Tallinna Tehnikaülikool
BPA

BPA Saaremaa toimekeskus

 

BPA

Alates 1990. a kuulub UNESCO MaB võrgustikku Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala, mis hõlmab suurimaid saari – Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi ja Ruhnu.

See hõlmab haldusüksustest Saare- ja Hiiu maakonda tervikuna, Lääne maakonda jääva Vormsi valla ning ümbritsevaid merealasid Läänemeres, Väinameres ja Liivi lahes. Lääne-Eesti saartel on säilinud kestliku looduskasutuse pärandkultuuri, sellega seotud külamaastikke ja pärandkooslusi rohkem kui mitmel pool mujal Eestis. Tuleviku majandusarengu väljavaadetes on olulisel kohal kohalikud loodusvarad – mets, meri, ravimuda, puhas keskkond jm, mida tuleb kasutada vastutustundlikult ja jätkusuutlikult. 

Külasta kodulehte!

02.02.2024 kinnitas kliimaminister Kristen Michal Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala nõukoja ja toimekeskused. Nõukoda koosneb 12 inimesest, kelle liikmete hulka kuulub ka Kuressaare kolledži direktor Merit Kindsigo. Nõukoja ülesanneteks on nõustada biosfääri programmiala tegevuskava koostamist, kinnitada tegevuskava ning hinnata igal aastal selle täitmist.

Saaremaa toimekeskuseks määrati TalTech Kuressaare kolledž (katab Saaremaa, Muhu ja Ruhnu vallad) ning Hiiumaa toimekeskuseks on SA Hiiumaa Arenduskeskus.

Osale loodusvaatluse väljakutses

27. märtsil 2025 möödub 35 aastat Lääne-Eesti saarte biosfääri programmiala loomisest. Programmiala oluliseks eesmärgiks on suurendada inimeste teadlikkust piirkonna loodusväärtustest. Looduses liikumine annab suurepärase võimaluse avastada ja teadvustada meie mitmekesist maastikku ja elurikkust.

Väljakutse "Avasta Lääne-Eesti saarte elurikkus" toimub 27.03. - 31.12.2025

KUIDAS OSALEDA?
 
BPA
Vaatluse tegemiseks kasuta Keskkonnaagentuuri 𝐋𝐨𝐨𝐝𝐮𝐬𝐯𝐚𝐚𝐭𝐥𝐮𝐬𝐭𝐞 𝐧𝐮𝐭𝐢𝐫𝐚𝐤𝐞𝐧𝐝𝐮𝐬𝐭. Laadi tasuta alla Google Play’st või App Store’ist.
 
  • liigu looduses ja hoia käepärast mobiiltelefon
  • märka enda ümber elurikkust ja tuvasta huvipakkuv liik
  • vaatluseks sobivad kõik liigid, sh kaitsealused ja võõrliigid
  • vaatlusi võid teha ka looma jälgede, tegevusjälgede, häälitsuste ja väljaheidete põhjal
  • vaatlusi võid sisestada ka siis, kui liiki määrata ei oska, kuid siis tee kindlasti liigist foto, video või helisalvestus
  • vali rakendusest projektide alt ”Biosfääriala 2025”
  • veendu, et kohatud liigi leiukoht oleks kaardil õigesti märgitud (ka siis, kui sisestad vaatlust tagantjärgi mujal).
 
PANE TÄHELE!
 
Väljakutse vältel on fookuses erinevaid liigid, kelle kohta ootame teatud perioodil vaatlusi (nt kahepaiksed, roomajad, põldudel peatuvad hanelised, kullerkupp, aastaliigid jms).
 
Väljakutses osalemiseks lähevad arvesse siiski kõik vaatlused, mida nimetatud ajavahemikul teostatakse.
 
Kõigi vaatlejate vahel loositakse välja auhinnad korraldajatelt: TalTech Kuressaare kolledž, Hiiumaa Arenduskeskus, Keskkonnaagentuur, Biosfäärialal tegutsevad ettevõtjad