Inseneriakadeemia on koostööalgatus inseneeria valdkonna hariduse kvaliteedi tõstmiseks, inseneride järelkasvu kindlustamiseks ning valdkonna populariseerimiseks. Ülikoolis Inseneriakadeemia tegevusi elluviivad osapooled andsid sel nädalal toimunud arendusseminaril ülevaate 2024. aasta kordaminekutest ning tutvustasid käesoleva aasta plaane.
Arendusseminaril jäi erinevatest sõnavõttudest kõlama märksõna koostöö. Seminari avanud Inseneriteaduskonna dekaan Fjodor Sergejev rõhutas, et üksi ei saa Inseneriakadeemia püsitatud suurte eesmärkide täitmisega keegi hakkama, see nõuab pidevat koostööd ülikooli mitme osapoole vahel. Samas tõi ta ka välja, et Tallinna Tehnikaülikool üksi ei suuda insenerihariduse populariseerimiseks ja järelkasvu kindlustamiseks vajalikke muutusi ühiskonnas ellu viia. Selleks on vaja Eesti riigi, erinevate õppeasutuste, paljude ettevõtete ja erialaliitude ühist pingutust.
„Inseneriakadeemia tegevusi TalTechis veavad kolm suurt vaala – inseneriteaduskond, õppeosakond ja avatud ülikool,“ alustas oma ettekannet õppedirektor Betra Leesment. Koostöö nende osapoolte vahel on igapäevane, sest insenerihariduse parendamine ning üliõpilaste arvu suurendamine on ühine eesmärk. Näiteks esimesed katsed matemaatika lisaõppe näol on aidanud inseneriteaduskonna tudengitel edukamalt omandada matemaatika aineid. Eesmärk on edaspidi paremini siduda matemaatikaõpe õpitava erialaga, et seoste loomine teooria ja praktika vahel oleks lihtsam. Õppeosakond viib läbi erinevaid uuringuid ja pilootprojekte, et tagada inseneeriaõpingute edukus ning jätkusuutlikkus.
Inseneriakadeemia fookuses on ka töö gümnaasiuminoortega. Gümnaasiumitele ja kutseõppuritele koostatakse e-valikaineid, mis pakuvad inseneeria valdkondadega seotud õpet. Noore Inseneri Programmi raames saavad tehnika- ja insenerivaldkonnast huvitatud noored TalTechi teadlaste, õppejõudude ja tudengite juhendamisel süvendatud teadmisi inseneeriast. Unicorn Squad PRO on loodud gümnaasiumiastmele, et just tüdrukutele tutvustada erinevaid IT ja tehnoloogiavaldkondi. 2026. aasta lõpuks on eesmärk, et kursused oleks läbinud 1000 tüdrukut. Sellest aastast kaasatakse kooliõpilasi aktiivselt ka meie tudengiprojektidesse.
Inseneriakadeemia programmi kuulub Tallinna Tehnikaülikoolis 10 õppekava, mille arendamine ja populariseerimine on kõige prioriteetsemal kohal. Nende õppekavade programmijuhid tutvustasid õppekavadesse juba sisse viidud uuendusi, mis parandavad õppe kvaliteeti, aitavad tudengitel õppimisega paremini edasi jõuda ning seeläbi vähendavad üliõpilaste väljalangevust. Käesolevaks aastaks planeeritud tegevuste hulka kuuluvad probleem- ja projektõppe laialdasem juurutamine, kommunikatsioonitegevuste aktiviseerimine ja koostöö arendamine ettevõtete ja koostööpartneritega.
Inseneriakadeemiasse kuulub insenerierialade kõrval ka üks IT õppekava, sest IT ja inseneeria valdkonnad põimuvad omavahel järjest enam. Juba aastaid väldanud IT Akadeemia programmist on Inseneriakadeemial palju õppida ning selle tulemusena areneb pidevalt ka koostöö infotehnoloogia- ja inseneriteaduskonna vahel.
„Äärmiselt positiivne on, et Inseneriakadeemia on tõstnud esile valdkonna, mis loob majanduses kõige suuremat lisandväärtust ja sünergiat kõikide teiste valdkondadega. Tallinna Tehnikaülikooli meeskonna arendusseminar andis selge sõnumi - algatus pakub ühest küljest tõsiseid väljakutseid, samas motiveerib asjaosalisi saavutama senisest kiiremaid arenguid. Suur rõõm on selle üle, et väljaspool Inseneriakadeemiat tegutsevad eksperdid ja ettevõtted on avaldanud soovi panustada, teha koostööd ja jagada oma teadmisi. Inseneriakadeemia on väga tugevalt kujundamas kogu ühiskonna mõtteviisi," võttis arendusseminari kokku Inseneriakadeemia arendusjuht Triin Ploompuu.
Inseneriakadeemia tegevuste perioodiks on 2023-2029, elluviijad ülikoolis on inseneriteaduskond, IT teaduskond, loodusteaduskond, õppeosakond, avatud ülikool ning tugisüsteemid. Inseneriakadeemia tegevustega saab lähemalt tutvuda siin.