
2024. aastal alustasid TalTechis tegevust kuus tippteadusel põhinevat fookustippkeskust, mille eesmärk on tugevdada koostööd ettevõtetega ning suurendada välisrahastuse mahtu.
Senini on TalTechi koostööettepanekud ettevõtetele tuginenud peamiselt üksikute teadusrühmade kompetentsidele. Paljud Eesti ettevõtted, kes investeerivad teadus- ja arendustegevusse ning vajavad kvalifitseeritud tööjõudu, tunnevad neid teadusrühmi ja nende võimalusi üsna hästi. Ettevõtete esindajad osalevad ka õppetöös, üliõpilased sooritavad praktikaid, toimuvad karjääripäevad ja muud kokkupuutepunktid.
Samas peitub märkimisväärne potentsiaal erinevate teadusrühmade, erialade ja teaduskondade teadmiste ühendamises. Just niisugustest koostöövormidest sünnivad uued ideed ja lahendused, mis aitavad kaasa nii majanduse kui ühiskonna arengule. Kui koostöö toimub selgete teemavaldkondade raames, kasvab ka ettevõtete ja erialaliitude huvi ning tekivad eeldused suuremahulisteks koostööprojektideks.
Fookustippkeskuste kompetentsid põhinevad kahtlemata tipptasemel teadusel – seetõttu võib neid enesekindlalt kutsuda tippkeskusteks.
Loe edasi Trialoogi portaalist
Tutvu tippkeskustega:
Teadusmahuka toomise ja tehnoloogiapöörde võimestamiseks Eestis on vajalik luua seosed erinevate tehnoloogiate kombineerimiseks tootmisesse – nii teadmiste tasemel kui ka tehnoloogiate rakendamise tasemel. Eesmärgiks on koondada need valdkonnad/tehnoloogiad fookustippkeskusesse, et pakkuda tööstussektorile võimalikult terviklikke lahendusi teadusarendustegevuseks ja innovatsiooniks järgmistes valdkondades:
- tootmise automatiseerimine ja optimeerimine
- kvaliteedisüsteemide arendamine
- koostöörobootika ja operaator 4.0 sensoorika inimressursi võimestamiseks tootmisprotsessis
- ettevalmistumine teaduspoolelt EL-s toodete ja tootmisprotsesside rohe- ja digipassistamiseks (koostöö CIRPASSiga)
- toetada tööstusettevõtete valmisolekut kestlikkusaruandluseks (ESG)
- tehisintellekti rakendamine erinevates tootmise planeerimise, projekteerimise ja testimise faasides
- digikaksikud ja virtuaalreaalsuse lahendused simuleerimiseks ja testimiseks
- paindlik testimine ja prototüüpimine 3D-printimise tehnoloogia abil
- erinevate materjalide kasutamise võimekus (metallid, betoon, plastid, komposiidid)
- materjalitehnoloogia kompetentsid
- tootmistsükli modelleerimine, ärimudelite analüüs
- äri kestlikkusemudelid vastavas tootmissektoris
- kosmose- ja kaitsetööstuse sektorite arengute toetamine
- kiibitehnoloogiate arendamine
Juhib: Tauno Otto
Keskuse eesmärgiks on edendada innovatsiooni ja jätkusuutlikkust puidu väärindamise tööstuses, ühendades teadusuuringud reaalsete tööstuslike lahendustega. Tippkeskus ehitab koostööplatvormi, kus tööstuse juhid, teadusasutused, organisatsioonid ja valitsusasutused tulevad kokku, et töötada välja tipptasemel tehnoloogiaid, mis tõstavad puiduressursside väärtust. Jõupingutusi ühendades püüab keskus luua jätkusuutlikke tavasid, mis nihutavad puidu väärindamise piire – tagades kõigile keskkonnateadlikuma ja ressursitõhusama tuleviku.
Juhib: Andres Krumme
Keskuse eesmärgiks on tõsta Eesti energeetika konkurentsivõimet, nõustada Eesti energeetikasektorit ning edendada innovatsiooni ning teadus- ja arendustegevust energeetikasektoris. Keskus koondab TalTechi energeetika alased kompetentsid ja potentsiaal ühtseks tervikuks, olla sisuliselt ainsaks ja peamiseks energeetika alaseks laiapõhjaliseks taduskeskuseks Eestis. Samuti saavutada energeetika alase teadus- ja arendustegevuse välisfinantseerimise oluline kasv ning arendada energeetika alast rahvusvahelist koostööd.
Juhib: Argo Rosin
Fookustippkeskuse missiooniks on, et Eesti inimene elaks rohkem aastaid tervena. TalTechis välja töötatud tehnoloogiad ja teadustöö toetab lisaks ennetusele ka tervislikke eluviise ja aitavad ka krooniliste haigustega inimestel elada paremat elu ning panustada ühiskonda. Tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskuse eesmärk on toetada inimesi kogu nende elukaare jooksul – alates varasest riskihindamisest kuni tervisetehnoloogiate abil paranenud elukvaliteedini.
Juhivad: Jana Holmar ja Pirjo Spuul
Keskuse eesmärk on tõsta Eesti merenduse ja mereuuringute rahvusvahelist konkurentsivõimet ning edendada teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni merendussektoris aastaks 2035. Ühtlasi koondada TalTech merenduse alased kompetentsid ja potentsiaal ühtseks tervikuks ning saavutada merendusalase teadus- ja arendustegevuse finantseerimise oluline kasv. Lisaks arendada andmete ja mudelite põhist ning tehisintellektile tuginevat digitaalplatvormi sinimajanduse kestlikuks arenguks.
Juhib: Merit Kindsigo
Fookustippkeskuse peamiseks eesmärgiks on siduda AI-põhised lahendused ühiskondlike väljakutsetega. Selleks koondab keskus TalTech-i AI kompetentsid, loob "TALTECH-AI", mis liidestab kolm peamist AI kasutamise suunda ülikoolis (õppekavades, ülikooli protsessides, õppetöös), pakub AI-alaseid koolitusi nii ülikoolis kui ka partneritele jpm.
Juhib: Sven Nõmm
Artiklid
- 13.06.2024 TalTechi fookustippkeskused loovad uusi võimalusi (ettevõtlus)koostööks
- 20.11.2024 Puidusektor - Eesti võimalus kasvuhoonegaaside vähendamisel ja eksprodituru kasvatamisel
- 4.12.2024 Kas kõik võivad AI ajastul õigusteenust pakkuda?
- 10.12.2024 Sven Nõmm: tehisintellekt kui ühiskondlik väljakutse ja võimalus
- 5.02.2025 Mida parem mereanalüüs, seda parem mereringe
- 12.02.2025 Teadus, mis päästab elusid
- 27.03.2025 Andmete energia kui energeetika tulevik