Instituudist
Uurimisrühmad
Meie teadlased tegelevad paleokliima ja keskkonnauuringutega, maapõueressursside, geokeemia, paleontoloogia, meregeoloogia, hüdrogeoloogia jt geoteaduse suundadega.
Õppetöö
Geoloogia instituut vastutab maapõueressursside bakalaureuse- ja magistriõppekavade eest, mille eesmärgiks on maapõuespetsialistide ja mäeinseneride koolitamine Eestis. Geoloogia ja geotehnoloogia doktoriõpe kuulub füüsikaliste loodusteaduste õppekavasse.
Laborid ja teenused
Instituudi kaasaegsed laborid toetavad teadusuuringute läbiviimist ja õppetööd ning võimaldavad pakkuda analüüsi- ja teadmusteenuseid ka väljapoole ülikooli.
Tegevused koolidele
Geoloogia instituut tutvustab õpilastele ja õpetajatele läbi erinevate õppe- ja silmaringi laiendavate tegevuste maapõue ja inseneeria maailma.
Toimumas
Geoloogia instituudi täienduskoolitus
7.-8. novembril korraldas geoloogia instituut koolituse teemal "Lõhkematerjalid ja lõhketööd: ohutus, seadusandlus ja tehnilised aspektid".
Mäeinseneride koolitus. Lektor Tõnu Tomberg. Foto: Karin Robam (TalTech)
Geoloogia instituudi sügispäevad Särghaual
Särghaua kiviaida ees. Sügispäevad 2024. Foto: Gennadi Baranov.
31. oktoobril kogunes Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituudi tegus kollektiiv Särghaua õppekeskusesse, et pidada maha üldkoosolek ja arutleda õppekeskuse tuleviku üle. Kirja sai pandud hulk häid ideid, mille teostamise suunas nüüd samme seada. Suur tänu kõigile kaasamõtlejatele – ja eriti suur tänu leemekulbiliigutajatele! Järgmisel aastal jälle!
GHGT-17 konverents (17th Greenhouse Gas Control Technology Conference) Kanadas Calgarys
Alla Šogenova (TalTechi geoloogia instituut) osales 20.-24. oktoobril Calgarys toimunud 17. kasvuhoonegaaside kontrolli tehnoloogia alasel konverentsil, mis keskendus CO2 kogumisele, kasutamisele ja geoloogilisele säilitamisele (CCUS).
Umbes 1500 teadlast, tööstusjuhti, poliitikakujundajat ja tehnoloogiate pakkujat kogu maailmast olid kogunenud, et arutada uusimaid arenguid, tulevikustsenaariume, tehnoloogilisi uuendusi ja kasvuhoonegaaside vähendamise strateegiaid. Pärast juhtivate teadlaste, poliitikakujundajate ja töösturite ettekannete kuulamist peeti nelja päeva jooksul 71 tehnilises sessioonis enam kui 350 suulist ja 500 posterettekannet. Lisaks toimus hulgaliselt paneeldiskussioone, tehnilisi ja ärilisi otseülekanded ning seltskondlikke üritusi.
A. Šogenova esines 22. oktoobril kahe e-posterettekandega, tutvustades muuhulgas käimasolevate projektide Horizon Europe CCUS ZEN ja HERCCULES tulemusi. Lisaks olid A. Šogenova ja K. Šogenov kahe ettekande esimesed autorid ning kaasautorid ülejäänud neljas poster- ja suulises esitluses, mille projektipartnerid Calgarys tegid. GHGT-17 esitletud tulemused avaldatakse peagi SSRN-i (avatud juurdepääsuga teadusartiklite kogumiku) artiklites.
Paneeldiskussioon. Foto: A. Šogenova
Balti Süsinikufoorum 2024 Vilniuses
3.-4. oktoobril võtsid Alla Šogenova ja Kazbulat Šogenov Vilniuses osa iga-aastasest BCF 2024 konverentsist, kus Leedu ja Baltikumi poliitikakujundajad, tööstuse, valitsusväliste organisatsioonide ja akadeemiliste ringkondade esindajad osalesid aktiivselt aruteludes CCUS poliitika, tehnoloogia ja ärimudelite ning regulatiivsete ja sotsiaalsete aspektide üle. BASRECCSi juhatuse liige A. Šogenova (TalTechi geoloogia instituut) oli 1. ja 2. sessiooni kokkukutsuja ning K. Šogenov (TalTech ja SHOGenergy) osales 4. sessiooni paneeldiskussioonis ühe kaasautorina Baltikumi CCS-stsenaariumi kohta tehtud ettekandes, mis käsitleb otsesissepritset laevadelt.
BCF 2024 ettekanded ja postrid on veebis kättesaadavad: https://baltic-carbon-orum.com/2024/schedule/ ja https://bcforum.net/forum.php, kust leiab ka eelmiste aastate BCF ürituste ettekandeid.
Laps küsib, teadlane vastab
Oktoobris ilmus Eesti Teadusagentuuri toel Argo kirjastuselt raamat Kas liblikatel on hambad? Laps küsib, teadlane vastab
Teiste teadlaste seas vastas laste esitatud küsimustele ka Heidi Soosalu.
Uudised
Teadlased on sääskede abil loonud erakordse mudeli, mis võimaldab n-ö taastada Balti riikide ala viimase 14 000 aasta keskmised juulikuu õhutemperatuurid. Kuidas se...
Sündmused
Meie räägime, meist räägitakse
- Varvara Bakumenko saates Kofe+ surusääskede abil loodud kliimamudelist
- Henri Suomalainen Trialoogis mineraalide ringlusest
- Leeli Amon Kanal-2 saates Telehommik mammutitest
- Leeli Amon Kuku raadios mammutite väljasuremise uuringust
- Erik Väli ja Carl Richard Saks ETV+ saates Eko? Logichno? Eesti karjääridest
- Ivan Krivokorin oma doktoritööst venekeelses saates Kofe+
- Tony Hand Iirimaa mäeseltsi aastaaruandes Eesti ja Iirimaa võimalustest toormesektoris (lk 88-89)
- Ursula Toom fosforiidikaevandamisest saates Kofe+
- Tõnu Tomberg venekeelsele Postimehele fosforiidikaevandamisest Lääne-Virumaal
- Olle Hints ja Siim Veski teadussaates TeadusEST