Sisukord
Prügiretseptid
Prügiretseptid on praktiliste loovtööde võistlus, mis on suunatud Eesti üldhariduskoolide 5. – 9. klasside õpilastele.
Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste poolt läbi viidava loov-praktilise võistluspäeva käigus saavad osalised teadmisi kliimaprobleemidest ja materjalijäätmetest. Ühtlasi ka praktiliselt proovida, kuidas on võimalik erinevaid jäätmeid (taas)kasutada.
Võistlus toimus Tehnikaülikoolis ja projekti viisid läbi Tallinna Tehnikaülikooli Materjali- ja keskkonnateaduse instituudi ja tehnoloogiakooli töötajad.Prügiretseptid alusteema on materjalid – fookuses on kolm suurt materjalirühma: puit, tekstiil ning plast. Õpilaste ülesandeks võistluspäeval on otsida uusi viise ja lahendusi materjalide taaskasutuseks. Puidust, plastist ja tekstiilist materjalid, millest noored oma loovtöid valmistama hakkavad, on eelnevalt valmis kogutud ning õpilaste käsutuses on nii olmejäätmeid kui tööstuslikke jäätmeid.
Prügiretseptid on võistlus, kus tegutsetakse 4-liikmelistes võistkondades ning silmapaistvate tööde autoritele jagatakse välja auhinnad. Valminud prügiretseptidest koostati omalaadne retseptiraamat, kus on sees kõik võistluspäeva jooksul valminud tööd. Valminud retseptiraamatut jagame kõikidele koolidele, kes seda endale soovivad.
Valik materjalijääke, millest õpilased tooteid valmistasid – need ongi prügiretseptide toorained/koostisosad
Toimunud üritused
17. oktoobril leidis Tallinna Tehnikaülikooli Mektory majas aset järjekordne loovtööde võistlus "Prügiretseptid 2023", kus osales kokku 61 õpilast kolmeteistkümnest erinevast koolist. Osalenud õpilased olid 5. - 9. klassidest ning neil kõigil oli kaasas õpetaja/juhendaja.
Päeva esimeses kolmandikus osalesid õpilased erinevate materjaliliikide teemalisel loengul, mille viisid läbi Tallinna Tehnikaülikooli materjali ja keskkonnatehnoloogia instituudi lektorid: Tiia Plamus (tekstiilid), Silvi Treial (puit) ning Natalja Savest (plastid). Pärast loengut algas päeva praktiline osa kus õpilastele tutvustati erinevate materjalide jääke, mille korraldajad nende jaoks kokku olid varunud. Neile anti ülesandeks koos juhendajate abiga luua jääkidest toode või prototüüp, mis vastaks ühele etteantud teemale/küsimusele. Valida oli nelja teema vahel.
- Mõni lauamäng või muu asi ajaviitmiseks, mida saab kasutada ilma nutiseadmeta
- Abivahend õpetajale
- Muusikariist
- Hädaolukordades kasutatav abivahend, mis aitab inimest nt. sõjas või metsas
Osalejad panid oma ideed paberile ning alustasid seejärel prototüübi ehitamist. Õpilastel oli kasutada hulk tekstiili-, puidu- ja plastikujääke, mis pärinesid nii tootmisest kui olmeprügist. Valmistamisel said nad kasutada erinevaid vahendeid ja tööriistu, mille hulgas olid näiteks: õmblusmasin, liimipüstolid, klambrilööjad, naelad, haamrid, saepingid, puurid, kleeplindid ning erinevat sorti liimid. Päeva jooksul juhendasid õpilasi Tallinna Tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi spetsialistid: Tiia Plamus, Erki Kärber, Laura Kuningas ja Katre Worth. Töökodades aitasid õpilastel erinevaid masinaid kasutada Priit Peterson ja Indrek Karo, kes on tehnoloogiakooli töötubade juhendajad. Õpilaste tööd valmisid mõne tunni jooksul ning järgmine voor oli tööde tutvustamine. Kõik meeskonnad tutvustasid oma töid üksteisele ning žüriile.
Prügiretseptide võistlusel osalesid sel aastal õpilased järgmistest koolidest:
- Väike Maarja Gümnaasium
- Vändra Gümnaasium
- Pärnu Vanalinna Põhikool
- Osula Põhikool
- Tallinna Tehnikagümnaasium
- Järva-Jaani Gümnaasium
- Kuressaare Nooruse Kool
- Holstre Kool
- Põltsamaa Ühisgümnaasium
- Järvakandi Kool
- Tartu Tamme Kool
- Kullamaa Keskkool
- Kanepi gümnaasium
Peaauhinnad jagati järgmistele koolidele ja töödele:
- Tallinna Tehnikagümnaasiumi töö Viske trips-traps-trull – kõige originaalsem lahendus.
- Holstre Kooli töö Viska ja arvuta – kõige ilusam lahendus.
- Järva-Jaani Gümnaasium Mini koss – kõige parem tehniline lahendus.
Publiku lemmiku auhinna pälvis Tartu Tamme Kool Mängulaud koos nuppudega ja Kaitsevest.
Taaskasutatud materjalidele trükitakse ning digitaalselt luuakse raamat "Prügiretseptid 2023", mis valmib oktoobris toimunud ürituse põhjal. Seda levitatakse võimalikult paljudes Eestimaa koolides, et õpetajad saaksid seda kasutada. Levitamise eesmärk on tõsta laiemalt õpilaste teadlikkust materjalijääkide probleemist.
18. oktoobril 2022 leidis Tallinna Tehnikaülikooli Mektory majas aset loovtööde võistlus "Prügiretseptid 2022", kus osales kokku 48 õpilast kümnest erinevast koolist. Osalenud õpilased olid 5. - 9. klassidest ning neil kõigil oli kaasas õpetaja/juhendaja.
Päeva esimeses kolmandikus osalesid õpilased erinevate materjaliliikide teemalisel loengul, mille viisid läbi Tallinna Tehnikaülikooli materjali ja keskkonnatehnoloogia instituudi lektorid: Tiia Plamus (tekstiilid), Silvi Treial (puit) ning Andres Krumme (plastid). Pärast loengut algas päeva praktiline osa kus õpilastele tutvustati erinevate materjalide jääke, mille korraldajad nende jaoks kokku olid varunud. Neile anti ülesandeks koos juhendajate abiga luua jääkidest toode või prototüüp, mis vastaks ühele etteantud teemale/küsimusele. Valida oli kolme teema vahel.
- Asi, mida saab kasutada aias
- Asi, mida saab kasutada köögis
- Asi, mis sobib hästi kasutamiseks vanaisale või vanaemale
Osalejad panid oma ideed paberile ning alustasid seejärel prototüübi ehitamist. Õpilastel oli kasutada hulk tekstiili-, puidu- ja plastikujääke, mis pärinesid nii tootmisest kui olmeprügist. Valmistamisel said nad kasutada erinevaid vahendeid ja tööriistu, mille hulgas olid näiteks: õmblusmasin, liimipüstolid, klambrilööjad, naelad, haamrid, saepingid, puurid, kleeplindid ning erinevat sorti liimid. Päeva jooksul juhendasid õpilasi Tallinna Tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi spetsialistid. Töökodades aitasid õpilastel erinevaid masinaid kasutada tehnoloogiakooli töötubade juhendajad. Õpilaste tööd valmisid mõne tunni jooksul ning järgmine voor oli tööde tutvustamine. Kõik meeskonnad tutvustasid oma töid üksteisele ning žüriile.
Prügiretseptide võistlusel osalesid sel aastal õpilased järgmistest koolidest:
- Rakvere Reaalgümnaasium
- Põlva Kool
- Kilingi-Nõmme Gümnaasium
- Noarootsi Kool
- Viimsi Kool
- Uhtna Põhikool
- Kuressaare Nooruse Kool
- Lähte Ühisgümnaasium
- Kohila Gümnaasium
- Käina Kool
Auhinnad jagati järgmistele koolidele ja töödele:
- Uhtna Põhikooli töö Aiariistade kott/põlvekaitse – kõige originaalsem lahendus
- Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi töö Maitsetaimede trepp – kõige ilusam lahendus.
- Viimsi Kooli töö Puuviljade korjaja ja korv – kõige parem tehniline lahendus.
Publiku lemmiku auhinna pälvis Viimsi Kool Puuviljade korjaja ja korvi eest.
Lisaks andis eriauhinna välja ka Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskus, kelle auhind läks Lähte Ühisgümnaasiumi võistkonnale töö eest Väärikate hoidja.
Taaskasutatud materjalidele trüki ning loodi digitaalselt raamat "Prügiretseptid 2022", mis valmis oktoobris toimunud ürituse põhjal. Seda levitatakse võimalikult paljudes Eestimaa koolides, et õpetajad saaksid seda kasutada. Levitamise eesmärk on tõsta laiemalt õpilaste teadlikkust materjalijääkide probleemist.