Värskes Mente et Manus: sukeldu programmeerimise matemaatikasse, kiika tulevastesse tippkeskustesse, süvene väljalangevuse anatoomiasse; loe insenerikunstist, jalgpalliakadeemia unistusest ja tudengite magusvalusatest talimängudest ning aita leida ülikooli sünnitunnistus. Ja muidugi kõik meie aasta parimad!

Ajakirja kaanepersooniks on Pawel Sobocinski, Poola juurtega Austraalia haridusega Euroopa teadlaskarjääriga tarkvaraprofessor, kes on südameasjaks võtnud tarkvara ja tehisintellekti töökindluse ja usaldusväärsuse ning uue põlvkonna tarkvarateadlaste koolitamise. Samal ajal, kui temast on saanud Eesti patrioot, on ta on kutsutud kõneleja paljudel konverentsidel üle ilma, sest tal on üsna erilised mõtted: läheneda tarkvara programmeerimisele teistmoodi matemaatikaga ning tehisintellektile koos filosoofide ja eetikateadlastega. Mis ta Eestisse tõi, kuidas kasvatada parimaid teadlasi, kuhu viib meid tehisintellekti areng, millest ta unistab ja miks talle meeldib Eesti, loe pikast intervjuust Trialoogi portaalis või Mente et Manu ajakirjas.
Hiljuti sai Tallinna Tehnikaülikool rõõmustava teate: riik eraldas seitsmeks aastaks seitse miljonit eurot kahele meie teadlaste juhitud tippkeskusele, millest üks keskendub energiatõhususele ja teine ringmajandusele. Fakt, et energiatõhususe tippkeskust juhib Eesti avalikkusele hästi tuntud akadeemik Jarek Kurnitski ning strateegilise mineraalse ja süsinikupõhise ressursi ringmajanduse tippkeskust professor Riina Aav, on mitmete teadlaste sõnul juba iseenesest väga tugev kvaliteedimärk. Millised olid aga raha taotlemisel nende tippkeskuste eelised ja kui suuri pingutusi tuli teha, et riik oma õla tugevalt alla paneks, loe siit.
Liiga palju, liiga raske, igav eriala, sõpru ei ole, süsteemist ei saa aru… Alati leidub üliõpilasi, kes avastavad ülikooli tulles, et see pole nende jaoks, ja katkestavad õpingud. Mingi määrani on see elu loomulik osa, kuid ilmselt pole ülikooli, kes ei tahaks, et väljalangevus oleks väiksem ja et rohkem tudengeid lõpetaks õpingud ettenähtud ajaga. Mida selleks teha? TalTechi õppeprorektor prof Hendrik Voll kutsus vestlusringi kolleegid Euroopast. Väljalangevuse olemust, põhjusi ja lahendusi lahkasid Hendrik Voll, Taani Tehnikaülikooli rektor prof Anders Bjarklev, Eindhoveni Tehnikaülikooli magistriõppe prorektor prof Paul Koenraad ja Riia Tehnikaülikooli rektor prof Tālis Juhna.
Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud ja tudengid annavad alates 2023. aasta sügisest valikaineid vastavatud Mustamäe Riigigümnaasiumis (MURG). Esimesel õppeaastal on kokku 19 valikainet, mis ulatuvad energeetikast ja põnevast toidumaailmast kuni Eesti rahvakultuuri pärandini. Loe Trialoogist lähemalt, kuidas ja millega harib TalTech Mustamäe Riigigümnaasiumi noori.
Ideaaljuhul võtavad õppetöös loodavad tudengiprojektid ette päriselulised probleemid nii, et võidavad kõik – tudeng väärtusliku kogemuse näol ja uuritava teema omanik põhjaliku ja kasuliku sisendi näol. Just nii juhtus turundusuuringute magistriõppe aine projektitöös, kus võeti luubi alla oma koduülikooli TalTechi bränd ja turundus. Loe siit, kuidas turundusuuringu magistrikursusest sai sisukas sisend ülikooli turundusele.
FinEst targa linna tippkeskuse pilootprojektis teadlaste välja arendatud ja ülikooli aasta arendustöö auhinna võitnud DigiAuditi platvorm on jõudnud kinnisvaraomanikeni. DigiAudit võimaldab reaalajas jälgida ja analüüsida hoonete energiakasutust ning sisekliima näitajaid. Loe lähemalt siit.
Uute inimeste ja positsioonide rubriigis saab lugeda seitsmest professorist ja ühest peatoimetajast: biomarkerite optika nooremprofessor Jana Holmar, töö ja riskijuhtimise nooremprofessor Marina Järvis, tehnoloogia valitsemise ja kestlikkuse tenuuriprofessor Vasileios Kostakis, digitaalse tootmise nooremprofessor Vladimir Kuts, innovatsiooni ja teadmussiirde nooremprofessor Merle Küttim, innovatsiooniuuringute tenuuriprofessor Veiko Lember, ettevõtluse tenuuriprofessor Aki Harima, ja Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur.
Möödunud aastal aasta tudengiteo auhinna pälvinud TalTech Business Forum tuleb taas ja suuremana kui kunagi varem. 27.–28. märtsil toimuv tudengitelt tudengitele korraldatav TalTech Business Forum on kahepäevane äriteemaline konverents, mille eesmärgiks on pakkuda noortele põnevaid uusi teadmisi läbi tuntud inimeste kogemuste, teadmiste ja edulugude, esitluste, paneeldiskussioonide ning töötubade. Esmakordselt on võimalik ürituse pealaval toimuvat jälgida otseülekandena ja koos veebivaatajatega ootame enam kui tuhandet osalejat. Loe korraldustiimist portaalist Trialoog.
Virumaa kolledžis toimunud koolide ja ettevõtete koostööseminaril arutleti tuleviku tööjõuvajadusi maakonnas. Millist tööjõudu Virumaa vajab, loe portaalist Trialoog.
Kui Eesti Muuseumiühing koostöös muinsuskaitseameti ja Eesti Kultuurkapitaliga andsid välja Eesti muuseumiauhindu ehk Muuseumirotte, siis TalTechi muuseumi näitus „Ain Toim. Insenerikunst“ oli üks aastanäituse kategooria kolmest nominendist, kõrvuti selliste gigantidega nagu KuMu ja ERM. Loe siit, kuidas insenerikunst viis TalTechi muuseumi auhinnagalale.
Kas sa tead, mis juhtus Käärikul Üliõpilaste Talimängudel? Tehnikaülikoolist seadis oma sammud Kääriku spordikeskusesse ligikaudu 130 esindajat ja pärast ligi 20 spordiala sai õppeprorektor Voll rektoraatide arvestuses esikoha ning Talimängude üldvõitja väljakuulutamisel kõlas Tallinna Tehnikaülikooli nimi. Aga… Mis aga ja miks see nii valus oli, loe siit.
2023. aasta lõpul valminud ja veebruaris ametlikult avatud Raja Jalgpallihall toob TalTechile juurde pallimänguala, millele hakatakse looma ka professionaalseid jalgpallivõistkondi ning seda loomulikult ülikooli enda tudengitest. Euroopa mõistes teeb see Tallinna Tehnikaülikooli haruldaseks, sest pole just palju kõrgharidusinstitutsioone, kes saavad oma liikmeskonnale lubada sportlikku väljundit maailma kolme suurima pallimänguala – korvpalli, võrkpalli ja jalgpalli kõikidel tasemetel, harrastajatest professionaalideni. Millest veel unistame, loe siit.
Tänavu tähistab Tallinna Tehnikaülikool 106. aastapäeva. Aegade jooksul oleme aga tähistanud oma sünniaastana ka 1936. aastat ja 1880. aastat. Millest algab tehnikaharidus ja kust leida sünnitunnistus, loe siit.
Aga see pole veel kõik! Mente et Manu kevadnumbris on aukohal Tehnikaülikooli tipud aasta teadlastest ja parimaist õppejõududest ägedaimate tudengite ja tegudeni, lisaks parimad artiklid, arendustööd, kultuuri-, spordi- ja roheteod. Loe kõigist põhjalikumalt ajakirjast!
