Tallinna Tehnikaülikool

Toimumas

Geoloogide suvepäevad 2025 Padisel

Kutsume kõiki osalema selleaastastel geoloogide suvepäevadel! Geoloogide suvepäevad toovad kokku geoloogia valdkonna spetsialistid, tudengid ja huvilised üle Eesti. Programmis on mitmekesised ettekanded, välkmatk, töötuba, mälumäng, oksjon ning palju muud. Õhtuse meelelahutuse eest hoolitseb punkansambel Kurjam. Üritusele on oodatud ka pereliikmed – tegevusi jagub igas vanuses osalejatele. Toimumisaeg: 19. - 20. juuli 2025 Toimumiskoht: Kallaste turismitalu (Padise, Harjumaa)

poster

EAGE 2025

A woman and a man with poster. Man with a drill on mountain slope

Alla Šogenova ja Kazbulat Šogenov postrit esitlemas. K. Šogenov väliekskursioonil Püreneedes. EAGE 2025. Foto: K. Šogenov.

Juuni esimesel nädalal osalesid Alla Šogenova ja Kazbulat Šogenov Lõuna-Prantsusmaal Toulouse'is iga-aastasel EAGE 2025 konverentsil ja näitusel, mis on üks suurimaid geoteaduslikke üritusi Euroopas. Enne konverentsi osalesid teadlased loodusliku vesiniku ekskursioonil Püreneedes. 

EAGE 2025 konverentsile registreerus ligikaudu 6000 osalejat, sealhulgas 2000 eksponenti 1300 suulise ja stendiettekandega. Üheks keskseks ja enim huvi pakkunud teemaks oli energiapööre, mis kajastus tehnoloogiate tutvustustes, teadusuuringutes, töötubades ja väljasõitudes. Konverentsil ja sellega seotud sündmustel käsitleti muuhulgas CO₂ püüdmist, transporti ja ladustamist, CO₂ mineralisatsiooni basaltkivimites, geotermaalenergiat ja sellega seotud liitiumi tootmist, energiasalvestust, loodusliku vesiniku ja sellega kaasneva heeliumi tootmist, samuti traditsioonilisi geofüüsikalisi ja geoloogilisi modelleerimismeetodeid. Maailma juhtivad nafta-, gaasi- ja geofüüsikaettevõtted näitasid oma valmisolekut panustada kliimaneutraalsuse saavutamisse ning tutvustasid süsinikuneutraalseid lahendusi ja tehnoloogiaid.

Püreneedes toimunud geoloogiline väljasõit pakkus harukordset võimalust tutvuda unikaalsete geoloogiliste struktuuride ja loodusliku vesiniku proovivõtuga. Professor Charles Aubourg (Pau ja Adouri Ülikool) ja dr Marc Blaizot (GEOLVAL) tutvustasid erineva vanuse ja tekkega kivimeid ja geoloogilisi protsesse, sealhulgas murranguid, sooladiapiire ja peaaegu vertikaalse asetusega kivimikihte. Ettevõte CVA (dr Gille Fabre ja dr Emmanuelle Baudia) demonstreeris loodusliku vesiniku proovide kogumist.

Konverentsi viimasel päeval esitles Kazbulat Šogenov Eesti Kliimaministeeriumi toetatud plakatit „Game-changing CCUS technology – direct injection from a ship in the Baltic Sea (Shogenov, Shogenova, Berenblyum and Ostvedt) (Mängu muutev CCUS tehnoloogia – otsesissepritse laevalt Läänemerel)", mis tekitas postersessiooni külastajates suurt huvi.
 

Eile toimus loodusteaduskonna lõpuaktus. Palju õnne kõigile lõpetajatele!

graduates in festive clothing
news highlight
02.07.2025

TalTechi värskest bakalaureusetööst selgus, et Eesti maakoor on võrreldes ülejäänud Euroopaga kohati väga paks. Kuidas võib see teadmine mõjutada seniseid seismoloogili...