Tallinna Tehnikaülikool

Avapaneeli peaesinejad

Tutvustame konverentsi peaesinejaid

Marju Lauristin (veeb)

Marju Lauristin 

on Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste instituudi emeriitprofessor. Ta on olnud Tartu ülikooli meedia- ja kommunikatsiooni eriala õppejõud alates 1972 aastast. Sotsioloogina on ta tegelenud Eesti siirdeaja ühiskondlike muutuste analüüsiga, meedia ja kultuuri ning  lõimumisprotsessi uuringutega. Aastatel 1989-1994 ning 1999-2003 oli ta tegev Eesti poliitikas ja 2014-2018 oli ta Europarlamendi liige. Marju Lauristin on ESA auliige, Helsingi Ülikooli audoktor ja Euroopa Akadeemia liige.  

LAur KAnger

Laur Kanger

on Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi kestlike siirete professor. Ta on üks Suurte Siirete (Deep Transitions) raamistiku, mis mõtestab tööstusühiskonda läbi energia-, liikuvus-, toidu- ja teiste sotsio-tehniliste süsteemide pikaajalise koosarengu, väljatöötajatest. Tema teoreetiline töö hõlmab lisaks siirete arenguradu, süsteemiinnovatsiooni sekkumispunkte, radikaalsete innovatsioonide ühiskonda põimimist, kasutajate rolli siiretes ning energiaõiglust. Samuti on ta uurinud liikuvussiirdeid, energiatööstuse destabiliseerimist ning masstootmise ja digitaliseerimise pikaajalisi arengumustreid. Hetkel on tema põhiliseks uurimisvaldkonnaks Eesti Teadusagentuuri ja Euroopa Teadusnõukogu grantide toel tööstuslik modernsus ehk see, kuidas tööstusühiskondades vaikimisi omaks võetud arusaamad loodusest, teadusest ja tehnoloogiast võivad kestlikku pööret takistada.

Tarmo Soomere (ESAK)

Tarmo Soomere

on akadeemik, Läti ja Leedu teaduste akadeemiate välisliige, Tallinna Tehnikaülikooli rannikutehnika professor, rikkaliku rahvusvahelise teadustöö, teadusnõustamise ja teadusdiplomaatia kogemusega matemaatikust mereteadlane; Eesti teaduste akadeemia president 2014–2024. Ta on kahekordne riigi teaduspreemia laureaat, Postimehe aasta inimene 2005. a. jaanuaritormi ohtlikkuse lahtimõtestamise eest. Teda on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga 2014 Eesti rannikuteaduse maailmatasemele vedamise eest. Teadustöös keskendub ta Läänemere rannikuprotsesside iseloomu ja iseärasuste lahtimõtestamisele, nende käigu prognoosimisele ning merelt lähtuvate ohtude analüüsile kliimamuutuse kontekstis. Kui ta aastal 2017 nimetati pressisõbraks, märkis Postimees, et ta on ajakirjanduse kaasabil teinud hiilgavat tööd lähendamaks teadust ühiskonnale, seda otse ja ausalt, suhtekorralduslikke riukaid kasutamata, edendanud Eesti teadust ja ühiskonda ning aidanud teha head ajakirjandust.

II paneeldiskussiooni osalejad

Tutvustame teise paneeldiskussiooni esinejaid

Margit Sutrop (ESAK)

Margit Sutrop 

Tartu Ülikooli praktilise filosoofia professor, Eesti Tehisintellekti tippkeskuse (EXAI) eetika töörühma juht ja Riigikogu kõrghariduse toetusrühma juht

KAdri Männasoo (ESAK)

Kadri Männasoo

Tallinna Tehnikaülikooli majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi täisprofessor tenuuris

Katrin Tiidenberg (ESAK)

Katrin Tiidenberg

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osaluskultuuri professor

Eneli Kindsiko (ESAK)

Eneli Kindsiko

Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna, majandusteaduskonna kvalitatiivuuringute kaasprofessor, 2026.a Eesti inimarengu aruande toimetaja

Tanel Tammet (ESAK)

Tanel Tammet

Tallinna Tehnikaülikooli, tarkvarateaduse instituudi rakendusliku tehismõistuse täisprofessor tenuuris

Kaido Paabusk (ESAK)

Kaido Paabusk

Statistikaamet, peadirektori asetäitja andmeteenuste alal

Mari-Liis Sööt (ESAK)

Mari-Liis Sööt

Riigikantselei strateegiadirektor