Mente et Manu detsembrinumbri kaaneintervjuus räägib aasta õppejõud Kaido „Kakk“ Kikkas heast õpetamisest, heast ülikoolist ja heast tarkvarast.

Ajakirja juhtkiri ja arvamusküljed pühenduvad teaduskommunikatsioonile – milleks seda on vaja teadlasele, kirjutab Tallinna Ülikooli teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk, ja milleks kõigile teistele, kirjutab ajakirja peatoimetaja Mari Öö Sarv.

Mente et Manu detsembris 2019

Ülikooli akadeemilise arengukava rakendamiseks on moodustatud viis valdkondlikku koordinatsioonikogu, mille juhid saavad ajakirjas tutvustada end ja oma nägemust koordinatsioonikogude tööst.

Digielu rubriigis saab rohkem teada Elements of AI on tasuta veebikursusest, mis annab teadmised tehisintellektist igaühele. Virtuaalreaalsuse olevikust, tulevikust ja võimalustest räägivad intervjuus prof Tauno Otto ja nooremteadus Vladimir Kuts.

Leiutiste rubriigis tutvustavad TalTechi teadlased viit leiutist, mis teevad elu ohutumaks, lihtsamaks või mugavamaks: nutikas teekatend teeb liikluse jalakäijatele ohutumaks; kaugkütte rakendamise mobiiliäpp NutiSoojus harib kliente; robotsõidukid teevad tootmise logistika nutikaks;  virtuaalne supermarket toetab elulähedast taastusravi ning arukas droon veab pakke ja teeb keskkonnaressursside seiret.

Ülikooli Kooliõpilaste keskus tutvustab TalTechi erialasid gümnaasiumi- ja põhikooliõpilastele ja valmistab neid ette tehnika- ja looduserialade õppimiseks.

Kas teadsid, et algselt oli plaanis kolm erinevat Mektoryt? Prorektor, Mektory direktor Mati Lukas kirjutab, kuidas kolme asemel sündis üks, aga see-eest võimas Mektory.

Välispilgu rubriigis kirjutab sügisel Norrast naasnud Martin Thalfeldt oma kaheaastasest järeldoktorantuurist ja innustab teisigi.

Virumaa kolledži meeskond kogunes sügisel strateegiaseminarile ja võttis endale Suure Ehmatavalt Julge Eesmärgi, millest kirjutab lähemalt kolledži direktor Mare Roosileht.

Põlevkivikonverentsil tutvustasid teadlased valdkonna uusimaid avastusi ning debateeriti põlevkiviõli eelrafineerimistehase poolt ja vastu.

TalTechi raamatukogu tähistab detsembrikuus sajandat aastapäeva. Sajandi verstapostid toob lugejani raamatukogu kauaaegne direktor Jüri Järs.

Kultuurikülgedele kogus Risto Pomerants kokku tehnikaülikooli kultuurikollektiivide jõulutraditsioonid ning ajalooküljelt leiate meenutusi nääripühadest eelmise riigikorra ajast.

Kogu ajakirja leiad siit. (PDF)

Mente et Manu 5/2019 kaas