Tallinna Tehnikaülikool

Phoenix_kingitus

Phoenix Contact toetas teadus- ja õppetööd elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi laborites ning kinkis EduNet (International Education Network) programmi raames tootmise automatiseerimise laborile seadmeid. Nüüd saame asuda tööle uutel PLC Next Tehnoloogia õppestendidel.
Suur tänu!

TalTech Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituut koos teiste kõrgkoolide ja erialaliitude esindajatega käisid 06.02.–07.02 Soomes teadmisi ammutamas ja kogemusi jagamas. Roheoskuste teema sai mitme nurga alt läbi kaalutud, Soome Tööstuste keskliidu ja Aalto ülikooliga mõtted vahetatud! Uuri galeriid!
Kõik see sai teoks kaaste- ja vastupidavusrahastu reformi „Ettevõtete rohepööre“ investeering 1 „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“ raames –Konsortsium 3 „Elektrienergia ja energeetika“.

Uuri galeriid meie FB-s

Guido Andreesen

Guido Andreesen jõudis konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaali ja esines ettekandega Eesti Teaduste Akadeemia saalis.
Ettekandes tutvustas Guido Andreesen metoodikat, kuidas võiks tegeleda alajaamades vananevate seadmete tõttu tekkinud väljakutsetega.

Karolina Kudelina

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur Karolina Kudelina oli edukas eestikeelse teaduse populariseerimiseks ja eesti teaduskeele edendamiseks toimunud artiklikonkursil, mille korraldasid Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Wikimedia Eesti.
Võistlusele esitati 53 artiklit 19-lt autorilt ning parimate vahel jagati 3200 eurot. Loodus- ja täppisteaduste ning meditsiinivaldkonna artiklite kategooriast võitis Karolina kolmanda koha artiklitega "Laagrite rikked", "Elektrimasinate diagnostika" ja "Ettenägev hooldus (elektrimasinad)".
Palju õnne!

Positron

TalTechi Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi meeskond jagas tulevastele tudengitele suunatud sündmusel Positron elektritarkust enam kui 5000. noorele. Sündmus tõi noortele lähemale sellised ühiskonnas olulised teemad nagu elektritootmine, elektri edastamine ehk see, kuidas jõuab elekter kodude ja tööstusteni, rohepöörde väljakutsed, tarbimine ja see, kuidas elektrit targalt tarbida.
Loe täpsemalt

Kuidas on parim rakendada rohestrateegiaid? Milline peaks olema Tallinna Tehnikaülikooli roll Eesti energiasüsteemide ja energiapoliitika kujundamisel? Neil teemadel peatuti kahe nädala eest toimunud energiamajanduse paneelis, milles osalesid  Kristen Michal, Alar Konist, Ivo Palu, Rutt Hints jt. ...

Workshop_DC

Saa osa! Oluline töötuba alalisvoolu innovatsioonist

22. novembril toimub taas juba neljas rahvusvaheline „Eesti alalisvoolu innovatsiooni töötuba“, mis toob kokku eksperdid akadeemilisest ringkonnast ja tööstusest, turupraktikud ja poliitikakujundajad. Sündmusel tutvustatakse ja arutatakse nendega läbi viimaseid arenguid ja innovatsioonipotentsiaal elamute alalisvoolu mikrovõrkude valdkonnas.  
Erinevalt tavapärasest vahelduvvoolupõhisest süsteemist pole alalisvoolu põhistes energiajaotussüsteemides probleeme sageduse stabiilsuse ega reaktiivvõimsusega ning kogu süsteemi hind on odavam. Alalisvoolu korral on energiat vaja töödelda vähemates astmetes, seega on kaod väiksemad ning päikesepaneelidest energiavoogude võrku juhtimine lihtsam. Õige kasutamise korral saab ehitiste energiatõhusust tõsta kuni 18 %.
Lisaks sellele aitab alalisvoolupõhine energiajaotus oluliselt parendada nõudluspõhist tarbimist ja tootmist, energiajulgeolekut, energiavahendamist ja energiavoogude suunamist, muutes seega hooned tulevikukindlaks ja ühilduvaks energiapöörde eesmärkidega.

Üritus algab 22. novembril kell 10.00 ja lõpeb kl. 17.00.
Töötuba korraldab akadeemik Dmitri Vinnikov (dmitri.vinnikov@taltech.ee)

Päevakava

Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli Mektory EnergyHub, Raja 15, 12618 Tallinn, Estonia
Üritusele registreerimine kestab 20. novembrini või seni, kuni kohti jätkub: https://forms.gle/3Gz6T3BirNfsdZnG9
Üritusest on võimalik osa saada ka kohale tulemata Zoomi vahendusel.
Registreerimine: https://forms.gle/75h7Qm6s2FConDyu7

Meie instituudis valmis uuringu  „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“. Uuringi tulemusi esitleti säästva linnavalgustuse seminaril, kus muu hulgas analüüsiti, kuidas liigne valgustus mõjutab inimest ja keskkonda ning mida on erinevad riigid häiriva valgustuse vähendamiseks ette võtnud.

Tutvu uuringu järeldustega siit

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab koostöös TalTechiga säästva linnavalgustuse seminari, kus antakse ülevaade keskkonnasõbralikust välisvalgustusest. Analüüsime, kuidas liigne valgustus mõjutab inimest ja keskkonda ning mida on erinevad riigid häiriva valgustuse vähendamiseks ette võtnud.

Seminari peateemaks on Taltechi koostatud uuringu  „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“ tulemused.  Lisaks kuulame valgustusdisaineri ning arhitekti vaadet jätkusuutlikule valgustusele, tutvume uusimate tehniliste lahendustega ning sõna saab LUCI (Lighting Urban Community International) ning Helsingi Aalto Ülikooli esindaja.

Loe täpsemalt

Offshore Wind Energy

Koostöös elektroenergeetika- ja mehhatroonika instituudiga toimub 12. juunil TalTechis ühepäevane konverents, mille fookuses on avameretuulepargid. Sündmuse korraldab organisatsioon nimega World Forum Offshore Wind (WFO), mis tutvustab ja propageerib tuuleenergiaga loodavaid võimalusi globaalsel tasandil. Koolituspäeva jooksul antakse ülevaade erinevatest turgudest, tuuleparkide rajamisega seotud keskkonnaküsimustest, tuuleturbiinidest, tuuleparkide elektrisüsteemidest, ehituslikest küsimustest, kasutamisest ja hooldusest. Lektorid on prof. Dr. Martin Skiba, Dr. Friedrich Koch, Dr. Fabian Wilk ning Jörg Asmussen

Ühepäevane konverents "Offshore Wind Energy"

Toomas Vaimann

Eesti noorte teaduste akadeemia (ENTA) valis 26. mail 2023 uueks presidendiks Tallinna tehnikaülikooli vanemteaduri, 2022. aasta Eesti Vabariigi tehnikateaduste alase teaduspreemia laureaadi ja elektrimasinate teadlase Toomas Vaimanni.

Loe artiklit siit

Mehhatroonikutest leiutajad loovad isejuhtiva auto algoritme

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi üliõpilased sööstavad võistlustulle ning võtavad mõõtu parimate tudengitega Euroopast, et kirjutada kõige tõhusam algoritm tuleviku isejuhtivale sõidukile.

Loe täpsemalt

Eesti energeetika on aastate jooksul läbi teinud märkimisväärseid muutusi, otsides tasakaalu majandusliku arengu, keskkonnasõbralikkuse ja energiasõltumatuse vahel. Nüüdseks oleme jõudnud sellel arenguteel keerulisse ajajärku.

Erinevate asjaolude kokkulangemise tulemusel oleme kohas, kus meie ees seisavad mitmed kiiret otsustust nõudvad valikud ja väljakutsed, kuid oluline on hoida fookust ka pikaajalistel strateegiatel ja eesmärkide täitmisel. Euroopas toimuv sõda koos Venemaa nafta- ja gaasiboikotiga kiirendavad vajadust loobuda fossiilkütustest. Samas sunnib maailma poliitiline olukord meid hindama rohepöörde eesmärkide teostatavust ja elluviimisvõimalusi ning ühiskonna arengu loogikat, sealhulgas suutlikkust.

Loe artiklit siit

Energia trilemma tulevikus – just niisugust nime kandis inseneritudengite korraldatud TalTech Energy Conference´i paneeldiskussioon, kus tähelepanu keskpunktis oli energiatootmise korraldus Eestis ja valdkonna järelkasv.

Energia trilemma tulevikus

Osalesid elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor Ivo Palu, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika ja maavarade asekantsler Timo Tatar ning ABB andmekeskuse lahenduste portfelli haldur Danel Türk. Modereeris Anet Marii Paumets.

Loe artiklit siit

2023. aastal tunnistati e-kursuse kvaliteedimärgi vääriliseks 66 kursust ülikoolidest, kõrgkoolidest ja kutseõppeasutustest üle Eesti.  
Märgi saanute hulgast esitati aasta e-kursuse tiitli nominendiks 8 e-kursust. Aasta e-kursus kuulutatakse pidulikult välja Digiõppe kvaliteedi kevadseminaril 19. mail 2023, sündmus on muu hulgas jälgitav üle veebi.
Meie instituudist pävisid kvaliteedimärgi järgmised kursused:

  • Tööstusautomaatika ja elektriajamid – Anton Rassõlkin, Tarmo Korõtko
  • Elektripaigaldiste projekteerimine – Madis Lehtla, Vahur Maask, Margus Leoste
  • Advanced Robotics – Valery Vodovozov, Madis Lehtla

Loe lisa: https://haka.ee/uudised/e-kursuse-kvaliteedimargi-saajad-on-selgunud-3/

Tallinna Tehnikaülikool tunnustas oma parimaid inimesi

Eesti Vabariigi 105. aastapäeva aktusel tunnustas Tallinna Tehnikaülikool 2022. aasta parimaid teadlasi, õppejõude, tugitöötajaid ning märkis ära parimad teadusartiklite autorid ja tudengid ning kuulutas välja aasta kultuuri-, spordi- ja tudengiteo.
Autasustatute hulgas on ka meie instituudi töötajaid:

  • Tehnikaülikooli aasta teadlane 2022 on instituudi juhtivteadur Dmitri Vinnikov.  
  • Tehnikaülikooli 2022. aasta parimad arendustööd:
    III koht – arendustöö „Tehisintellektil põhinev tööstusseadme seisundi monitooringu lahendus“, uurimisrühm koosseisus Argo Rosin, Tarmo Korõtko, Vahur Maask, Freddy Plaum, Taavi Möller, Innar Liiv, Sadok Ben Yahia, Ants Torim, Chahinez Ounoughi, Toomas Vaimann, Bilal Asad.
  • Tehnikaülikooli parimateks programmijuhtideks 2022. aastal on: mehhatroonika programmijuht prof Anton Rassõlkin.
  • Tehnikaülikooli 2022. aasta parimad tugitöötajad: instituudi õppekorralduse spetsialist Eve Kitt.

Kui Teaduste akadeemia president Tarmo Soomere loengukonkursi võiduviisiku välja kuulutas, tõstis ta esile TalTechi doktorandi Martin Sarapi head esinemisoskust. „Ta pakkus meile nauditavat sõnastust, mitmed pidasid teda kõige paremaks esinejaks,“ avaldas Soomere.  Loe lähemalt
Artikkel ilmus portaalis Novaator Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi "Teadus 3 minutiga" raames