Inseneriakadeemia TalTechis
Inseneriakadeemia on Eesti riigi, õppeasutuste, ettevõtete ja erialaliitude koostööalgatus inseneeria valdkonnas hariduse kvaliteedi tõstmiseks ja inseneride järelkasvu kindlustamiseks ning valdkonna populaarsuse suurendamiseks.
Inseneriakadeemia tegevuste perioodiks on 2023-2029, elluviijad ülikoolis on inseneriteaduskond, IT teaduskond, loodusteaduskond, õppeosakond, avatud ülikool ning tugisüsteemid.
Inseneriakadeemial on kolm fookust
- Inseneriks kujunemise teekaardi väljatöötamine ülikooli vaatest, et paremini kommunikeerida ja võimestada planeeritud tegevusi, täpsustada sekkumisloogikaid ning saavutada meetme tulemuslik elluviimine;
- Tüdrukutele insenerihariduse tutvustamiseks mõeldud huvihariduse pakkumine - Unicorn Squad võrgustiku tegevustes osaleb 2025. a lõpuks vähemalt 750 gümnaasiumineidu.
- Noore Inseneri Programm (NIP), mille eesmärk on pakkuda tehnika- ja insenerivaldkonnast huvitatud põhikooli viimase klassi ja gümnaasiumiklasside noortele TalTechi teadlaste, õppejõudude ja tudengite juhendamisel süvendatud teadmisi erinevates inseneeria valdkondades.
- Inseneride päevade raames külastatakse vähemalt 20 kooli aastas, eesmärgiga tutvustada inseneeriat üldhariduskoolides erialaliitude, Inseneriakadeemia partnerite ja TalTechi koostöös.
- Inseneeria valikainete pakkumine partnerkoolidele ja riigigümnaasiumidele – 2024/2025 õa viiakse erinevates Eesti gümnaasiumites üheksal korral läbi inseneeria valikkursust „Inseneeria ja tootmine“. Lisaks pakub TalTech valikaineid veel 16 gümnaasiumis.
- 2025. a töötab TalTech välja kaks inseneeria e-valikainet, mille kaudu saab pakkuda inseneeria valdkondadega seotud õpet erinevatele gümnaasiumitele ja ka kutseõppeasutuste õppijatele. Alates 2026. kuni 2029. aastani töötatakse välja igal aastal üks täiendav e-valikaine.
- Kooliõpilaste kaasamine tudengiprojektidesse – toetame TalTechi tudengiorganisatsioonide tegevust, kes kaasavad tudengiprojektidesse kooliõpilasi.
- Probleem- ja projektõppe (PPÕ) laialdasem rakendamine ja läbiviimine – inseneriakadeemia fookusõppekavade uuendamine; õppejõude toetamine uute õppematerjalide ja õppevara loomisel; töömaailma esindajate kaasamine õppetöösse; õppeassistentide ja lisaõppejõudude vajaduspõhine juurde värbamine.
- Õppekavaarendus, kvaliteediarendus ja õppetaristu uuendamine - üldpädevuste uuendamise ning lõimimisega erialaainetesse vaadatakse üle õppekavade sidusus ja keskendutakse tõhusat õppimist toetava õppe rakendamisele; arendatakse e-õpet ning digitaalset õppevara ning toetatakse hindamismeetodite ja -materjalide uuendamist; kaasatakse õppedisainereid, didaktikuid ja teisi õppearenduse spetsialiste; toetatakse fookusõppekavadel õppetaristu uuendamist.
- Õppejõudude professionaalse arengu ja järelkasvu toetamine - õppejõudude erinevate õppemeetodite omandamise ja erialaoskuste uuendamise toetamine; vanemate kursuste õliõpilaste kaasamine õppetöö läbiviimisesse toetamineettevõtetest kaasatud õppejõudude ja kaasjuhendajate pedagoogliste kompetentside arendamine; programmijuhtide, nende meeskondade ja teiste Inseneriakadeemia võtmeisikute juhtimisoskuste arendamine; uute, sh töömaailmast pärit õppejõudude värbamine.
- Individuaalse toe suurendamine, sh tudengitest mentorite ja õppeassistentide värbamine - õpianalüütika platvormi IntelliBoard kasutuselevõtt väljalangemisohus üliõpilaste varajaseks tuvastamiseks ja toetusmeetmete kavandmiseks; esmakursuslaste proaktiivne toetamine õppekorralduslikel teemadel; õppeassistentide kaasamine õppejõude toetamiseks suurte õpperühmade õpetamisel ja tudengitele individuaalsema toe pakkumisel; üliõpilastele tuge pakkuvatele inimestele koolituste või arendusprogrammide läbiviimine.
- Matemaatikaõppe täiustamine - kõigile fookuserialade esmakursuslastele matemaatika lisaharjutustundide pakkumine aine paremaks omandamiseks ja õpilünkade tasandamiseks; matemaatikaõppe tõhustamiseks ja matemaatikaainete sisuliseks arendamiseks analüüsi koostamine.
- Lõputööde soorituste parendamiseks täiendava toe pakkumine - kitsaskohtade kaardistamine üliõpilaste, juhendajajate ja programmijuhtide vaatest, kitsaskohtade vähendamise tegevusplaani koostamine ja sellest lähtuvate tegevuste elluviimine; ülikoolisiseste juhendajate ja töömaailmast kaasatud kaasjuhendajatele koolituste või arendusprogrammide korraldamine; erinevate sekkumisloogikate piloteerimine lõpetamiste tõhustamiseks (individuaalne nõustamine, lõputööde koostamise seminarid jm).
Inseneriakadeemia fookusõppekavad
- Keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia (BAK)
- Materjalitehnoloogia (BAK)
- Tootearendus ja robootika (BAK)
- Elektroenergeetika ja mehhatroonika (BAK)
- Teedeehitus ja geodeesia (integreeritud õpe)
- Ehitiste projekteerimine ja ehitusjuhtimine (integreeritud õpe) (Tallinnas ja Tartus)
- Hoonete sisekliima ja veetehnika (integreeritud õpe)
- Elektrotehnika ja mehhatroonika (MAG)
- Tootearendus ja tootmistehnika (MAG)
- Riistvara arendus ja programmeerimine (MAG)
Kontakt
Inseneeriakadeemia tegevusi kõrghariduses viiakse ellu Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi programmi „Inseneriakadeemia ja IT Akadeemia kõrghariduses“ raames. Eesmärk on, et inseneeria ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkondades kõrgharidustaseme õpe ja lõpetajate arv vastaks tööturu vajadustele.
Tegevuse tulemusena kasvab toetatavates valdkondades üliõpilaste vastuvõtt, väheneb väljalangevus, suureneb lõpetajate arv ja lõpetajate erialased teadmised ja oskused on kooskõlas tööturu vajadustega.
Tegevuste periood on 01.05.2023-31.08.2029, kogumaksumus 34 048 900 EURi. Täpsem info HARNO kodulehelt.