Tallinna Tehnikaülikool

Kas Sind kõnetavad märksõnad nagu ökonoomika, modelleerimine ja andmeteadus? Siis oled jõudnud õigesse kohta. Majandusanalüüsi magistriprogrammis omandad nii põhjaliku majandushariduse kui praktilised analüütilised oskused töötamaks suurte andmehulkadega.

  • Majandusanalüüsi kaval otsid vastuseid põnevatele ja olulistele sotsiaalmajanduslikele küsimustele: näiteks kui tulumaksu tõsta, siis kuidas jaguneb tegelik maksukoormus tööandjate ja töötajate vahel? Kas tehnoloogia üha kiirenev areng suurendab või vähendab ühiskondlikku ebavõrdsust? Kuidas mõjutab energiahindade tõus Eesti majanduse konkurentsivõimet? Ning kas kõrged intressimäärad on tulnud, et jääda?
  • Ühtlasi omandad praktilised andmeteaduse alased oskused, mis võimaldavad lahendada ärilisi probleeme, näiteks segmenteerida ettevõtte kliendibaasi või hinnata, kui suure tõenäosusega laenuvõtja laenu tähtaegselt tagasi maksab.
  • Majandusanalüüsi õppekava vilistlased töötavad ökonomistide ja modelleerijatena, (äri)analüütikute ja andmeteadlastena, audiitorite ja konsultantidena, ka juhtide ja ettevõtjatena. Mitmed vilistlased on jätkanud õpinguid doktoriõppes.
  • Tegu on kõige tugevama kvantitatiivse fookusega õppekavaga TalTechi majandusteaduskonnas. Õpid mõistma laia valikut erinevaid majandusteoreetilisi ja statistilisi mudeleid ning kasutama R-i ja Statat andmete töötlemiseks ja analüüsimiseks, on võimalik õppida ka Pythonit ja SQL-i.
  • Lisaks kohustuslikele ökonoomika ja ökonomeetria ainetele on majandusanalüüsi kaval suur kaal valikainetel: tudengil on vabadus õppida vastavalt enda eelistustele süvendatult IT ja/või ärirahanduse aineid – või omandada hoopis rahvusvahelisi kogemusi Erasmuse ja EuroTeQ programmide raames.
  • Õppejõududeks tunnustatud majandusteadlased ja ökonomistid, kes tegutsevad lisaks TalTechile aktiivselt Eesti Pangas, teevad teaduskoostööd Euroopa tippülikoolidega ja/või on kaasatud rakenduslike majandusuuringute läbi viimisesse riiklikul tasandil.

Eriala sisu

Majandusteaduslikku vundamenti ehitavad ökonoomika-alased ainekursused. Rakenduslikku mikroökonoomikat ja avaliku sektori ökonoomikat õpetab TalTechi vanemteadur ja Eesti Panga vanemökonomist Merike Kukk, kelle juhendatud magistritööd on võitnud mitmeid auhindu ning kes ise pälvis hiljuti Mihhail Bronšteini nimelise preemia. Ainet rahvusvaheline majandus loeb tunnustatud majandusteadlane, samuti Mihhail Bronšteini nimelise preemia laureaat professor Karsten StaehrRakenduslikku makroökonoomikat õpetab Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse allosakonna juhataja ja TalTechi lektor Peeter Luikmel, kes toob teoreetiliste kontseptsioonide kõrvale rohkelt näiteid praktikast. Veel on õppetöösse kaasatud Eesti Panga majandusuuringute allosakonna juhataja, TalTechi kaasatud professor Tairi Rõõm.

Andmeanalüüsi ained juhatab sisse statistilised meetodid masinõppes; lisaks on võimalik võtta tasanduskursust ökonomeetriaRakendusliku ökonomeetria ja rakendusliku majandusanalüüsi kursustel õpitakse süvendatult erinevate statistiliste mudelite rakendamist majandusprobleemide analüüsimiseks, sh poliitikamõjude hindamiseks. Õppejõudude hulka kuulub professor Kadri Männasoo, kes tegutseb aktiivselt nii rahvusvahelistes teadusprojektides kui rakendusliku suunitlusega uuringutes, on mitmete mainekates ajakirjades avaldatud teaduspublikatsioonide autor ning Eesti konkurentsivõime ekspertkogu liige. Ako Sauga on aga oma õpetamismeisterlikkuse eest pälvinud rohkelt tunnustusi, sealhulgas on Ako olnud TalTechi aasta õppejõud. Lisaks on õpetamisse kaasatud noorema põlvkonna õppejõud ja teadlased, sealhulgas Eesti populaarseim R-koolitaja Indrek Seppo.

Valikmooduli raames on võimalik sooritada ainekursused sissejuhatus programmeerimisse Pythoni baasilandmekaeve suurandmetest (põhineb Pythonil), ja andmebaasid I (viimane annab teadmised SQL-keelest ja andmebaasidest laiemalt). Neid kursuseid loetakse tavapäraselt teiste teaduskondade tudengitele, kuid need on väga hinnas ka majandusanalüüsi magistrantide seas. Rahandushuvilistele sobivad valikaineteks aga investeeringute analüüsiettevõtte rahanduse süvakursus ning andme- ja ärianalüütika, mida õpetavad tuntud rahatarkuse edendajad ja valdkonna eksperdid Kristjan Liivamägi, Kaido Kepp ja Tõnn Talpsepp. Kvantitatiivsetele ainetele täienduseks on võimalik aktuaalseid probleeme kvalitatiivselt analüüsida valikainetes suurandmed ja valitsemineõigusaktide majanduslik analüüs ning eetika, vastutustundlikkus ja jätkusuutlikkus.

Kuna analüütilisi oskusi saab õppida peamiselt tegemise kaudu (learning-by-doing), on õppeaines lisaks loengutele ja seminaridele oluline roll iseseisvatel kodutöödel ja projektidel, nii individuaalselt kui rühmatööna. Mitmed kohustuslikud õppeained on inglise keeles ning õppekava lõpuks omandad ka erialase inglise keele. Magistriprogrammi kontaktõpe toimub tööpäevade õhtuti ja mõnel semestril ka laupäeva hommikuti, võimaldades magistrikraadi omandada töötamise kõrvalt.

TUTVU MAJANDUSANALÜÜSI ÕPPEKAVA TÄISVERSIOONIGA

Järgnevas galeriis:

  • fotol 1: õppejõud Merike Kukk võtmas vastu Mihhail Bronšteini nimelist preemiat. Foto: Maris Krünvald
  • fotol 2: õppejõud Karsten Staehr andmas intervjuud. Foto: Ken Mürk
  • fotol 3: õppejõud Kadri Männasoo pidamas kõne TalTechi aastapäeva aktusel. Foto: TalTech

Miks õppida majandusanalüüsi just TalTechis?

TalTechi majandusanalüüsi õppekaval on olulisel kohal teoreetiliste teadmiste kombineerimine praktiliste analüütiliste oskustega. See on ainuke eestikeelne ehk täiskoormusel tasuta õppimist võimaldav õppekava Eestis, mis annab ühtaegu nii tugeva majandusteadusliku baasi kui andmeteaduse alased oskused. 

Majandusanalüüsi õppekava õppeained ja õppejõud on tudengite seas väga kõrgelt hinnatud. Magistriprogrammil on tihe koostöö nii era- kui ka avaliku sektoriga, õppeainete väljaarendamisesse on kaasatud Eesti Panga, Rahandusministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Swedpanga, SEB ja PwC esindajad.

Majandusanalüüsi õppegrupp on üldjuhul väike, mis soodustab kokkuhoidva ja üksteist abistava kogukonna kujunemist ning võimaldavad õppejõududel anda tudengite kodutöödele põhjalikku tagasisidet. Eriala lõpetanute tugevad magistritööd on igal aastal pälvinud mõne preemia või muu tunnustuse.

Erasmus+ programmi raames on võimalik õppida ühe semestri Euroopa ülikoolides või osaleda EuroTeQ programmi raames kuue Euroopa tehnikaülikooli online-kursustel ilma kodust lahkumata.

Intervjuud ja videod

  • Profisportlane Doris Kudre täiendas end õpingute ajal ka Norras Trondheimis Norwegian University of Science and Technology ülikoolis vahetusõpilasena. Loe intervjuud temaga SIIT.
  • Vilistlane Alice Mikk tunnistab, et tegemist üpris nõudliku õppekavaga, kuid selle võrra on õppekava läbijate väärtus kõrgem ja nad on tööturul rohkem hinnas. Loe intervjuud temaga SIIT.
  • Vilistlane Triin Bulõgina räägib oma pensionireformi käsitlevast magistritööst ning sellest, miks ta tuli pärast statistika eriala lõpetamist majandusanalüüsi õppima. Loe intervjuud temaga SIIT.
  • Üliõpilane Elliina Krutova räägib, miks majanduses ei ole lihtsaid vastuseid. Loe intervjuud temaga SIIT.
  • Vilistlane Argo Tarkiainen jõudis majandusanalüüsi erialani pärast maateaduse õppimist. Loe intervjuud temaga SIIT.
  • Vilistlane Janely Kadarpik kasutab igapäevaselt oma töös mitmeid magistriõpingute raames omandatud analüüsimeetodeid. Vaata videot temaga SIIT.
  • Vilistlane Gerda Kirpson ütleb, et magistrikraadi omandamine laiendas tema valikuvõimalusi tööturul. Vaata videot temaga SIIT.
  • Majandusanalüüsi magistrikava õppejõud Merike Kukk (kuni 2022. a programmijuht) ja vilistlane Vladislav Fjodorov jagavad oma muljeid programmi kohta. Vaata videot SIIT.
  • Tööandja ja majandusanalüüsi magistrikava õppejõud Peeter Luikmel räägib, et tööturul vajatakse majandusprotsesse tervikuna tundvaid inimesi. Vaata videot temaga SIIT.
  • Tööandja ning majandusanalüüsi magistrikava programminõukoja liige Kristjan Tamla räägib, millise haridusega inimesed on tööturul hinnas. Vaata videot temaga SIIT.
  • Oma majandusanalüüsi teemalisi magistritöid tutvustavad Tõnno TintReela RosinVladislav FjodorovMiina HõbenaelJekaterina MaslennikovaPauline KommerMaili Reimus ja  Annika Tiideberg.
Majandusanalüüsi magistrandid Marion Tiik, Oliver Olev ja Renee Bahman TalTechi stuudios
KUULA PODCASTI MEIE MAGISTRANTIDEGA SIIT: Marion Tiik, Oliver Olev ja Renee Bahman TalTechi stuudios

Tulevik

Majandusanalüüsi õppekava vilistlased töötavad andme-, finants- ja ärianalüütikutena, andmeteadlastena, ökonomistidena, modelleerijatena, konsultantide ja audiitoritena, ka juhtidena. Levinumateks tööandjateks on ministeeriumid ja riigiasutused, pangad, fintechid, erinevad suurettevõtted ja konsultatsioonifirmad, ka rahvusvahelised organisatsioonid. Mitmed vilistlased jätkavad õpinguid doktorantuuris.

Silmapaistvad vilistlased

Siin on mõned näited viimastel aastatel TalTechi majandusanalüüsi magistrikava (varasemalt on sama kava kandnud nime rakenduslik majandusteadus ja avaliku sektori majandus) lõpetanud tudengitest, pälvitud tunnustustest ning karjäärivalikutest:

  • 2023: Artemi Beljakov (Eesti Panga teaduspreemia, üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi 2. preemia sotsiaalteaduste valdkonnas) – andmeanalüütik, Telia; Sofia Kruusalu (Rein Otsasoni stipendium) – andmeanalüütik, Omniva
  • 2022: Vladislav Fjodorov (Rein Otsasoni stipendium, üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi 2. preemia sotsiaalteaduste valdkonnas) – doktorant-nooremteadur, TalTech; Miina Hõbenael, (Rein Otsasoni stipendium) – doktorant-nooremteadur, TalTech; Mihkel Pajumets – krediidiriski modelleerija, Swedbank
  • 2021: Pauline Kommer (Rein Otsasoni stipendium, Eesti Panga teaduspreemia) – juhtivanalüütik, Statistikaamet ja doktorant, TLÜ; Kevin Orion – andmeteadlane, Creditinfo Eesti; Annika Tiideberg – vanem-maksuanalüütik, Wise
  • 2020: Krista Tarkmees (Eesti Panga teaduspreemia) – ettevõtja, Tark Majandus OÜ juht; Kristen Jalakas – andmeanalüütik, Euroopa Parlament; Kaida Matkevicius – vanemanalüütik, Nordea
  • 2019: Indrek Viires (Rein Otsasoni stipendium) – äriandmete analüütik, Kõu Mobility Group; Osvald Griffel – ärianalüütik, LHV; Merle Ülejõe – finantsanalüütika tiimi juht, Bolt
  • 2018: Janely Kadarpik (Eesti Panga teaduspreemia) – andmeteadlane, Swedbank; Gerda Kirpson – ökonomist, Eesti Pank ja doktorant, TalTech
  • 2017: Birgit Hänilane (Eesti Statistikaameti Albert Pulleritsu nimeline preemia) – analüütik, Rahandusministeerium; Helery Tasane – strateegia ja analüüsi osakonna juht, EAS ja doktorant, TalTech
  • 2016: Marianna Rõbinskaja (Eesti Panga teaduspreemia) – ökonomist, Swedbank; Mari Saar – vanemkonsultant, CIVITTA
  • 2015: Eva Branten – analüütik, Rahandusministeerium ja doktorant, TalTech

Kas sobib mulle?

  • Sinu tugevuseks on matemaatiline-analüütiline mõtlemine, kuid Sulle meeldib ka sotsiaalmajanduslike probleemide üle arutleda ning oled valmis lugema ja  kirjutama pikemaid tekste
  • Sulle meeldib esitada majandus- või ärialaseid küsimusi ning neile andmete analüüsimise abil vastuseid leida.
  • Mõistad, et uute teadmiste omandamine magistriõppes nõuab intellektuaalset pingutust ja sisemist motivatsiooni. Oled valmis pühendama olulise osa oma ajast õpingutele. 
  • Soovid omandatud oskusi kasutada oma praeguses või tulevases töökohas.
majandusanalüüs,  magister

Keda ootame õppima?

Õppekavale on võimalik õppima asuda kõigil, kellel on kõrgharidus majanduses, matemaatikas, informaatikas, sotsioloogias või riigiteadustesVaata siit Eesti ülikoolide õppekavu, mille lõpetajatel on võimalik otse kandideerida majandusanalüüsi magistriprogrammi. Lisaks on eritingimustel võimalik õppima tulla neil, kel on kõrgharidus omandatud mõnel muul alal, kuid kes on õpingute jooksul läbinud vähemalt 36 EAP kvantitatiivsete meetodite ja/või ökonoomika aineid VÕI kes on töötanud analüütikuna vähemalt ühe aasta.

Kandideerimiseks on vajalik esitada CV, akadeemiline õiend ja motivatsioonikiri. Motivatsioonikiri (kuni 9000 tähemärki koos tühikutega) koosneb kahest osast:

  1. kandidaadi põhjendus, miks ta soovib majandusanalüüsi magistriprogrammis õppida ning mida õpingutelt ootab (moodustab ligikaudu 1/3 motivatsioonikirjast) ning
  2. lühianalüüs teemal „Mis on Eesti majanduse suured väljakutsed, millega Eesti riik peaks tegelema ja kuidas mina näen lahendusi“ (moodustab ligikaudu 2/3 motivatsioonikirjast).

Kui kandideeritakse eritingimustel, siis tuleb motivatsioonikirja lisada ülevaatlik tabel sellest, kuidas kandidaadi seniste õpingute jooksul läbitud ained ja/või töökogemus täidavad eritingimustel kandideerimise kriteeriumi. Töökogemuse alusel kandideerides peab olema selgelt välja toodud, milliseid tööülesandeid kandidaat täidab, milliste andmete ja tarkvaradega (programmeerimiskeelte, andmebaasisüsteemidega) töötab ning milliseid analüüsimeetodeid kasutab. Vaata täpsemalt TalTechi magistriõppe vastuvõtu lehelt, alajaotus „Eriala sisseastumiskatsete sisu“.

Laeb infot...