Tallinna Tehnikaülikool

Sooviksid põhjalikult mõista, kuidas töötavad suured masinad, keerulised süsteemid ja seadmed? Kui tahad seilata maailmameredel või olla tunnustatud spetsialist kaldapealses merendusettevõttes ja teenida selle eest head palka, siis laevamehaanika on just sinu jaoks!

Eriala sisu

Laevamehaanika eriala õpe kestab neli aastat, millele lisandub üks aasta merepraktikat.

Kolmandal õppeaastal läbid laevamotoristi koolituse koos kahekuulise laevamotoristi merepraktikaga. Kõik õppijad omandavad praktilised oskused teha lukksepa- ja keevitustöid, metallide lõiketöötlemist ja teisi laeval vajalikke töid. Kui koolitus edukalt läbitud, on sul õigus taotleda motoristi kutsetunnistust, millega võid juba praktika ajal saada tasuva töökoha.

Pärast kolmandat õppeaastat lähevad õppijad aastasele merepraktikale: laevamehaanika või laeva elektrimehaanika praktikale vastavalt enne õpitud erialale. Kui aastajagu praktikat merel läbitud, ootab sind ees juba süvendatud erialaõpe vastavalt sinu valitud suunale.

  • Laevamehaanika suunal õpid käitama ning hooldama kõiki laevamehhanisme ja süsteeme, pea- ja abimasinaid. Tulevikus on sinu juhtida kümnetesse tuhandetesse kilovattidesse ulatuva võimsusega diiselmootorid, katelseadmed, arvukad abimehhanismid ning torustiku-, automaatjuhtimise-, alarmsignalisatsiooni- ja muud süsteemid. Kaubalaevadel on laevamehaanikute hoole all tavaliselt ka elektri-, elektroonika- ja külmutusseadmed ning –süsteemid. Kõik peab toimima nagu kellavärk!

  • Laeva elektrimehaanika suunal õpid hooldama ja töös hoidma laeva elektrijaama, elektrienergia jaotussüsteeme ning elektritarbijaid, samuti laevamehhanismide automaatjuhtimissüsteeme, laevasiseseid arvutivõrke, kommunikatsioonivahendeid, navigatsioonisüsteeme jpm. Laeva elektrimehaanikuid vajatakse suure elektrienergiatarbega laevadel, eeskätt reisi- ja kruiisilaevadel ning loomulikult laevadel, mis liiguvad elektrimootorite jõul.

Sellel õppekaval õppima asudes on võimalik saada tasemeõppes osalemise toetust. Rohkem infot toetuse kohta leiad Eesti Töötukassa kodulehelt.

Peamised õppeained

Laevade kõige tähtsamad jõuallikad on diiselmootorid. Aines õpid tundma diiselmootorite tööpõhimõtet, erinevate mootoritüüpide ehitust ja nende kasutamist.

Õpid selgeks elektrotehnika põhimõisted, -seadused ning rakendusviisid läbi praktiliste tegevuste.

Peale diiselmootorite on kõigis laevades väga palju mitmesuguseid abimehhanisme. Nendeks on pumbad, kompressorid, ventilaatorid, separaatorid, külmutus- ja kliimaseadmed jpm. Selle aine käigus õpid tundma kõigi nende mehhanismide tööpõhimõtteid, ehitust ja kasutamist.

Miks õppida laevamehaanikat just TalTechis?

  • Rahvusvaheliselt tunnustatud töödiplomiga saad rakendada oma teadmisi, töötades maailma eri paigus nii merel kui maal, ja olla kõrgelt tasustatud spetsialist. Meie vilistlastega võid kohtuda merel, nafta puurjaamas, laevaehituse või -remondi ettevõttes, aga ka eraettevõtluses nii inseneri, müügi-, projekti- kui ettevõtte juhina. Ka haridusvaldkonnas kohtab meie vilistlasi, nii õppejõu kui mereakadeemia direktori rollis.
  • Mereakadeemial on uus avamerejaht Tuulelind, mida meie üliõpilased saavad oma õpingute raames kasutada – võimalik on võtta purjetamise teooria ja praktika õppeainet, võistelda suvistel regattidel ning seilata Tuulelinnuga erinevatele mereüritustele ja -päevadele. See annab sulle hea võimaluse oma meresõidualaseid teadmisi praktikas rakendada, arendada võitlusvaimu ja meeskonnatööd ning üleüldse nautida meremõnusid.
  • Mereakadeemia üliõpilasena oled täieõiguslik Tallinna Tehnikaülikooli üliõpilaskonna liige, kellele laienevad kõik TalTechi üliõpilaste õigused ja pakutavad teenused. Vähetähtis pole ka see, et laevamehaanika eriala üliõpilastele on tagatud tasuta toitlustus kolm korda päevas ja vormiriietus.
  • Kuula ka podcasti, kus TalTechi laevamehaanika programmijuht Taavi Tamm ja antud eriala vilistlane ning tegev vanemmehaanik Tarmo Post tutvustavad laevamehaanika eriala!

Tulevik

Kes saab sinust pärast lõpetamist?

Eriala lõpetanuna saad rahvusvaheliselt tunnustatud laevaohvitseri töödiplomi. Vastavalt spetsialiseerumisele võid töötada:

Vahimehaanikuna piiramatu võimsusega laevadel. Kogemuste lisandudes võid tõusta teiseks ja vanemmehaanikuks nii Eesti kui paljude teiste riikide lippude all sõitvatel laevadel. Maismaal leiad töökoha ka kaldaettevõtetes, tööstuses või energeetikas.

Laeva elektrimehaanikuna piiramatu võimsusega reisilaevadel või mitut tüüpi eriotstarbelistel laevadel, näiteks jäämurdjatel. Maismaal võid leida rakendust tööstuses ja ka energeetikasektoris, näiteks elektrijaamades.

Võimalused töötamiseks väljaspool Eestit

Kui kool edukalt lõpetatud, on sul vajalik ettevalmistus ja oskused teha erialast tööd kõikjal maailmas Arktikast Antarktikani.

Kas sobib mulle?

Eriala sobib sulle, kui oled praktilise mõtlemisega, sulle meeldib tehnika ning tahad teada saada, kuidas asjad töötavad. Oled vastutustundlik, iseseisev ning õpihimuline.

Kindlasti käib meremehe elu juurde reisimine, erinevate kultuuride tundmaõppimine ning elukestev õpe. Osad tudengid on juba enne lõpudiplomi kättesaamist paar tiiru maailmale peale teinud. Enne merepraktikale minekut tuleb läbida ka tervisekontroll ning esitada tervisetõend (tervisekontrolli tegemise õigusega arstide nimekirja leiad sellelt Terviseameti leheküljelt).

Kui tahad Mereakadeemiast ja erialast rohkem teada, tule meile aastaringselt tudengivarjuks!

Põnevat lisainfot

  • Vaata paneelvestlust Eesti Mereakadeemia 2024 Avatud Uste Päeval: pilguheit erialasse
  •  Loe artiklit "Mandri ja suursaarte vahelise laevaühenduse tugevdamiseks projekteeritakse ainulaadset aku-vesiniku parvlaeva"
  • Mark-Mihkel: TalTechi Mereakadeemia haridus ei jätta hätta ka maal.  Loe lähemalt siit.

Laeb infot...