Millised on uue põlvkonna päikesepatareid? Kuidas kavatseb Tehnikaülikool jõuda 2035. aastaks kliimaneutraalsuseni? Kuidas motiveerida õppureid distantsilt? Kes on ViDRIK? Kuidas saavad ettevõtted ülikooliga koostööd teha? Kuidas korraldada avatud uste päevi, kui uksed peavad kinni olema? Sellest ja paljust muust värskes Mente et Manus.
Ajakirja Mente et Manu kevadnumbri kaanepersoonideks on vabariigi teaduse aastapreemia laureaadid Maarja Grossberg ja Jüri Krustok, kes uurivad optilise spektroskoopia meetoditega erinevaid pooljuhtmaterjale, lõppeesmärgiks nende kasutamine tuleviku päikesepatareides ja optoelektroonikas. „Meie labori eesmärk on teha just õhukesi ja painduvaid päikesepaneele,“ ütleb Jüri Krustok. „Me tahame päikesepaneelid ehitistesse integreerida,“ ütleb Maarja Grossberg. Loe intervjuud siit.
Rohepöördest räägivad lisaks teadlastele ülikooli juhid. Rektor Tiit Land selgitab, miks peab ülikool osalema rohepöördes ning kuidas kavatseb Tehnikaülikool panustada. Haldusdirektor Aivar Uutar kirjutab lähemalt, kuidas kavatseb ülikool jõuda aastaks 2035 kliimaneutraalsuseni ja mida on selleks juba praegu tehtud.
Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht kirjutab ViDRIKust – see on Virumaa digi- ja rohetehnoloogiate innovatsioonikeskus, mis hakkab panustama Ida-Virumaa õiglasesse üleminekusse rohepöörde valguses.
Professor Jarek Kurnitski tutvustab Tehnikaülikooli Mustamäe linnaku uusimat staari: liginullenergiahooneks rekonstrueeritud Ehituse Mäemaja on TalTechi uusim, tõhusaim ja ägedaim õppehoone, lisaks lõhnab see puitmaja nagu ei ükski teine.
Uutel positsioonidel tutvustab end viis kolleegi: tenuuriprofessorid Jeffrey Andrew Tuhtan ja Irene Lill, IT-osakonna juht Raul Hanson, eksami- ja olümpiaadikooli juht Aet Karolin ja ettevõtlusosakonna juht Reet Pärgmäe.
Märtsis korraldas ülikool õppejõududele koolituse, kuidas motiveerida üliõpilasi distantsõppe ajal, kui sotsiaalseid kontakte napib, motivatsioonid omavahel konkureerivad ja stresski hiilib ligi. Mõtteid andsid tudengid ja hariduspsühholoog, nippe jagasid hinnatud õppejõud. Monika Sutrop kirjutas koolitusest kokkuvõtte.
Reet Pärgmäe kirjutab kõikvõimalikest viisidest, kuidas ettevõtted ja ülikool koostööd saavad koostööd teha, alates põhjalikust teadus-arendustööst ettevõtte väljakutsetele lahenduste leidmiseks teadlaste abiga ja lõpetades praktikakohtade pakkumisega, õppekavade toetamisega või oma valdkonna säravamatele õppijatele stipendiumide pakkumisega.
Avatud uste päevast sai koroonapiirangute ajal avatud uste nädal, mis toimus virtuaalselt, kuid kogus enam osalejaid kui füüsiline avatud uste päev. Korraldaja Sten Kalder kirjutab uudse formaadi väljakutsetest ja telgitagustest.
Kui Haridus- ja Teadusministeerium veebruaris küsis, kas ülikoolid saavad kooliõpilasi lõpueksamiteks ettevalmistumisel aidata, oli TalTechi eksami- ja olümpiaadikoolil jaatav vastus juba valmis. Eksami- ja olümpiaadikooli juht Aet Karolin kirjutab, kuis ülikool annab kooliõpilastele videotundidena tasuta matemaatikaabi; laia matemaatika riigieksami kursusele oli aprilli lõpus registreerunud üle 2200 ja 9. klassi kursusele üle 2100 õpilase.
Tehnoloogiakooli juht Kädi Kallau kirjutab sellest, kuidas kooliõpilased distantsile keskendunud maailmas tehnoloogiakoolis osalesid. Lühidalt: Mektory juures valmis lumest Darth Vader, vajalikud vahendid saadeti osalejatele koju, pabersildade töötuba toimus veebis ja paberist sillad valmisid kodudes.
Tom Erik Luoma-Aho kirjutab TalTechi võrkpallinaiskonna edukast hooajast – koju toodi nn kuldne trifecta: võideti Eesti karikas, Balti Liiga karikas ning Eesti meistrivõistlused. Hooajast räägivad peatreener Marko Mett ja naiskonna kapten Mari Loorman.
Vilistlasankeedi täitis sel korral Eveli Hübner, kes ütleb, et ülikooli raamatukogu on endiselt üks tema lemmikpaiku.
TalTechi muuseum 70 – juubeliaastal vaatab muuseumi juhataja Kadri Kallaste ajalukku.
Ajalukku vaatab ka lugu esimesest sini-must-valgest lipust, mis ülikoolilinnakus lehvis. Juhtus see 1989. aastal ning pärit oli see ülikooli auliikme Jüri Tanneri isatalust.
Üliõpilasesinduse uus koosseis alustas tööd. Millega nad täpsemalt tegelevad ja mida see neile annab, kirjutab Sten Ärm, üliõpilasesinduse juhatuse esimees.
TalTechi tudeng Matthias Rahu osaleb päikeseauto Solaride arenduses. Persoonilugu Matthiasest loe siit.
Kogu ajakirja saab lugeda siin, artiklid ükshaaval on leitavad siit.