Tallinna Tehnikaülikool

Kampaania: Akadeemilise pärandi kogumine ja säilitamine

akademeeilise pärandi korje

Kutsume taas TalTechi teadlasi, doktorante ja magistrante,  kes on esinenud konverentsidel teadus- või posterettekannetega, säilitama neid ülikooli repositooriumis TalTechData.

Tegemist on akadeemilise pärandi kogumise ja säilitamise järgmise etapiga. Esimeses etapis keskendusime teaduspostrite kogumisele, teises etapis kogusime ettekannete faile, mis on pärast konverentsi jäänud mälupulgale või arvuti kõvakettale. Nüüd ootame nii teaduspostreid kui ettekandeid.

Ettekanne ja poster, kui tänapäeva teaduskommunikatsiooni lahutamatud osad, on kahtlemata säilitamist vääriv akadeemiline pärand.  Neid repositooriumis säilitades saame olla kindlad, et nii teadlastel, tudengitel kui ka kõikidel teistel huvilistel on ettekannetele ja postritele ligipääs ka tulevikus.

Teadusettekannete ja posterite kogumise kampaaniaga on liitunud ka Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud, et digitaalarhiivi jõuaks võimalikult paljude Eestis tegutsevate teadlaste ja doktorantide materjalid.

Loodame, et raamatukogu algatusest saab hea tava ja pärast konverentse jõuavad ettekanded tehnikaülikooli repositooriumisse.

Kampaania: Esine kogu maailmale!

esine kogu maailmale

Hea teadlane, doktorant!

Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu koostöös teiste ülikoolide raamatukogudega on algatanud teadusettekannete kogumise kampaania „Esine kogu maailmale!“, et säilitada need Tallinna Tehnikaülikooli teadusandmete repositooriumis TalTechData.

Tegemist on uuema akadeemilise pärandi kogumise ja säilitamise järgmise etapiga. Esimeses etapis keskendusime teaduspostrite kogumisele.

Kui ka teil on ettekannete faile, mis on pärast konverentsi jäänud mälupulgale või arvuti kõvakettale, siis oleme tänulikud, kui panete need üles Tallinna Tehnikaülikooli teadusandmete repositooriumisse TalTechData.

Ettekanne kui tänapäeva teaduskommunikatsiooni lahutamatu osa on kahtlemata säilitamist vääriv akadeemiline pärand. Neid arhiivis säilitades saame olla kindlad, et nii teadlastel, tudengitel kui ka kõikidel teistel huvilistel on ettekannetele ligipääs ka tulevikus.

Autori jaoks on ettekandefaili repositooriumisse lisamine väga lihtne: tuleb vaid lisada peamiste metaandmed ning ettekanne sinna üles laadida. Sarnaselt lõputöödele on ettekanded kaitstud CC litsentsiga. Kõik üles laetud ettekanded saavad DOI ehk püsiviide, mis lihtsustab edaspidi nende kasutamist ning viitamist.

Teadusettekannete kogumise kampaaniaga on liitunud ka Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud, et repositooriumitesse jõuaks võimalikult paljude Eestis tegutsevate teadlaste ja doktorantide materjalid.

Loodame väga, et raamatukogu algatusest saab hea tava ja pärast konverentse jõuavad ettekanded meie repositooriumisse.

Lisage oma ettekanne või ettekanded TalTechDatasse juba täna!

Samuti jätkame teaduspostrite kogumist!

Küsimuste korral võtke julgesti ühendust!

Janelle Kirss, andmehalduse peabibliograaf, janelle.kirss@taltech.ee

Kampaania: Anna postrile uus elu

Anna postrile uus elu


Ülikooli raamatukogu kutsub kõiki teadlasi, doktorante ja magistrante, kes on teaduskonverentsidel esinenud posterettekannetega, säilitama neid ülikooli andmerepositooriumis TalTechData. Algatusega loodame kutsuda ellu hea tava, et kõik postrid säilitatakse ühes kindlas kohas ja kõigile huvilistel avatud juurdepääsuga.

“Postrid on konverentsidel muutumas üha populaarsemaks, sest need on väga vajalikud, et lühidalt edasi anda teadusettekande sisu või tutvustada mõnda põnevat teadussaavutust,” rääkis kampaania “Anna postrile uus elu” üks eestvedajaid, Tartu Ülikooli raamatukogu erialainfotalituse juhataja Lilian Neerut. “Aga pärast konverentsi kipuvad postrid jääma kapipõhja ning alusfailid arvuti kõvakettale. Ometi võiks need oma elu edasi elada ning olla õppe- või infomaterjaliks teistele, kes sama teema vastu huvi tunnevad.”

Autori jaoks on postri andmerepositooriumisse edastamine väga lihtne: tuleb vaid poster üles laadida TalTechDatas või saata postri fail meili teel koos peamiste metaandmetega (pealkiri, autorid, konverents nimi ja toimumiskoht, esitlemise kuupäev). Kogutud postrid avaldatakse CC litsentsi all ning kõigil huvilistel on nendele juurdepääs ülikooli andmereposritooriumis TalTechData.Viitamise lihtsustamiseks saavad kõik postrid DOI ehk püsiviida.

Postrite avaldamine ei peaks jääma ühekordseks kampaaniaks, vaid ülikooli teadlased võiks pärast konverentsidel käimist oma postreid avaldada ka edaspidi ülikooli repositooriumis, sest tegemist on ühe akadeemilise töö osaga, mis on kindlasti säilitamist väärt.


KONTAKT:
Janelle Kirss
TalTech raamatukogu andmehalduse peaspetsialist
janelle.kirss@taltech.ee

Signe Jantson
TalTech raamatukogu bibliograafia talituse juhataja
signe.jantson@taltech.ee

Avatud teadus TalTechis

Avatud teaduse eesmärk on muuta teadustulemused nähtavaks, reprodutseeritavaks ja taaskasutatavaks. Tallinna Tehnikaülikool  suunab teadlasi oma töös järgima avatud teaduse põhimõtteid. Ülikooli raamatukogu nõustab teadusandmete haldamise, avatud juurdepääsuga publitseerimise jm avatud teadusega seotud küsimustes.

Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu tegevus ülikooli teadustegevuse avalikult kättesaadavaks tegemise suunal ulatub 1960ndatesse aastatesse, kui alustati info kogumist ülikooli töötajate publikatsioonide kohta. 1994. aastast koostatakse andmebaasi, kus leiab kogu info ülikooli töötajate poolt avaldatu kohta ja kust on võimalus jõuda ka kohe allikateni.

2006. aastat oleme seotud ETISega, kinnitame ülikooli publikatsioone.

2016. aastal liitusime DataCite-ga ning siis sai alguse ka andmehalduse alane tegevus.

2021. aastal avasime Tallinna Tehnikaülikooli repositooriumi – TalTechData, kus on meie teadlastel võimalus avaldada oma teadusandmeid, publikatsioone ja muud teadustegevuse alast.

Konsultatsioonid

  • andmehaldusplaanid, teadusandmete haldamine

  • püsiidentifikaatorid (ORCID, DOI)

  • metaandmed

  • litsentsid

  • repositooriumid

  • ajakirja väärtus (IF, Q)

  • klassifikaatorid ETIS-s

  • publitseerimine teadusajakirjades

Andmete säilitamine ja avalikustamine

Teadusandmete repositooriumisse TalTechData saavad Tallinna Tehnikaülikooli liikmed teadustööga seotud andmeid lisada. Repositoorium on kasutatav kõigile.

Teadusandmete ja andmehalduse kompetentsikeskus

Teadusandmete ja andmehalduse kompetentsikeskus loodi 2020. aastal TalTech Raamatukogu ja HPC keskuse koostöös.

Kompetentsikeskuse ülesandeks on:

  • tagada ülikooli teadustulemuste nähtavus, reprodutseeritavus ja taaskasutatavas;

  • nõustamine teadusandmete haldamise, avatud juurdepääsuga publitseerimise jm avatud teadusega seotud küsimustes

  • repositooriumi arendus

Signe Jantson, peaspetsialist, juhataja, signe.jantson@taltech.ee, 620 3551

Janelle Kirss, andmehalduse peaspetsialist, janelle.kirss@taltech.ee, 620 3551

Piret Remmelgas, publitseerimise spetsialist, piret.remmelgas@taltech.ee, 620 3551
 

Repositoorium, andmete säilitamine

Lauri Anton, HPC keskuse juhataja, hpcsupport@taltech.ee, 628 5868

Rainer Liis, HPC keskus

Martin Jantson, HPC keskus

Ilja Serenko, HPC keskus

Kodanikuteadus TalTechi raamatukogus

Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu kui üks avatud teaduse edendajatest Eestis osales Erasmus+ projektis LibOCS: University libraries strengthening the academia-society connection through citizen science in the Baltics, mille eesmärgiks oli algatada dialoog ja leida toimivaid lahendusi teadlaste, kodanike ja mäluasutuste töötajate vaheliseks koostööks ning kaardistada Balti riikide elanike seotus kodanikuteaduse projektidega. 

Projekti tulemusel omandasid Tehnikaülikooli raamatukogu töötajad (Kaarin Birk, Tuuliki Tõiste, Janelle Kirss) teadmised kodanikuteaduse põhimõtetest ja kodanikuteaduse hub'i loomise esimestest sammudest. Raamatukogu hub'i ühe osalisena saab katta andmete kogumise, süstematiseerimise ja säilitamisega seotud ülesandeid. 

Raamatukogu saab teadlasele kodanikuteaduse projektis tuge pakkuda:

  • raamatukoguhoidjatel on suurepärased info haldamise oskused ja digikirjaoskus

  • raamatukogul on kontaktide võrgustik ja sissetöötatud suhtluskanalid

  • raamatukogu pakub hobiuurijatega/ vabatahtlikega kohtumiseks ja infoürituste korraldamiseks oma ruume

  • raamatukogu haldab teadusandmete repositooriumi andmete säilitamiseks ja süstematiseerimiseks ning avalikuks (leitavaks) tegemiseks

  • raamatukoguspetsialistid pakuvad koolitusi ja tuge andmetega töötamisel ja uurimistulemuste publitseerimisel

Lisainfo: Kaarin Birk (kaarin.birk@taltech.ee), Janelle Kirss (janelle.kirss@taltech.ee), Tuuliki Tõiste (tuuliki.toiste@taltech.ee)

Toimunud üritused

Avatud teaduse infoüritus

avatud teaduse infoürituse plakat


Teisipäeval, 4. juunil algusega kell 12 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis DataCite Eesti konsortsiumi korraldatud infoüritus "Avatud teaduse ABC". Päevakava toetub Enlight viiele avatud teaduse põhimõttele, mis võeti vastu Enlight võrgustiku ülikoolide rektorite poolt novembris 2023. 

Teadustöö tulemuste jagamiseks ja taaskasutamiseks on Euroopas kehtestatud kindlad printsiibid ja nõuded. Avatud teaduse tõhusaks rakendamiseks peaksid teadlased olema teadlikud sellest, kuidas jagada oma uurimistulemusi, andmeid ja metoodikat avatud platvormidel ning oskama kasutada avatud teaduse põhimõtteid oma igapäevatöös.  

Infoüritusel saavad osalejad ülevaate viimastest arengutest, avatud teaduse printsiipidest ja nende rakendamise võimalustest.   

Ajakava 

12:00 – 12:10 Avasõnad. Mari Moora, TÜ teadusprorektor  

12:10 – 12:25 Avatud teaduse printsiibid. Liisi Lembinen, TÜ raamatukogu arendusdirektor 

12:25 – 12:50 Open Research Europe. Kelly Woods, F1000 (veebis, inglise keeles)  

12:50 – 13:15 Open Educational Resources. Chahira Nouira, Göttingeni ülikool (veebis, inglise keeles)   

13:15 – 13:45 Kohvipaus, konverentsisaali ees saab tutvuda avatud teaduse tegevustega Eestis   

13:45 – 14:00  Avatud juurdepääsu erinevad tahud. Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu  

14:00 – 14:15 Open Access lepingud teaduskirjastustega. Marika Meltsas,  ELNET 

14:15 – 14:35 Teadusandmetest ja andmehaldusest. Janelle Kirss, TalTech raamatukogu  

14:35 – 14:45 Sirutuspaus 

14:45 - 16:15 Töötuba „ORCID ja muud akadeemilised andmebaasid“. Kalmer Lauk, TÜ grandikeskus (praktilistel eesmärkidel isiklik arvuti on abivahendiks)

Üritust juhib Evelin Arust, Tartu Ülikooli raamatukogu 

* Eesti Teadusinfosüsteemis on seisuga oktoober 2023 umbes 59 000 profiili, millest  umbes 17 000 ehk 28 % on sama perenime ja eesnime esimese initsiaaliga profiilid. Levinumad nimekujud on Tamm, K (53); Mägi, M (45) ja Tamm, M (43). Töötoa eesmärk oleks pakkuda teadlastele ja akadeemilisele kogukonnale praktilisi oskusi ja teadmisi erinevate diferentseerumise meetodite kohta ning tutvustada olulisemaid akadeemilisi andmebaase. Samuti rõhutada virtuaalse nähtavuse tähtsust teadusmaailmas. 

Töötoa teemad: 

1. ORCID - mis see on ja miks see on oluline? 
2. Teised akadeemilised andmebaasid (Scopus, Web of Science, Google Scholar) 
3. Muud virtuaalsed lahendused nähtavuse tõstmiseks 
4. Virtuaalse nähtavuse tähtsus 

Kellele on töötuba mõeldud? Kõigile teadlastele, doktorantidele, magistrantidele ja kõigile, kes on seotud akadeemilise maailmaga ja soovivad oma töödele suuremat nähtavust tagada. 
Miks osaleda? Digiajastul on teadlase virtuaalne identiteet sama oluline kui tema publikatsioonid. ORCID ja teised andmebaasid aitavad tagada, et tööd on korrektselt identifitseeritud ja hõlpsasti leitavad. Töötuba annab praktilisi oskusi ja teadmisi, kuidas ennast selles valdkonnas paremini positsioneerida. 

Kokkuvõte: ORCID ja muud akadeemilised andmebaasid on hädavajalikud vahendid teadlasele, kes soovib tagada oma tööde õige omistamise ja suurema nähtavuse. See töötuba on suunatud neile, kes soovivad saada selget arusaama nende platvormide kasutamise eelistest ja kuidas neid tõhusalt rakendada oma akadeemilise karjääri edendamiseks. 

Ootame kõiki huvilisi osalema ja kaasa mõtlema! 

RAHVUSVAHELINE AVATUD JUURDEPÄÄSU NÄDAL 23.-29.10.2023

23.-29. oktoobril toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ning avaldamist. DataCite Eesti algatusel tutvustavad avatud teaduse võimalusi Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud.

avatud juurdepääsu nädal


Nädala jooksul on raamatukogu sissepääsu juures külastajatele avatud infolaud, kust leiab materjale avatud teaduse teenuste, projektide, platvormide kohta ning lisaks toimuvad erinevad koolitused ja veebiseminar.

Käesoleva aasta Avatud juurdepääsu nädala teema on: Community over Commercialisation. Eesmärgiks on julgustada arutlema/mõtlema sellest, millised avatud teaduse lähenemisviisid seavad esikohale avalikkuse ja akadeemilise kogukonna parimad huvid ning millised mitte. Rohkem teavet rahvusvahelisest Avatud juurdepääsu nädalast leiate veebilehelt openaccessweek.org. Nädala ametlik Twitteri hashtag on #OAWeek.

25. oktoobril kell 13:00-14:30 ootame teadlasi, doktorante ja teisi huvilisi veebiseminarile „Andmekaitse ja infoturve teadustöös“, kus Marten Juurik (ETAG/TÜ) tutvustab juhendit „Andmekaitse teadustöös“. Toomas Lepik TalTechist räägib lähemalt infoturbest ja selle seosest teadustööga. Viimase ettekande teeb Manolis Terrovitis (OpenAIRE), kes annab ülevaate anonümiseerimistööriistast Amnesia