Tallinna Tehnikaülikool

Mente et Manu juuninumber on aasta parim, sest see on pühendatud värsketele ülikoolilõpetajatele. Lisaks lõpetajate nimekirjadele (ilmuvad vaid paberajakirjas) mahtus kaante vahele ka mõni lugu elust Tehnikaülikoolis.

ajakirja esikaas, kaanel Hendrik-Agu Aasumets

Sel korral on kaanepersooniks Eesti Mereakadeemia laevajuhtimise eriala lõpetaja, kaptenite külast Käsmust pärit tulevane kapten Hendrik-Ago Aasumets.

Mari-Ly Klaats - TalTechi vilistlane, Auve Techi juhatuse liige, ITS Estonia aseesimees - kirjutab, kuidas ühest lihtsast tüdrukust, kes armastas tantsida, on saanud tipptasemel mehaanikainsener. “Ära kunagi unusta, et su võimed ei ole piiravad, pealehakkamine on,” kirjutab Klaats tänavustele lõpetajatele.

Sama meelt on ajakirja peatoimetaja Mari Öö Sarv, kes meenutab värsketele vilistlastele, et suurte unistustega inimene on võimsam kui see, kes teab palju fakte ning et mugavustsoonis imesid ei juhtu.

Tehnikaülikooli värske ettevõtlusprorektor Erik Puura räägib intervjuus sellest, milliste mõtete, plaanide või ideaalidega võttis ta vastu Tallinna Tehnikaülikooli ettevõtlusprorektori koha ja kuhu tahab ülikooli selles valdkonnas tüürida.

Rektoraadi strateegiabüroo juht Kaja Kuivjõgi annab ajakirjas ülevaate ülikooli ettevõtlusteemalistest mõttetalgutest, kus võeti luubi alla Tallinna Tehnikaülikool arengukavas võetud ambitsioon olla majanduse oluline mootor. Mida ootab ühiskond majanduse mootorilt? Millistest komponentidest koosneb sild haridusest majandusse? Ja miljardi dollari küsimus: kuidas kommertsialiseerida ja kaasata tarka raha?

Kokkuvõte on ka Tehnikaülikooli aastaseminarist, kus ülikooli pere tuli kokku, et uurida TalTechi tervist ja vaadata kaugemasse tulevikku. Üks tõsisemaid probleeme on suur väljalangevus, mida lahkas dekaanide paneelarutelu. Päeva teises pooles vaadati tulevikku hoopis teise pilguga: spetsialistid riigi- ja erasektorist arutlesid tuleviku energeetika ja energiamajanduse väljakutsete üle.

Rohepöörde prorektor Helen Sooväli-Sepping kirjutab, et 2023. aasta kevadel pöörab Tallinna Tehnikaülikool näo kestlikuma tuleviku suunas. Valmimas on ülikooli rohestrateegia, mõõdetud on ülikooli süsinikujalajälg, alustatud on Mustamäe linnaku elurikkuse kvaliteedi tõstmisega.

TalTech ei ole oma kestlike ambitsioonidega sugugi üksi. Mari Öö Sarve reisilulgu Sarajevost toob teieni lugusid sellest, kuidas Euroopa pealinnade ülikoolid rajavad kestlikke kampuseid ning kuidas teha koostööd kohalike kogukondade ja linnadega.

Tehisintellektist kirjutavad Birgy Lorenz ja Gert Jervan tehnilisest, eetilisest ja kõrghariduse poolelt vaadates. Eetiliselt on oluline teha oma kodutööd ikka ise ära, tehniliselt aga tasub teada, et juturobot tegelikult ei teagi, mida ta sulle kokku räägib - ta lihtsalt oskab väga hästi rääkida, aga oma jutust ise aru ei saa.

Eelmisel aastal TalTechis loodi õppearendusfond mahuga 1,2 miljonit eurot aastas, pool sellest on mõeldud avatud taotlusvoorudele, mille abil on akadeemilistel töötajatel olnud võimalus oma ideid realiseerida. Tänaseks on algatatud pea 60 projekti.

Siit saab lugeda võistlusest TalTech Sustainable Futures, mille peamiseks eesmärgiks on tuua nähtavamale probleem- ja projektõppe tulemusi nii tudengite endi kui ka õppejõudude, uurimisrühmade ja ettevõtete vaates.

Saa tuttavaks sel kevadel professoriametisse astunud kolleegidega: Ralf-Martin Soe, Marina Kritševskaja, Martin Laasmaa, Amar Hadzihasanovic, Indrek Koppel, Maksim Ošeka ja Jekaterina Mazina-Šinkar. Lisaks tutvustab end teadusosakonna juht Mihkel Läänelaid, ärikorralduse instituudi direktorikohale asunud Merli Reidolf ja ettevõtlusprorektor Erik Puura.

See ei ole enam kellelegi uudis, et võidab see, kes oskab uusi tehnoloogiaid kõige paremini ära kasutada. ViDRiK ergutab Virumaal uute tehnoloogiate kasutamist.

Tutvustame ka värsket TalTechi tudengiorganisatsiooni MTÜ Teadusklubi, mille eesmärk on teha ülikoolis õpitud teadmiste najal päris asju lihtsalt tegemise rõõmust.

Kevadel käis Tehnikaülikooli Akadeemiline naiskoor võidukal kontsertreisil Iirimaal, kus eestlased tegid konkursil puhta töö. Kuidas TalTechi kultuurikollektiivid valmistuvad suviseks noorte laulu- ja tantsupeoks, saab lugeda siit. 

Tehnikaülikooli emeriitprofessor Leevi Mölder kerib mõttelõnga õpetajatest, õpetamisest ja teadlase mõtteviisist: gens una sumus – oleme üks pere.

Ajaloo rubriigis meenutame Tallinna Tehnikaülikooli esimesi vilistlasi, kes said oma diplomid kätte sada aastat tagasi, 1923. aastal.

PDF versiooni saab lugeda siin.

Ajakiri lõpetajate nimekirjadega jõuab linnakusse esmaspäeval, 19. juunil.

Laeb infot...