Tallinna Tehnikaülikool

Tehnikaülikooli ajakiri Mente et Manu esitleb veebruarinumbris aasta parimate rivi: neli TalTechi teadlast said vabariiklikud teaduspreemiad, aasta teadlane on Targo Kalamees ja aasta noorteadlane Ralf-Martin Soe, tutvustame aasta parimaid teadusartikleidarendustöidõppejõude ja programmijuhte ning tugitöötajaid, lisaks aasta tudengit ja tudengitegu, samuti aasta spordi- ja kultuuritegu.

Kaaneintervjuus räägib ABB Eesti juhatuse liige ja TalTechi-ABB koostöönõukoja juht Leho Kuusk selles, miks ülikoolide ja ettevõtte koostöö on oluline: tööstuse jaoks on kõige olulisem ressurss targad inimesed, mistõttu sõltub see otseselt haridussektorist.

Arvamusrubriigis lahkab emeriitprofessor Endel Risthein terminite ’tehnika’ ja ’tehnoloogia’ erinevusi eesti keeles – nüansid, mis on olulised igale valdkonnaga kokku puutuvale inimesele.

Tulevikust kirjutab sel korral rakendusliku keemia professor Allan Niidu, täpsemalt on teemaks, mis annab energiat fossiilkütuste lõppedes.

Õppetöö rubriigis tutvustame uut digitööriista, mis aitab programmijuhtidel õppekava arengut ja tudengite edenemist jälgid. Tudengite tagasiside, nii positiivne kui negatiivne, on üks olulisemaid infoallikaid õppetöö parendamisel. Kriitika võetakse arvesse uue semestri planeerimisel, siis ajakirjas toome seekord väljavõtteid vilistlaste rahulolu-uuringus öeldud kiidusõnadest tehnikaülikooli õppejõudude kohta.

Tea Trahov ja Tiiu Kilk personaliosakonnast tutvustavad 2019. aasta rahulolu-uuringut, mida iseloomustab nii oluline vastanute hulga kasv kui ka paremad näitajad pühendumuses ja rahulolus.

Tutvustame ka värskeid tenuuriprofessoreid, kelles osa toovad TalTechi värsket verd, osa aga on siin juba vanad tuttavad, lihtsalt nüüd tenuuris panustamas: Susanne DurstJenni PartanenIvo PaluFjodor Sergejev (alates 18.02 ka inseneriteaduskonna dekaan), Andres TrikkelJaan Kalda ja Riina Aav.

Erasmus+ programmi abil piiri taga õppimas käinud tudengid kiidavad kogemust ja õhutavad teisigi mobiilsusele.

Mektory tehnoloogiasiirde keskuse ettevõtluskoostöö koordinaator Krister Kalda annab ülevaate TalTechi teadlaste visiidist San Franciscosse ja õppetundidest, mis ameeriklastelt saadi.

Tähtis info põlevkivi kompetentsikeskuselt: põlevkivituhk sai rohelise tule plastitööstuses kasutamiseks. Juubelit tähistava Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht kirjeldab kolledžit kui 20-aastast noorukit, kes iseseisvaks kasvanud ja tähtsaid eluotsuseid tegemas.

Mereakadeemia tudeng Annabel Keerd meenutab oma kogemust purjelaeval Admiral Bellingshausen, mis kordas vene maadeavastaja laevareisi Antarktikale. Suurim väljakutse oli laevalt lahkumine, kirjutab meretudeng.

Vilistlasankeedi täitis sel korral Virumaa kolledži lõpetanud Andres Klaasmägi, kes meeunutab erakordset kogemust praktikast Estonia kaevanduses.

BEST-Estonia president Sten Ärm kirjutab legendaarse karjäärimessi „Võti tulevikku“ korraldamisest – see Eesti suurim tudengitele suurim karjäärimess, mis kus osaleb üle 100 ettevõtte ja ligi 4000 üliõpilast, on tudengite endi korraldatud.

Tudengielu rubriigist võib lugeda ka Helena Väinmaa artiklit esinduskogu tööst ja võimalustest. Uue esinduskogu valimised toimuvad märtsi esimeses pooles.

Ajaloorubriigis meenutame, mida andis maailmale Thomas J. Seebeck, kelle sünnist möödub tänavu 250 aastat. Lisaks on Katri Mägi ülikooli raamatukogust kogunud noppeid ülikooli endisaegsest ajalehest „Tallinna Polütehnik“, kust ilmneb, et 30 aastat tagasi olid päevakorras samad teemad mis täna: keskkonnakaitse, veganlus ja liigne tarbimine.

Kogu ajakirja saab lehitseda siin.

Laeb infot...