Tartu on alati olnud hariduse ja teaduse linn ning üks selle tugisambaid on TalTechi Tartu kolledži direktor Aime Ruus. Tema teekond inseneriteadusesse sai alguse huvist ehitusfüüsika vastu ning on viinud ta juhtima üht olulist insenerihariduse keskust Lõuna-Eestis. Kuigi juhtimine polnud tema algne ambitsioon, on ta aastate jooksul kujunenud üheks valdkonna võtmetegelaseks.
Aime Ruusi akadeemiline teekond sai alguse tolleaegses põllumajandusülikoolis laborandina töötades, kus ta sattus kuulama Ameerika professori loengut külmlautadest. See hetk süvendas temas huvi teadustöö vastu ning viis edasi magistrantuuri ja teadlaskarjäärini. Tema südameasjaks sai ehitusfüüsika, mille õpetamise võimalus viis ta lõpuks TalTechi Tartu kolledžisse.
„Tahtsin väga ehitusfüüsikat õpetada. See oli minu peamine soov. Kui mind siia kutsuti, siis tundsin, et see on minu võimalus,“ meenutab Ruus. Ent õppejõu rollist kasvasid välja ka uued kohustused – õppekava juhtimine ja lõpuks kolledži direktori amet.
Tartu kolledž kui insenerihariduse tugisammas
Tänavu 20. juubelit tähistav TalTechi Tartu kolledž on kujunenud oluliseks insenerihariduse väravaks Lõuna-Eestis. Ruusi sõnul on kolledži roll pakkuda kvaliteetset ja praktilist inseneriharidust valdkondades, mis on ühiskondlikult olulised. Praegu saab siin õppida näiteks tööstusökoloogiat, ehitusinseneriks ja rakendusinfotehnoloogiat (küberfüüsikaliste süsteemide peaeriala). Just tööstusökoloogia magistrikava on Ruusi sõnul eriti oluline, sest see aitab tulevastel spetsialistidel vähendada ettevõtete keskkonnajalajälge ja luua tööstussümbioosi.
„Kui lõpetad tööstusökoloogia magistriõppe, saad sa minna ettevõttesse ja aidata sellel keskkonnamõju vähendada. See on valdkond, mis muutub järjest olulisemaks,“ rõhutab Ruus. Küberfüüsikaliste süsteemide peaeriala lõpetaja on nutikas insener, kes on saanud kogemuse nii programmeerimise kui tehniliste lahenduste realiseerimise näol.
Tartu kolledžil on tugev roll ehitusinseneride koolitamises. „Meie lõpetajate arv on nii tehnikaülikoolis kui ka Tartu linnas lõpetavate ehitusinseneride seas väga märkimisväärne,“ selgitab ta.

Tartu kolledži suur väärtus on tudengikeskne õpe ja tugev kogukond. „Tsiteerides üht meie vilistlast – see on õige ülikool õiges linnas,“ ütleb Ruus uhkusega.
Õppejõu töös peab ta kõige nauditavamaks tudengite kaasatust ja diskussiooni. „Kõige meeldivam hetk on see, kui tudengid hakkavad kaasa mõtlema, tekivad küsimused ja arutelu. See on õpetamise juures kõige inspireerivam osa.“
Akadeemia juurde naasmist soovitab ta ka praktikutel, et jagada oma teadmisi järgmisele põlvkonnale. „Paljud vilistlased on meie juurde tagasi tulnud, et õpetada ja edasi õppida. See on suurepärane võimalus ise areneda ja erialale panustada,“ lisab ta.
Doktorantuur nõuab püsivust
Ruus julgustab insenere jätkama õpinguid ka doktorantuuris, kuid usub, et see samm tuleks teha teadliku otsusena. „Doktorantuuri tasub minna, kui sul on otsivat vaimu ja kui oled saanud esimese kogemuse insenerina või tööpõllul. Mina ise jäin peale ülikooli tööle akadeemiasse ja tundsin, et kõik põnev on justkui mujal. Kui aga mõne aasta pärast ülikooli tagasi tulin, sain aru, et see on koht, kus tahan olla,“ räägib ta.
Tema sõnul on doktorantuur põnev ja väljakutsuv, kuid nõuab püsivust. „Sa töötad aastaid ühe teemaga ja see annab tohutult võimalusi süveneda. Mina läksin doktorantuuri algselt praktilisel põhjusel – mulle öeldi, et palgatõusu ei tule, aga doktorantuuris saab stipendiumi. Tagantjärele olen selle otsuse eest tänulik, sest see oli üks huvitavamaid perioode minu elus.“
Ta soovitab doktorantuuri kaaluda ka neil, kelle juhendajad või õppejõud on märganud neis teadlase potentsiaali. „Tihti näevad teised sinu võimekust paremini kui sa ise. Kui sulle pakutakse võimalust minna edasi õppima, tasub see läbi mõelda.“
„Insenerid ei jaga lihtsalt olemasolevaid ressursse, vaid loovad uusi väärtusi. Meie ülesanne on koolitada spetsialiste, kes aitavad ühiskonda tehniliselt üles ehitada ja arendada,“ võtab ta oma missiooni kokku.
TalTechi Tartu kolledž pakub mitte ainult haridust, vaid ka praktilisi kogemusi ja tugevat sidet tööstusega. Aime Ruusi juhitud kolledž jätkab insenerihariduse arendamist, et valmistada ette järgmise põlvkonna spetsialiste, kes viivad Eesti teadusmahukat tööstust edasi.
TalTechi insenerid loovad kestlikke ja nutikaid lahendusi, viies Eesti insenerihariduse ja arendustegevuse maailma tippu.