Tallinna Tehnikaülikool

Oktoobrikuu Mente et Manust leiad lugusid mineraalidest ja maailma päästmise võimalustest, tutvud hulga uute professoritega ja saad pisut rohkem teada digitulevikust.

Pikas intervjuus vestleme Virumaa kolledži uue direktori Mare Roosilehega, kes alustas õpetajana ja on samas majas töötanud üle 25 aasta, viimastel aastatel kolledži arendusdirektorina.

Arvamuskülgedel toome ära professor Michael Hitchi kõne ülikooli aastapäeva aktuselt, kus Hitch rääkis pikemalt Eesti tulevikust säästliku mineraalikasutuse kontekstis.

Juhtkirjas inspireerus peatoimetaja Mari Öö Sarv ülikoolide rahastamise teemast ja soovitab vaadata iga olukorda iga võimaliku „mätta otsast“ ja küsida võimalikult palju „miks?“. Miks, loe siit.

Aasta vilistlane 2019 on Sirje Potisepp – ajakirjast leiate tema tervituskõne aktusel. Sealt leiab mõned eluteekäänud, miks Potisepp on jõudnud sinna, kuhu ta on jõudnud, ning kuidas Eesti toiduainetööstus on Tehnikaülikooliga seotud.

Uute inimestena või uutel positsioonidel tutvustab ajakiri üheksat inimest – lisaks Mare Roosilehele täitis „Värske vere“ rubriigi ankeedi meretehnika professor Abbas Dastimanesh, äriprotsesside juhtimise professor Wolfgang Gerstlberger, eraõiguse professor Thomas Hoffmann, meteoroloogia professor Aarne Männik, rakendusliku keemia professor Allan Niidu, riistvara ja süsteemide turvalisuse ning usaldatavuse professor Samuel Pagliarini, tarkvara usaldusväärsuse professor Pawel Sobocinski ja Eesti Mereakadeemia täiendusõppe keskuse juhataja Ivar Treffner. Küsisime kõigilt neli küsimust. Rahvusvahelise taustaga töötajate vastused jätsime rahvusvahelisse keelde usu, et lugejad mõistavad: TalTechis on töötajaid 51 riigist ja 61% teadusartiklitest ilmub rahvusvahelises koostöös.

Digielu rubriigis kirjutame sellest, kuidas Tehnikaülikool panustab koos Tervishoiu kõrgkooliga tervisetehnoloogiate arendamisse ja kiiresse rakendamisse, ning 5G tehnoloogia olemusest ja võimalustest.

Eesti Mereakadeemia tähistab oktoobris sajandat juubelit. Sel puhul on EMERA majas sajandit kajastav fotonäitus „Ajarada“, mille saamisloo leiate ajakirjast, kuid pilte tuleb oma silmaga vaatama minna.

Tudengisatelliitide Koit ja Hämarik saatusest saab lähemalt lugeda Mektory külgedelt. Koit lendas orbiidile juulikuus, Hämarik stardib veebruaris.

Mektory rubriigis on ka lugu sellest, kuidas TalTechis sündinud iduettevõte CompAct võitis Usas äriarendusprogrammi ja järgmiseks päästab maailma.

Ülikool teeb koostööd paljude üldhariduskoolidega ja siin on üks näide: kooliõpilased uurivad Geoloogia instituudi teadlaste juhendamisel Eesti turvast ja on juba leidnud Listeria monocytogenes’e bakterit.

Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht kirjutab sellest, kuidas regionaalsed kolledžid saavad lahendada tööturu kiirete muutustega kaasnevaid kohalikke probleeme. Virumaa külgedel saab lugeda ka kolledžite suvepäevadest, mis aitavad hoida regionaalsed üksused tihedas koostöös.

Virumaalt tuli ka selle sügise suurim teaduslik leiutis: prügiplasti taaskasutuse lahendus võib tulla põlevkivitööstusest. Nimelt on Põlevkivi kompetentsikeskuse teadlased labirokatsetega näidanud, et prügiplasti on võimalik koos põlevkivitööstuse kõrvalproduktidega koospürolüüsida kütteõliks.

Robotex on Eesti oma bränd, mis hullutab maailmas tuhandete kaupa robootikahuvilisi lapsi ja noori ning toob Tallinnasse peavõistlusele kogu maailma noorte robotiehitajate koorekihi.

Tudengielu rubriigist leiab intervjuu kolme tudengiakvitistiga, keda tudengkonna 99. sünnipäeva puhul aumärkidega tunnustati, ja reportaaži suvisest Tipikate rattamatkast, mis oli nii äge, et pani tööstusettevõtte omaniku kaaluma, kas ehk uuesti ülikooli astuda.

Kultuuriküljel tutvustame tänavusügist juubilari: tantsuansamber Kuljus tähistab 70. aastapäeva.

Ajakirjast leiab ka ülikooli juunikuus kinnitatud akadeemilise arengukava koos rakendusplaani ja teadusprorektor Renno Veinthali kommentaaridega.

Kogu ajakiri pdfina siin, digitaalsed artiklid ükshaaval leiad siit.

Laeb infot...