Maailma meredel sõidab korraga üle 100 000 laeva. Oled sa kunagi mõelnud, kuidas laeva merel navigeeritakse? Kuidas kapten teab, et valitud kursil pole vanu vrakke, madalikke või hoopis teravaid karisid? Veealune maailm tundub sulle põnev ja avastamisväärne?
Kui jah, siis Mereakadeemia veeteede haldamise ja ohutuse korraldamise eriala on täpselt sinu jaoks!
Eriala sisu
Veeteede haldamise ja ohutuse korraldamise erialal saad teadmisi veeteede projekteerimise ja märgistamise kohta. Õpid tegema hüdrograafilisi mõõdistusi ja teisi mereuuringuid. Samuti saab sulle selgeks merekaartide koostamine.
Peamised õppeained
Veeteede navigatsioonimärgid
Annab sulle teadmised veeteede navigatsioonimärkidest ja ujuvmärgistuse süsteemist nii merel kui ka sisevetes ning nende paigaldamise meetoditest ja põhimõtetest. Aines käsitleme nii merealade kui ka sisevete valgusallikate, valgusoptiliste süsteemide tööpõhimõtteid. Tutvume raadiotehniliste, akustiliste ja elektromagneetiliste navigatsiooniseadmetega.
Veeteede projekteerimine
Õpid, kuidas kavandada ja projekteerida laevateesid. Lisaks saad teadmised, kuidas tuleb projekteerida navigatsioonimärgistust üldkasutataval veeteel, sadama akvatooriumis ning sisevetes.
Hüdrograafia alused
Õpid, kuidas mõõdistada merepõhja ning avastada allveeobjekte. Aines käsitleme hüdrograafiliste tööde sisu ning hüdrograafiliste mõõdistuste teaosamise korda. Lisaks saad teadmised hüdrograafiliste mõõdistusseadmete ning muude hüdrograafiaga seotud teemade kohta.
Tutvu veeteede haldamise ja ohutuse korraldamise õppekava täisversiooniga

Miks õppida Veeteede haldamist ja ohutuse korraldamist just TalTechis?
TalTech Eesti Mereakadeemia on ainukene õppeasutus Eestis, mis pakub merendusalast rakenduskõrgharidusõpet. Meil õpetavad merendusvaldkonna eksperdid ja tippspetsialistid, kellel on lisaks põhjalikele teoreetilistele teadmistele ka pikaajaline praktiline töökogemus.
Mereakadeemia üliõpilasena oled täieõiguslik Tallina Tehnikaülikooli üliõpilaskonna liige, kellele laienevad kõik TalTech üliõpilaste õigused ja pakutavad teenused.
Mereakadeemial on uus avamerejaht Tuulelind, mida meie üliõpilased saavad oma õpingute raames kasutada – võimalik on võtta õppeainet „Purjetamise teooria ja praktika“, võistelda suvistel regattidel ning seilata Tuulelinnuga erinevatele mereüritustele ja -päevadele. See annab sulle hea võimaluse oma meresõidualaseid teadmisi praktikas rakendada, arendada võitlusvaimu ja meeskonnatööd ning üleüldse nautida meremõnusid.

Tulevik
Kes saab sinust pärast lõpetamist?
Lõpetajana oled Rahvusvahelise Hüdrograafiaorganisatsiooni (IHO) standardile vastav kõrgharidusega spetsialist, kes aitab tagada meretranspordi ohutu liiklemise Eesti ja rahvusvahelistes vetes.
Oled oodatud tööle hüdrograafina, merekartograafina, laevateede projekteerijana, geoinformaatika spetsialistina, navigatsioonimärgistuste spetsialistina nii Eesti kui välismaa hüdrograafia, geodeesia ja rannikumere insenertehnika ettevõtetes. Samuti vajavad spetsialiste riiklikud institutsioonid nagu Veeteede Ameti või Maa-amet.
Lõpetajate erialaspetsiifilised teadmised ja oskused mängivad olulist rolli näiteks veealuste gaasijuhtmete (nt Nord Stream), tehissaarte (nt Dubai tehissaared), naftapuurtornide ja sadamate ehitamisel. Samamoodi allveeobjektide (nt vrakid, allveelaevad) ja maavarude (nt nafta, gaas) avastamisel ja kaardistamisel merel.
Veeteede haldamise ja ohutuse korraldamise eriala lõpetajad on inseneride "veealused silmad", kelleta ei saaks toimuda ükski eespool nimetatud töö!
Kas sobib mulle?
Seda eriala õppides ei pea kartma, et töö muutub rutiinseks - pead alati olema valmis uuteks väljakutseteks ja reisimiseks. Kasuks tuleb hea keskendumisvõime, sest selles valdkonnas tuleb teha tööd metoodiliselt ja järjekindlalt. Oluline on võime analüüsida erinevaid andmeid kompleksselt, sest sageli tuleb arvesse võtta mitmeid näitajaid.
Kui tahad Mereakadeemiast ja erialast rohkem teada, tule meile aastaringselt tudengivarjuks!
Põnevat lisainfot
TalTechis veeteede haldamist ja ohutuse korraldamist õppiv 23-aastane Fred Kristian Liivamägi on merehariduses juba teisel ringil: 2016. aastal lõpetas ta Eesti Merekooli cum laude laevajuhina. Laeval töötades tekkis noormehel huvi mereohutuse ja hüdrograafia vastu ning nüüd on võimalusi tuleviku tööks on nii palju, et lausa raske valida.
Loe intervjuud
Tallinnast pärit Laura Valk õpib kolmandal kursusel veeteede haldamist ja ohutuse korraldamist ja on sealsamas ka rühmavanem.
Loe intervjuud
Seikluslikus keskkonnasaates JÄLG käis Marko Matvere koos TalTech Eesti Mereakadeemia dotsent Inga Zaitseva-Pärnastega merel, et uurida merepõhja kaardistamist veeteede ohutuse seisukohast.
Vaata saatelõiku
Keskkonnasaates JÄLG käis Marko Matvere koos veeteede haldamise ja ohutuse korraldamise eriala tudengitega uurimas Pakri pankrannikut.
Vaata saatelõiku
