Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli ajakiri Mente et Manu toob kevadnumbris lugejate ette rektori mõtted ja digituleviku ning tutvustab aasta silmatorkavamaid teadlasi, teadustöid, tugitöötajaid ja tudengeid.

Arvamuskülgedel arutleb professor Erkki Karo selle üle, kuidas seada pikki sihte ja leida uut innovatsioonipuhangut ning kuidas teadus ja innovatsioon ei ole eesmärgid iseeneses, vaid probleemide lahendamise ja võimaluste realiseerimise tööriistaks. „TalTech 2035“ on professori kõne Eesti vabariigi 101. aastapäevale pühendatud aktusel, kus värskelt perelisa saanud Karo esitas selle hologrammina.

Pikas persooniintervjuus rektor akadeemik Jaak Aaviksooga on juttu õppimise muutumisest ja kõrghariduse tulevikust ja väljakutsetest, aga ka ülikoolis tehtud reformidest ja järgmistest ambitsioonidest ning rektori isiklikest õppetundidest 65 eluaasta jooksul.

Põhjalikum artikkel on asjade interneti turvalisusest. „Kas ma olen kodus üksi?“ on küsimus, mida peaks endale esitama igaüks, kelle kodus on internetti ühendatud seadmeid, sest iga nutikas võrguseade võib olla küberpahanduste väravaks.

Teadlastel tasub tutvuda Eesti Teadusagentuuri uue granditüübiga, mis mõeldud eksperimentaalarenduseks. Arendusgrant on mõeldud teadlastele, kes on huvitatud oma senise teadustöö tulemuste kommertsialiseerimisest või muul moel ühiskonna hüvanguks rakendamisest, kirjutab Eesti Teadusagentuuri uurimistoetuste osakonna juhataja Siret Rutiku. Oma kommentaari teadlaste võimalusele annab professor Jakob Kübarsepp.

Toetust saavad ka head õppejõud: TalTechi õppejõud, kes tudengite poolt kõige kõrgemalt hinnatud, saavad taotleda tegevustoetust oma õpetamisoskuste arendamiseks. Õppekvaliteedi koordinaator Kersti Matiisen tutvustab toetust lähemalt.

Iseauto arendustöö juht professor Raivo Sell kirjutab sellest, kuidas Iseauto lõi laineid Brüsselis kõrgetasemelisel tööstuskonverentsil ning eestlased tutvustasid Euroopa Regioonide komitees tehisintellektiteemalist raportit ja hulka poliitikasoovitusi.

Ajakirjas tutvustame nelja uut professorit: andmeteaduse töörühma juht Sadok Ben Yahia, energiasüsteemide professor Fushuan Wen, ärikorralduse instituudi professor Antti Ainamo ja samas instituudis töötav majandusarvestuse professor Sefik Istemihan Demirag.

Eduard Ševtšenko kirjeldab pikemalt koostööprojekti IMATEII, kus koostöös Rezekne Tehnikaakadeemiaga (Läti) ja Vytautas Magnuse Ülikooliga (Leedu) aitame suunata rohkem noori matemaatikasse ning teadusesse ja tehnoloogiasse. Selleks töötati koos ettevõtetega kooliõpetajate jaoks välja koolitusmaterjalid, mille abil lastele läbi viia üks põnev inseneeriale innustav kursus.

TalTechi Virumaa ja Tartu kolledžites on ühisel õppekaval asutud välja arendama tõhusat digitaristut, täpsemalt on juttu pilvelabori platvormide arendamisestTartu Kolledži direktor Lembit Nei kirjutab lähemalt sellestki, kuidas kolledž on Lõuna-Eestis kanda kinnitanud ning sisseastujate hulka kasvatanud. Virumaa Kolledž räägib enda tegemistest veelgi põhjalikumalt: juttu on näiteks Virumaa koolinoortele ettevõtluspisiku süstimisesttäienduskoolitustest ja muustki.

Mektory tehnoloogiasiirde keskuse ettevõtluskoostöö koordinaator Krister Kalda annab ülevaate sellest, mida välisettevõtted TalTechi külastades otsivad.

Eestisse tööle jäänud vilistlane Der-Liang Yung kirjeldab oma elu pärast ülikooli ja tõdeb, et see ülikool tõi välja parima osa temast.

Aasta tudeng Erik Teder kirjutab, et tudengiaktivismita poleks ülikooliaastad väärt pooltki sellest, mis annab aktiivse tegutsemisega saadud kogemused, kohtaktid ja muidugi paremaks muudetud maailm.

Tehnikaülikooli raamatukogu tähistab tänavu 100. aastapäeva ning septembris täitub 10 aastat raamatukogu uue hoone avamisest – artiklis tutvustab raamatukogu teeninduskeskuse juhataja Tuuliki Tõiste saja-aastase raamatukogu modernseid teenuseid ja võimalusi.

Ajakirja tellimiseks kirjuta meile oma aadress.

Laeb infot...