
  • Jaanus Müür – projektijuht Tallinna Ettevõtlusametis
  • Priit Lumi – ärijuht Toidu- ja fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses

Intervjuud vilistlastega

Joanna Laast on majandusteaduskonna tehnoloogia valitsemise ja kestliku arengu magistriõppekava cum laude vilistlane, kes soovitab õppekava kõigile, kellele meeldib vaadata suurt pilti ning paremini mõista pikaajalisi ja kompleksseid ühiskondlike protsesse ja probleeme. Loe siit

Karin Kruup on majandusteaduskonna vilistlane, kes leidis õpingute kaudu oma unistuste töökoha, kus ta sai rakendada oma teadmisi ja oskusi praktikas. Loe siit

Christman Roosi magistritöö pälvis 2022.a. reaalajamajanduse teaduspreemia. Loe, kuidas reaalajamajandust saab rohepöörde heaks rakendada. Loe siit

The inter-disciplinary Technology Governance programme at Tallinn University of Technology is taught by some of the world's leading scholars in the field, attended by a dynamic international student body, and conducted at one of the most exciting cities in the world at this time. There is certainly no other university in the world that could offer a world-class Technology Governance programme than TalTech. Bonn Juego (Philippines)

Studying at TalTech has given me the chance to express all my potential and this is very important. I can develop new fields from a different point of views and you can learn something new for your career every day. The professors are always helpful and ready for further explanations. Moreover, Tallinn is a very sparkling city and it's the perfect environment to develop your skills and knowledge. TalTech gives you the chance to be very close to the best companies settled in Tallinn, which usually offer very interesting job opportunities. Caetano Penna (Brazil)

Kas sobib mulle?

  • Soovid omada n-ö suurt pilti ühiskonna toimimisest ning mõista paremini komplekssete ühiskondlike probleemide olemust ja võimalusi nende lahendamiseks;
  • Oled avatud erinevatele vaatenurkadele nagu lääne ja mitte-lääne valitsemismudelid, roheline kasv vs. tasaarengu perspektiivid ning laiemalt heterodokssetele lähenemistele tehnoloogia, ühiskonna ja majanduse mõistmisel;
  • Sind huvitavad tehnoloogilise, avaliku ja sotsiaalse innovatsiooni arengud, sh nende kriitika, ning erinevate osapoolte (ettevõtjad, valitsused ja ennekõike inimesed) roll innovatsiooni suunamisel kestlikuma tuleviku suunas;
  • Soovid olla valdkonna asjatundja ja ekspert, keda iseloomustab väga hea analüüsioskus (sh uute keerukate väljakutsete puhul), võimekus läheneda küsimusele erinevatest vaatepunktidest ja oskus oma eelistusi veenvalt põhjendada;
  • Oled huvitatud pigem interaktiivsest ja probleemipõhisest õppest rahvusvahelises keskkonnas.

Laeb infot...