Tänavustele lõpetajatele pühendatud ajakirjanumbrist leiate kõigi lõpetajate nimekirjad, samuti rektori, dekaanide ja Mereakadeemia direktori tervitussõnad lõpetajatele. Tehnikaülikooli vilistlased annavad tänastele lõpetajatele seda nõu, mida nad oleksid tahtnud ise ülikooli lõpetamise päeval saada.
Kaanepersooniks on värske cum laude magister Henri Suomalainen, kes elab õppimisest, aktivismist ja vabatahtlikutööst. Ehkki ta pole veel päevagi nö täisajaga tööl käinud, on ta oma senise 26 eluaasta jooksul jõudnud saada rohkem kogemusi kui mõni terve tööelu jooksul. Intervjuus räägib ta oma lõputööst haruldaste muldmetallide teemal, Eestis kaevandamisest ja rohepöördest, aga ka sellest, kuidas ta on kõike seda jõudnud. Henri soovitus on “Tee kõike, mis huvi pakub, ja head asjad hakkavad juhtuma!” ning omaenda tegemistes hoiab ta mõtet, et kui ta kusagil panustab, siis pärast on see koht veidi parem kui enne. “Ma loodan, et kõige selle eest, mis ma olen TalTechist saanud, olen suutnud midagi vastu anda ja et ka TalTech on praegu veidi parem koht kui siis, kui ma siia tulin. Kahetseda pole midagi,” ütleb ta.
Just lõpetajatele annab oma eeskuju, nõu ja häid soove TalTechi vilistlane, Bopp Kohviku asutaja ja juhtimis-coach Tiia Schmidt, kes kinnitab, et läbikukkumist ei ole olemas, on ainult õppetunnid.
Tehnikaülikooli aastaseminaril vaatas juhtkond koos ülikoolipere ja partneritega otsa TalTechi tervisele ja tulevikule ning Eesti majanduse turgutamise võimalustele ja väljakutsetele. Kes rohkem lugeda ei jõua, siis lühike kokkuvõte: ülikooli tervis on hea ja nii meil kui majandusel on võimalusi, kui oleme targad ja aktiivsed. Kes aga tahab süvitsi minna, siis sellele artiklile lisaks võib vaadata aastaseminari järele ja uurida ka aastaaruannet, kus kõik ausalt ära räägitud.
Portreeloos tutvustame aga ülikooli kvaliteedijuhti Kaja Kuivjõge, kes on toonud Tehnikaülikooli rohkem kaasamist ning pikema, laiema ja sügavama vaate arengule, sihtidele ja riskidele. Ta lähtub põhimõttest, et kui midagi teha, siis maksimaalselt hästi, aga teeme ainult neid asju, mida me päriselt tahame teha. Just tema algatas ka aastaseminaride traditsiooni. Samal ajal, kui suurem osa inimesi pelgab muutuseid, on tema läbi elu sattunud just suuri muutuseid juhtima. Tema neid ei karda. “Targalt juhitud kriis on seiklus,” ütleb ta naerdes.
Sellest, kuidas saame Eestit paremaks teha, räägime veel. Millist rolli saame mängida viiesaja süvatehnoloogia startup’i loomisel, mis Eesti on eesmärgiks võtnud? Arutlesime selle üle ülikooli ettevõtlusosakonna juhi Kristo Reinsalu, Tehnopoli uue tegevjuhi Agnes Roosi ja Metroserdi rakendusuuringute keskuse juhi Indrek Tulbiga.
Süvatehnoloogia ettevõtted vajavad aga lisaks suurtele investeeringutele ja startupe toetavale ökosüsteemile väga palju väga tarku inimesi. Kirjutame nii sellest, kuidas neid Eestisse meelitada, kui ka sellest, miks on hea mõte astuda doktoriõppesse.
Reportaažist saad lugeda, kes kogunesid ja mis toimus AIRE klubi reisibussis ja Tartus toimunud Tööstus 5.0 konverentsil, kuhu see buss viis. Loost saad teada, mitu ministrit tööstuse tippkonverentsil osales, kas robotiseerimisest on kellelgi ka kahju sündinud ja kuidas turundada tööstust.
Mais alustasid TalTechis tööd kuus uut fookustippkeskust, mille eesmärk on suurendada ettevõtluskoostööd, nähtavust ja välisrahastust. Tippkeskustes asuvad tööle erinevate teadusrühmade, erialade ja teaduskondade inimesed, luues uusi ideid ja võimalusi majanduse ja ühiskonna arenguks. Uued tippkeskused asuvad tegelema puidu väärindamisega, targa mere ja targa tööstusega, tehisintellektiga, tervise- ja toidutehnoloogiatega ning tulevikuenergeetikaga.
Uute inimeste ja positsioonide rubriigis tutvustame Nicole Camille Delpeche-Ellmanni, Janika Leostet, Heikko Kallakast, Margus Püüat, Nicolae Spalatud ja Kristo Reinsalu.
Andrei Tatartšuk on aga juhtiv näide sellest, kuidas õpingud Virumaa kolledžis end ära tasuvad – Kohtla-Järvel sündinud, kasvanud ja õppinud insener on teinud silmapaistvat karjääri enamikes kohalises suurtööstustes ja tõusnud direktoriks.
Räägitakse, et TalTechis on kõige ägedam tudengielu. Just aktiivne tudengielu on see, mis annab tudengitele hääle ka ülikoolielu korraldamisel. Kevadistel mõttetalgutel "Tudengite hääl" kogunesid üliõpilased koos ülikooli juhtkonnaga arutlema tudengitele olulistel teemadel.
Viimasel kahel aastal on meie tudengielu leegi veelgi suuremaks puhunud Rektori karikas. Kust see tuleb, mida tipikatele tähendanud on, mida kaasa tõi ja kuidas seda võita?
