Tehnikaülikooli ajakirja Mente et Manu sügisnumbris on tähelepanu rohepöörde tähtsusel ja võimalustel ning kuna sügis on õpetajate aeg, on kaanel üks parimaid õpetajaid, kelle leidsime.

Ajakirja esikaas, pildil Ago Luberg

Mente et Manu sügisnumbri kaanepersooniks on Ago Luberg: ‌‌programmijuht,‌ ‌õppejõud,‌ ‌kooliõpilaste‌koolitaja,‌ ‌e-kursuste‌ ‌looja,‌ ‌õpetamise‌ ‌IT-innovaator,‌ ‌magistrantide‌ ‌juhendaja‌ ‌ja‌ ‌värske‌ ‌doktor.‌ ‌Ago‌ ‌on‌ ‌üks‌ ‌Tehnikaülikooli‌ ‌IT-üliõpilaste‌ ‌kiidetumaid‌ ‌õppejõude.‌ ‌ Intervjuus‌ ‌on‌ ‌juttu‌ ‌nii‌ ‌õpetamise‌ ‌väljakutsetest,‌ ‌programmeerimise‌ ‌vajalikkusest,‌ ‌andmete‌ ‌ohtudest‌ ‌ja‌ ‌võimalustest‌ ‌kui‌ ‌ka‌ ‌Ago‌ ‌värskelt‌ ‌kaitstud‌ ‌doktoritööst,‌ ‌kus‌ ‌ta‌ ‌just‌ ‌andmete‌ ‌võimalusi‌ ‌ära‌ ‌kasutades‌ ‌reisisihtkohti‌ ‌soovitava‌ ‌algoritmi‌ ‌lõi.‌ ‌

Kui‌ ‌koolitame‌ ‌ülikoolis‌ ‌väga‌ ‌häid‌ ‌spetsialiste,‌ ‌kes‌ ‌oskavad‌ ‌oma‌ ‌valdkonnas‌ ‌erialaseid‌ ‌probleeme‌ ‌lahendada,‌ ‌kas‌ ‌siis‌ ‌on‌ ‌ülikoolid‌ ‌kutsekoolistumas‌ ‌ning‌ ‌haritlaskond‌ ‌järelkasvuta?‌ ‌Tarkvarateaduse‌ ‌instituudi‌ ‌juhataja‌ ‌ja‌ ‌Tehnikaülikooli‌ ‌senati‌ ‌liige‌ ‌Gunnar‌ ‌Piho‌ ‌kirjutab‌ ‌arvamuskülgedel,‌ ‌et‌ ‌muretsemiseks‌ ‌pole‌ ‌põhjust,‌ ‌kui‌ ‌anname‌ ‌üliõpilastele‌ ‌teadmiste‌ ‌kõrval‌ ‌ka‌ ‌arusaamise.‌ ‌Rektor Tiit Land pöördub töötajate poole institutsionaalse akrediteerimise teemal: võtkem seda kui olümpiamänge!

Kui‌ ‌vaadata‌ ‌Eesti‌ ‌piiridest‌ ‌kaugemale,‌ ‌üle‌ ‌lahe‌ ‌või‌ ‌ookeani,‌ ‌siis‌ ‌sealsed‌ ‌annetusmahud‌ ‌avaliku‌ ‌sektori‌ ‌toetuseks‌ ‌on‌ ‌eraisikute‌ ‌ja‌ ‌ettevõtete‌ ‌poolt‌ ‌tunduvalt‌ ‌suuremad.‌ Järjest‌ ‌enam‌ ‌on‌ ‌ka‌ ‌eestlased‌ ‌valmis‌ ‌osa‌ ‌oma‌ ‌sissetulekust‌ ‌suunama‌ ‌heategevusprojektidesse.‌ ‌Seepärast‌ ‌kutsub‌ ‌Tehnikaülikool‌ ‌Koosloome‌ ‌algatusega‌ ‌kaasa‌ ‌mõtlema,‌ ‌kuidas‌ ‌tekitada‌ ‌ülikooliperes‌ ‌annetamisharjumusi.‌ ‌Parimad‌ ‌ettepanekud‌ ‌saavad‌ ‌idee‌ ‌elluviimiseks‌ ‌kuni‌ ‌10‌ ‌000‌ ‌eurot.‌ ‌Annetamiskultuurist Eestis ja maailmas kirjutavad Külle Tärnov ja Elinor Toming.

Uutel positsioonidel on ülikoolis töötamas hulk uusi ja ka tuttavaid inimesi: Olle Hints Geoloogia instituudi direktorina, Jaan Janno Küberneetika instituudi direktorina,  Renno Veinthal Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi direktorina, Kaire Uusen teaduskommunikatsiooni juhina, Sulev Oll strateegilise kommunikatsiooni juhina, Heiko Põdersalu ViDRIKU juhatajana, Matteo Chiesa sihtrahastusega professorina Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi keemiliste kiletehnoloogiate teaduslaboris, Helen Sooväli-Sepping rohepöörde prorektorina ning Tea Trahov ülikooli kantslerina.

Tudengielu rubriigis on lugu Avalöögi orienteerumisest, mis juhatab "rebaste" jaoks õppeaasta sisse, ning kuna küsimused tudengielus ei teki ega kao, vaid vahetavad oma aktuaalsust, saab pikemalt lugeda sellest, kuidas ülikool õpinguaastate jooksul üliõpilasi toetada saab.

Virumaa kolledži külgedel arutleb direktor Mare Roosileht projektiõppe ja -praktika üle ning tutvustame Virumaa teadus- ja tehnikakooli kaasaegseid lahendusi laste meelitamisel teadusteemade juurde.

Hulga‌ ‌põnevate ‌teadusuudiste kõrval tutvustame tänavusi ‌IT-tudengite‌ ‌parimaid lõputöid‌;‌ ‌loeme "tibusid" ‌EuroTeqi‌ ‌virtuaalsest‌ ‌mobiilsusest‌ ja‌ ‌sel sügisel avatud mikrokraadidest‌.  ‌Lugeda saab ka TalTechi‌ ‌osalemisest‌ ‌Expo‌ ‌2020‌ ‌Dubai‌ ‌maailmanäitusel‌‌. Sten Kalder pani kirja meenutused‌ ‌vägevast‌ ‌linnakupeost‌‌  ja Eesti Mereakadeemia tudeng Taavi Tamm seiklusjutu ekspeditsioonilt mootorjahil Admiral‌ ‌Bellingshausen‌. ‌

Veel‌ ‌leiad‌ ‌sellest‌ ‌numbrist‌ ‌lood ülikooli auraamatute traditsiooni algusest, ülikooli esindusmeeskondade algavast võistlushooajast ja sellest, kuis Tehnikaülikooli linnak sai alguse ühiselamust.

‌Kogu ajakirja saad sirvida siin, vanemad numbrid leiad siit ja artiklid ükshaaval siit.